Praskie sensacje

Na ulicach Pragi hierarchia Tour de Ski stanęła na głowie. Justyna Kowalczyk odpadła w ćwierćfinale sprintu i nie jest już liderką

Publikacja: 05.01.2010 00:53

Rosjanka Natalia Korostieliewa była najszybsza w Pradze. Dziś w TdS przerwa

Rosjanka Natalia Korostieliewa była najszybsza w Pradze. Dziś w TdS przerwa

Foto: AP

To było półtorej godziny szaleństwa, nawet jak na sprinterską normę. – Nie powiem, że biegi były przypadkowe, bo to nieładnie wobec tych, co wygrali. Ale tym razem trzeba było mieć wyjątkowo dużo szczęścia – mówi „Rz” trener Justyny Kowalczyk Aleksander Wierietielny. Na krótkiej trasie na Strahowie walka szła o każdy metr wolnego miejsca, na zakrętach iskrzyło, zwyciężali najsprytniejsi i najbardziej uważni. A faworyci TdS odpadali. Justyna Kowalczyk przegrała w ćwierćfinale z koalicją Włoszek i zajęła dopiero 19. miejsce. Królowa sprintu Petra Majdić odpadła w półfinale. Kristin Stoermer Steira, trzecia w klasyfikacji łącznej, nie przeszła nawet eliminacji (tak jak prowadzący w męskim Tourze Petter Northug i Axel Teichmann). Virpi Kuitunen w ogóle nie stanęła na starcie: największa gwiazda poprzednich TdS wróciła do Finlandii, tam będzie szukała formy przed igrzyskami.

[srodtytul]Alergia na miasta[/srodtytul]

Nawet Aino Kaisa Saarinen, nowa liderka Touru, cieszyć się może tylko z awansu do finału i tego, że zabrała prowadzenie Justynie. Bo w biegu finałowym wpadła na zakręcie na Vesnę Fabjan, obie upadły i dobiegły do mety na ostatnich miejscach. Dzięki temu Kowalczyk przed przenosinami do Włoch i jutrzejszym biegiem pościgowym spod góry Tre Cime do Toblach traci do Finki tylko niespełna 25 sekund. – Saarinenka jest zawzięta, ale my się nie poddajemy. Będziemy walczyć o zwycięstwo do końca – mówi Wierietielny.

Na pętli w centrum Pragi Justyna jeszcze raz przekonała się, dlaczego ma alergię na sprinty w mieście. – Nie lubimy takich biegów i ich unikamy, bo trasy są płaskie, nieciekawe, a zamiast wytrzymałości i szybkości liczy się zwinność i spryt. Co roku omijamy z daleka Puchar Świata w Duesseldorfie, to jedyny bieg PŚ, w którym nie startujemy z zasady. Ale startów w Tour de Ski wybierać sobie niestety nie można – tłumaczy trener Polki.

Kowalczyk w eliminacjach pobiegła świetnie, skończyła je z czwartym czasem, ale na starcie ćwierćfinału miała minę, jakby przeczuwała nieszczęście. Ona lubi mieć poczucie, że panuje nad sytuacją, a w sprintach to niemożliwe. Zwłaszcza w sprintach stylem dowolnym. Narty młócą śnieg, jedna zła decyzja i szansa ucieka. Rok temu w Nowym Mescie Polka po kolizji z Aleną Prochazkovą wylądowała w rowie. W Pradze jej nieszczęściem było trafienie w ćwierćfinale na trzy Włoszki.

[srodtytul]Follis i koleżanki[/srodtytul]

– Jak zobaczyłem, że jest wśród nich Arianna Follis, która liczy na zwycięstwo w Tour de Ski, to wiedziałem, że dwie koleżanki będą pracować na nią, a Justysię zablokują. I tak było – mówi Wierietielny. Polka przybiegła czwarta, liczyła jeszcze na awans z dobrym czasem, jako tzw. lucky looser, ale lepsze wyniki miały Majdić i Saarinen, którym też nie udało się zająć w swoim ćwierćfinale miejsc dających automatyczny awans.

Polka wiedziała już wówczas, że Saarinen zabierze jej prowadzenie w TdS (za sam awans do 1/2 finału Finka dostała 30 tzw. bonusowych sekund), ale wszystko i tak skończyło się nie najgorzej dla niej. Saarinen nie uciekła dalej przez wspomnianą kraksę w finale. Majdić nie wyprzedziła Kowalczyk, bo zatrzymała się na półfinale, a Follis – bo w finale, mimo że długo prowadziła, na metę wbiegła dopiero czwarta. Do wyprzedzenia Justyny w klasyfikacji łącznej wystarczyłoby jej drugie miejsce.

Najważniejsze, że to już koniec sprintów w obecnym Tour de Ski. Dziś przed świtem Kowalczyk z trenerem Wierietielnym wyruszyli z Pragi w Dolomity. Od jutra do niedzieli na długich włoskich etapach rozstrzygną się losy Touru. I spryt nie będzie się tam liczył najbardziej.

[ramka]4. etap tour de ski

[srodtytul]Kobiety[/srodtytul]

Sprint (1,2 km techniką dowolną)Finał: 1. N. Korostieliewa (Rosja) 2.45,7 (60 bonusowych sekund do klasyfikacji Tour de Ski); 2. C. Brun-Lie (Norwegia) strata 0,93 (56 bonusowych sekund); 3. A. Prochazkova (Słowacja) 2,2 (52 sek); 4. A. Follis (Włochy) 2,7 (48 sek); 5. A.K. Saarinen (Finlandia) 10 (44 sek); 6. V. Fabjan (Słowenia) 20,5 (42 sek) ... 7. P. Majdić (Słowenia), odpadła w półfinale (40 sek); 19. J. Kowalczyk (Polska), odpadła w ćwierćfinale (12 sek).Tour de Ski (po 4 z 8 etapów)1. Saarinen 40.16,3; 2. Kowalczyk strata 24,9; 3. Majdić 29,7; 4. Follis 31,7; 5. Korostieliewa 45,2; 6. K.S. Steira (Norwegia) 1.13,7.Klasyfikacja Pucharu Świata1. Kowalczyk 548 pkt; 2. Majdić 541; 3. Saarinen 468; M. Bjoergen (Norwegia) 431; 5. Korostielewa 365; 6. Follis 285.

[srodtytul]Mężczyźni[/srodtytul]

Sprint (1,2 km techniką dowolną)Finał: 1. E. Joensson (Szwecja) 2.26,6 (60 bonusowych sekund do klasyfikacji Tour de Ski); 2. M. Hellner (Szwecja) strata 1,4 sek (56 bonusowych sekund); 3. S. Oestensen (Norwegia) 3,0, (52 sek); 4. D Kozisek (Czechy) 3,6 (48 sek); 5. T. Peterson (Szwecja) 3,8 (44 sek); 6. A. Newell (USA) 6,7 (42 sek).Tour de Ski (po 4 z 8 etapów)1. Joensson 51.50,2; 2. Hellner strata 43,8; 3. Oestensen 44,3; 4. M. Wylegżanin (Rosja) 46,5; 5. P. Northug (Norwegia) 47,3; D. Cologna (Szwajcaria) 57,4. Klasyfikacja PŚ: 1. Northug 586 pkt; 2. Hellner 277; 3. Wylegżanin 273; 4. Heikkinen 239; 5. A. Legkow (Rosja) 237; 6. Cologna 222.[/ramka]

Masz pytanie, wyślij e-mail do autora [mail=p.wilkowicz@rp.pl]p.wilkowicz@rp.pl[/mail]

pływanie
Bartosz Kizierowski trenerem reprezentacji Polski
Materiał Promocyjny
Jaką Vitarą na różne tereny? Przewodnik po możliwościach Suzuki
Inne sporty
Mistrzostwa Europy. Damian Żurek i Kaja Ziomek-Nogal blisko podium
Szachy
Sukces polskiego arcymistrza. Jan-Krzysztof Duda z medalem mistrzostw świata
Inne sporty
Polak płynie do USA. Ksawery Masiuk będzie trenował ze szkoleniowcem legend
Materiał Promocyjny
Warta oferuje spersonalizowaną terapię onkologiczną
Inne sporty
Czy to najlepszy sportowiec 2024 roku? Dokonał rzeczy wyjątkowych
Materiał Promocyjny
Psychologia natychmiastowej gratyfikacji w erze cyfrowej