Sukcesy polskich wioślarzy na mistrzostwach Europy w Racicach

Trwa dobra passa Polaków. W mistrzostwach Europy w Racicach biało-czerwone osady zdobyły pięć medali – jeden złoty i cztery srebrne.

Aktualizacja: 28.05.2017 22:46 Publikacja: 28.05.2017 22:30

Sukcesy polskich wioślarzy na mistrzostwach Europy w Racicach

Foto: PAP/EPA

Zwycięstwo Weroniki Deresz i Martyny Mikołajczak zaskoczyło same zawodniczki i ich trenera Przemysława Abrahamczyka. – Były problemy ze zdrowiem i z tego powodu nie wyszedł im kompletnie przedbieg, a do finału trzeba było przebijać się przez repesaże. W niedzielę osada popłynęła już tak, jak potrafi – cieszył się polski szkoleniowiec.

Polska dwójka podwójna wagi lekkiej od lat ma dobrą markę na arenie międzynarodowej. W dwóch ostatnich ME zdobywała brązowe medale, a partnerką Deresz w Poznaniu i Brandenburgu była Joanna Dorociak.

W przeszłości Weronika Deresz zdobywała medale w innych konkurencjach. Potrafiła też pogodzić wyczynowy sport z nauką. Jest absolwentką Międzywydziałowych Studiów Uniwersytetu Warszawskiego, biegle zna angielski i włoski oraz podstawy łaciny, greki, niemieckiego i hiszpańskiego. Lubi sporty ekstremalne. Na zimowym zgrupowaniu w Livigno latała paralotnią, ma za sobą wyprawę w Himalaje i nurkuje pod lodem.

Medalowa seria polskich łodzi zapoczątkowana została w sobotę, drugim miejscem czwórki bez sterniczki. Konkurencja ta nie ma jeszcze statusu olimpijskiego, ale w lipcu MKOl ma ją wprowadzić do programu igrzysk w Tokio (2020).

– Do tej czwórki przyszłyśmy z różnych stron. Perspektywy mamy dobre. Wszystkie jesteśmy waleczne i zmotywowane. W połowie czerwca podczas Pucharu Świata w Poznaniu sprawdzimy się z osadami zamorskimi – mówi Anna Wierzbowska, która w igrzyskach w Rio startowała z siostrą Marią w dwójce bez sterniczki.

Aleksander Wojciechowski ma już swoje miejsce w światowym wioślarstwie. Jego okręt flagowy – czwórka podwójna z Adamem Korolem, Markiem Kolbowiczem, Michałem Jelińskim i Konradem Wasielewskim – został przed laty uznany za najlepszą męską osadę świata. W Racicach (Czechy) jego podopieczni zdobyli dwa srebrne medale – Mateusz Biskup i Mirosław Ziętarski w dwójce podwójnej, a Dominik Czaja, Dariusz Radosz, Adam Wicenciak i Wiktor Chabel w czwórce podwójnej.

– Z niektórymi młodszymi kolegami jeździłem na zgrupowania. Wtedy nie mogli przebić się do czwórki, choć parametry wydolnościowe mieli nawet lepsze od naszych. W osadzie liczy się też zgranie, rytm wiosłowania, sposób przeciągania wiosła w wodzie. Aleksander Wojciechowski wie, co zrobić, żeby łódka płynęła szybciej. Widać, że tworzy kolejne mocne osady – podkreśla Adam Korol.

Finały w wielkich imprezach kończy rywalizacja męskich ósemek, które przez wielu uważane są za najbardziej prestiżową konkurencję wioślarską. Nasza osada wywalczyła w Racicach drugie miejsce.

– Jest to taka wisienka na torcie, wyścig bardzo widowiskowy, nazywany królewskim. Naprawdę możemy mieć powody do dumy po występie całej naszej reprezentacji, z której dziewięć osad z dziesięciu przebiło się do walki o medale – podkreślił Adam Korol.

pływanie
Bartosz Kizierowski trenerem reprezentacji Polski
Materiał Promocyjny
Suzuki e VITARA jest w pełni elektryczna
Inne sporty
Mistrzostwa Europy. Damian Żurek i Kaja Ziomek-Nogal blisko podium
Szachy
Sukces polskiego arcymistrza. Jan-Krzysztof Duda z medalem mistrzostw świata
Inne sporty
Polak płynie do USA. Ksawery Masiuk będzie trenował ze szkoleniowcem legend
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Inne sporty
Czy to najlepszy sportowiec 2024 roku? Dokonał rzeczy wyjątkowych
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego