Belgia - Ukraina. Czy Tintin rozwiązałby zagadkę Romelu Lukaku i jego kolegów?

Reprezentacja Belgii, w której składzie roi się od gwiazd europejskiego futbolu, z Kevinem de Bruyne i Romelu Lukaku na czele, znów zagrała poniżej swojego potencjału. Belgia tylko zremisowała 0:0 z Ukrainą, która odpada z turnieju. Belgowie dali się wyprzedzić Rumunom.

Aktualizacja: 26.06.2024 20:20 Publikacja: 26.06.2024 20:02

Kibice mniej zorientowani w piłkarskiej modzie, po włączeniu transmisji meczu Belgia — Ukraina, musieli się zdziwić. Oto bowiem Belgowie pierwszy raz na Euro 2024 wystąpili w rezerwowych strojach, które nie mają nic wspólnego z ich barwami narodowymi. Błękitno-brązowo-biała kolorystyka piłkarskiego kostiumu reprezentacji Belgii to hołd dla istotnego elementu tamtejszej kultury, bohatera serii komiksów Tintina.

Euro 2024. Belgia — Ukraina i zagadka Romelu Lukaku

Rysownik Hergé w Tintinie stworzył dociekliwego reportera, który w kolejnych częściach serii rozwiązuje zagadki „Pękniętego ucha”, „Kraba o złotych szczypcach”, „Cygara faraona” czy „Siedmiu kryształowych kul”.

Pytanie, czy Tintin byłby w stanie rozwikłać tajemnice nieskuteczności (a przy tym też pecha) Romelu Lukaku oraz gry reprezentacji Belgii. Słynny belgijski napastnik, jeden z najlepszych strzelców w historii Euro (golem w meczu Polska — Francja zrównał się z nim Robert Lewandowski) i w dziejach reprezentacji narodowych, podczas Euro 2024 przeżywa trudne chwile. Przeciw Słowacji (0:1) dwa jego gole zostały anulowane, przeciw Rumunii — kolejny. Z tymi trzema golami Lukaku byłby liderem klasyfikacji strzelców Euro 2024, ale ich nie ma.

W meczu z Ukrainą napastnik Romy miał świetną sytuację już w 7. minucie (po podaniu, oczywiście, Kevina de Bruyne), ale znów mu się nie udało. Sam de Bruyne próbował zaskoczyć bramkarza Ukrainy bezpośrednim strzałem z rzutu wolnego w stylu Janusza Kupcewicza z 1982 r. (a więc w momencie, gdy wszyscy spodziewali się dośrodkowania), ale i jemu trochę zabrakło.

Ukraińcy bronili się mądrze i szybko kontrowali. Gdyby w doliczonym czasie gry pierwszej połowy, Roman Jaremczuk strzelał zamiast próbować podania do Artema Dowbyka, już do przerwy mogliśmy mieć sensację. W drugiej połowie obraz gry się nie zmieniał, a wobec remisu w rozgrywanym równolegle meczu Słowacja — Rumunia, oznaczało to odpadnięcie Ukrainy (a przy tym spore ryzyko ze strony Belgii, bo strata gola równałaby się pożegnaniu z turniejem). Jeszcze w końcówce meczu Rusłan Malinowski próbował strzelać bezpośrednio z rzutu rożnego (!) i minimalnie chybił, jeszcze w doliczonym czasie gry mocno i groźnie na bramkę uderzał Sudakow. Nic się jednak nie zmieniło, bezbramkowy remis eliminuje Ukrainę, a Belgii daje zaledwie drugie miejsce za Rumunią.

Belgia — Ukraina 0:0

Pozostało 85% artykułu
2 / 3
Euro 2024
Euro 2024. Stefan Szczepłek: Gruzin chwycił za miecz
Euro 2024
Gruzja ma nowe marzenie. Jak outsider awansował do 1/8 finału Euro 2024?
Euro 2024
Euro 2024: Tabele grupowe i wyniki meczów
Euro 2024
Gruzja w 1/8 finału Euro 2024! Wielki mecz z Portugalią i wściekły Cristiano Ronaldo