Tenis w Dausze. Iga Świątek pospiesznym do ćwierćfinału

Jekaterina Aleksandrowa stawiała w drugim secie opór, ale Polka pokonała Rosjankę w dobrym stylu 6:1, 6:4 i awansowała do ćwierćfinału turnieju WTA 1000 w stolicy Kataru. Przed Igą w czwartek mecz z Jeleną Ostapenko lub Wiktorią Azarenką.

Publikacja: 14.02.2024 19:56

Iga Świątek

Iga Świątek

Drugie spotkanie Igi Świątek w turnieju Qatar TotalEnergies Open otwierającego tegoroczną rywalizację w cyklu WTA 1000 z początku było podobne do pierwszego. Aleksandrowa tak jak Sorana Cirstea nie bardzo nadążała za piłkami polskiej tenisistki, także podania Igi były dla wychowanej w Pradze tenisistki trudne do odbioru, mecz był dość jednostronny i po dwóch przełamaniach serwisu Jekateriny pierwszy set zakończył się w pół godziny.

W wieczornej Dausze bywa obecnie dość parno, Aleksandrowa wydawała się nawet po tak krótkiej pracy dość zmęczona i zgrzana, ale okazało się, że energii jej jednak nie brakuje. W drugim secie wzmocniła serwis, kilka razy dobrze returnowała i do stanu 3:3 wydawała się odzyskiwać nadzieję na wyrównanie meczu.

Iga jednak spokojnie przeczekała ten przypływ chęci rywalizacji rywalki, zaatakowała raz, zaatakowała drugi i nagle z remisyu 3:3 zrobiło się prowadzenie Polki 5:3. Kilka minut później było już 6:4, choć przyznać należy, że ostatni gem trwał wyjątkowo długo, gdyż Jekaterina Aleksandrowa broniła się wytrwale, nawet miała piłki na przełamanie, ale w końcu uległa przy piątej piłce meczowej. Może dlatego Iga nie popędziła do sukcesu ekspresowo, ale pospiesznym na pewno i za ten pośpiech dostało sporo polskich podziękowań, bo publiczność w Katarze w sporej części nosiła biało-czerwone barwy.

W ćwierćfinale za rywalkę Świątek będzie miała Jelenę Ostapenko (11. WTA; bilans z Łotyszką 0-4) lub Wiktorię Azarenkę (31. WTA; bilans 2-1). Ich mecz był ostatni w wieczornym programie spotkań 1/8 finału w Dausze.

Dauha
Turniej WTA 1000 Qatar TotalEnergies Open 2024

1/8 finału: I. Świątek (Polska, 1) – J. Aleksandrowa (14) 6:1, 6:4; J. Rybakina (Kazachstan, 3) – E. Navarro (USA, 18) 6:1, 6:7 (6-8), 6:4; L. Fernandez (Kanada) – Q. Zheng (Chiny, 5) 7:5, 6:3; A. Pawliuczenkowa – M. Vondrousova (Czechy, 6) 7:5, 6:3; K. Pliskova (Czechy) – L. Noskova (Czechy) 3:6, 7:5, 6:1; D. Collins (USA) – K. Siniakova (Czechy) 6:4, 6:3; N. Osaka (Japonia) – Ł. Curenko (Ukraina) walkower.
 Pary ćwierćfinałowe: Świątek – Ostapenko/Azarenka; Pawliuczenkowa – Collins; Fernandez – Rybakina; Osaka – Pliskova.