Wimbledon. Hubert Hurkacz i Novak Djoković dokończą mecz w poniedziałek

Po dwóch setach meczu Polaka z Serbem w 1/8 finału wynik brzmi 7:6 (8-6), 7:6 (8-6) dla obrońcy tytułu. Novak i Hubert zagrają znów w poniedziałkowe popołudnie, również na korcie centralnym.

Publikacja: 10.07.2023 00:02

Novak Djoković (na zdjęciu) przed przerwaniem meczu wygrał z Hubertem Hurkaczem dwa sety

Korespondencja z Londynu
Pierwszy set zabolał polskich kibiców. Hubert Hurkacz długo serwował znakomicie, nie było wątpliwości, że w tej specjalności nie tylko dorównuje, a nawet przewyższa sławnego Serba. Dość naturalną konsekwencją tej siły podania był tie-break, a w nim wypracowana przewaga Polaka 6-3. Dwa kolejne punkty zdobył Novak przy własnym serwisie, to też była spodziewana korekta wyniku, ale wtedy miał nastąpić efektowny finał: Hubi bierze piłkę, uderza i można się cieszyć.

Radości nie było, bo Polak popełnił prosty błąd właśnie w tej decydującej chwili, serwis odebrany, krótka odpowiedź Novaka i łatwy forhend Huberta w siatkę. Remis, za chwilkę dwa punkty dla Serba i niemal wygrany set stracony. Niby to znany obrazek z każdego spotkania Djokovicia, ale zawodu to nie zmniejsza.

Drugi set był niemal powtórką pierwszego, równa gra z serwisową przewagą Polaka i taktyczno-techniczną Serba, znów tie-break, w którym Hubi prowadził 5-4 i miał dwa serwisy. Ponownie nie dał rady, znów przegrał 6-8 i ta niechciana powtórka oznaczała wkroczenie sędziego głównego Gerry’ego Armstronga na kort i padło hasło zakończenia gry, bo gmina Merton chce i musi się wyspać.

Polacy na Wimbledonie Nie było triumfalnej niedzieli

W innych polskich meczach, tych daleko od kortu centralnego, pierwszy mecz juniorski wygrał Tomasz Berkieta (6:4, 6:4 z Brytyjczykiem Phoeniksem Weirem), przegrała Zuzanna Pawlikowska (2:6, 5:7 z Elą Nalą Milić ze Słowenii) i Malwina Rowińska (3:6, 7:6 (7-5), 3:6 z Brytyjką Raną Akuą Stoiber). Odpadł mikst Jan Zieliński/Nicolę Melichar-Martinez (USA), lepsi byli 7:6 (7-2), 7:6 (15-13) Jamie Murray (W. Brytania) i Taylor Townsend (USA). Przegrał też debel Magda Linette/Bernarda Pera (USA) pokonany przez parę brytyjską Naiktha Bains/Maia Lumsden 6:4, 6:4. Słowem, polskiej triumfalnej niedzieli nie odnotowano.

Już wtedy, gdy Iga wylewała ostatnie poty na korcie centralnym, organizatorzy wyznaczyli wstępnie poniedziałkowe mecze 1/8 finału na trzech najważniejszych kortach, ale musieli zmienić plany, że względu na niedokończony mecz Hurkacza z Djokoviciem. Po poprawkach program gier jest następujący: na centralnym od 14.30 (w Polsce) zagrają Jelena Rybakina z Beatriz Haddad Maią, potem będzie dogrywka spotkania Polaka z Serbem (nie przed 15.30), następnie Ons Jabeur zmierzy się z Petrą Kvitovą i Carlos Alcaraz z Matteo Berrettinim. Na korcie nr 1 od 14.00 odbędą się mecze: Daniił Miedwiediew – Jiri Lehecka, Aryna Sabalenka – Jekaterina Aleksandrowa i Holger Rune – Grigor Dimitrow; na korcie nr 2 od 12.00: Madison Keys –  Mirra Andriejewa oraz Stefanos Tsitsipas – Chris Eubanks.