Reklama
Rozwiń

Okazja czyni oszusta? Należy zlikwidować okazję

Francuzi chcą zamknąć tenisowy rynek bukmacherski. Walczą w sądach o zlikwidowanie zakładów internetowych na mecze Roland Garros

Aktualizacja: 29.02.2008 03:23 Publikacja: 29.02.2008 03:21

Okazja czyni oszusta? Należy zlikwidować okazję

Foto: Reuters

Dyrektor generalny Francuskiej Federacji Tenisowej (FFT) Jean-Francois Vilotte nie ma wątpliwości: – Najwyższy czas coś zrobić. Etyka sportu jest w niebezpieczeństwie. To problem tak samo ważny jak walka z dopingiem.

Francuscy działacze są zdania, że kroki muszą być zdecydowane, a kary surowe – nawet 50 tys. euro dziennie grzywny za łamanie nowych reguł. Na początek wybrali trzech popularnych bukmacherów internetowych: Ladbrokes, Betfair i Bwin. Do europejskich sądów skierowali pozwy, w których żądają pełnego zakazu obstawiania meczów Roland Garros 2008.

Pierwszy będzie rozpatrywany 11 kwietnia w Liege, europejskiej siedzibie wszystkich trzech pozwanych firm. Według FFT wygrane sprawy staną się odstraszającym przykładem dla setek mniejszych operatorów internetowych proponujących podobne usługi. Ustanowienie precedensu może także pomóc w wygraniu spraw skierowanych do sądu przez organizatorów turnieju Roland Garros w Paryżu przeciw firmom Unibet i Expekt, które już zaproponowały internautom zakłady na majowe mecze w Paryżu. Podobna akcja prawna FFT szykowana jest także w Niemczech.

Działacze federacji podają dwa argumenty za swymi działaniami. Pierwszy jest znany od lat: ryzyko nielegalnego ustalania wyników meczów tenisowych rośnie wprost proporcjonalnie do liczby zakładów i wielkości związanych z nimi sum. A są ogromne. Francuzi oszacowali, że podczas ubiegłorocznego turnieju Masters Series w hali Bercy obroty bukmacherów sięgnęły 750 mln euro, średnio wychodziło ok. 15 mln euro na mecze finałowych rund. Zakłady przyjmowało ok. 150 firm. Tylko Betfair miała 230 mln obrotów.

750 mln euro wyniosły obroty bukmacherów podczas ostatniego turnieju ATP Masters w Paryżu

Drugi powód też można zrozumieć: FFT, jako organizator turnieju na kortach im. Rolanda Garrosa, chce zachować wyłączne prawa do działań komercyjnych związanych z marką jej Wielkiego Szlema.

Francuzi próbują aktywnie zapobiegać tenisowym oszustwom już od zeszłego roku. Podczas jesiennego turnieju w hali Bercy wynajęli agentów policji, którzy na trybunach i w korytarzach szukali osób, mogących wpływać na wyniki meczów. Kilku widzów wyrzucono z hali, gdy przez telefony komórkowe usiłowali obstawiać wyniki.

Ostatnim przykładem podobnej akcji jest wyproszenie z trybun turnieju WTA w Antwerpii trzech mężczyzn, którzy na żywo opłacali zakłady za pomocą laptopów. Dwóch to Rosjanie, trzeci był Niemcem. Próbowali wykorzystać różnicę, jaka dzieliła czas zdobycia punktu od chwili, gdy wynik pojawiał się na oficjalnej stronie internetowej.

Działacze FFT podjęli akcję prawną przeciw bukmacherom także dlatego, że chociaż kilkunastu tenisistów przyznało, iż miało oferty korupcyjne, na razie kary dosięgają tylko tych, którzy wbrew zakazowi ATP Tour sami zakładali się w Internecie.

Ostatnim przyłapanym na tym procederze jest Włoch Giorgio Galimberti (1010. ATP), który obstawiał przez trzy lata mecze kolegów. Dostał 100 dni dyskwalifikacji i 35 tys. euro grzywny. Wcześniej także łapano Włochów. Alessia Di Mauro (208.) ukarano dziewięciomiesięczną dyskwalifikacją i 60 tys. euro grzywny. Były nr 35 na świecie Potito Starace musiał przerwać grę na sześć tygodni, a Daniele Bracciali na trzy miesiące. Nadal nie ma końca sprawa, która wywołała problem – przegrany mecz Nikołaja Dawydienki podczas ostatniego turnieju w Sopocie.

Tenis
Mistrz Wimbledonu zawieszony. Kolejny taki przypadek w tenisie
Tenis
Iga Świątek wzięła na siebie zbyt wielki ciężar. Nie miała jeszcze tak trudnego sezonu
Tenis
Joao Fonseca jak Jannik Sinner. Nowa siła w męskim tenisie
Tenis
Iga Świątek z dwoma zwycięstwami. Czas na Australię
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego
Tenis
Podcięte skrzydła Orłów. Iga Świątek daleko od finału
Materiał Promocyjny
„Nowy finansowy ja” w nowym roku