Igrzyska w Pekinie. Jeszcze bardziej złota Czeszka

Ester Ledecka w drodze po złoto wygrywa w ćwierćfinale z Aleksandrą Król. Czeszka wystartuje jeszcze w alpejskim supergigancie i zjeździe, by pokazać, że nadal nie zna słowa niemożliwe.

Publikacja: 08.02.2022 19:07

Igrzyska w Pekinie. Jeszcze bardziej złota Czeszka

Foto: AFP, Marco Bertorello

Ledecka jest drugą Czeszką, która w zimowych igrzyskach zdobyła trzy złote medale (pierwsza to łyżwiarka szybka Martina Sablikova). Już te dwa z Pjongczangu zapewniły jej sławę, bo wygrała snowboardowy slalom gigant równoległy i, ku zdumieniu alpejskiego świata, także supergigant – na używanych nartach wziętych od Mikaeli Shiffrin, o 0,01 s przed broniącą tytułu Anną Veith.

Taki wyczyn w czasach specjalizacji kazał z podziwem patrzeć na wnuczkę hokeisty Jana Klapača, dwukrotnego medalisty olimpijskiego, i córkę nie mniej sławnego w kraju piosenkarza Janka Ledecky'ego.

Ma 26 lat, nie jest już tą dziewczyną, której nie rozpoznawano w wiosce olimpijskiej po pierwszym medalu w Korei Płd. Drugi uczynił z niej gwiazdę tamtych igrzysk i sprawił, że poważniej zajęła się nartami, bo na desce snowboardowej wciąż jest niemal nie do pokonania.

Czytaj więcej

Igrzyska w Pekinie. Polscy snowboardziści odpadli w ćwierćfinale

W Pekinie ponownie wygrała bardzo pewnie – miała najlepszy czas kwalifikacji, kolejne rywalki w fazie pucharowej nie mogły wiele zrobić. W 1/8 finału Włoszka Nadya Ochner nie dojechała do mety, podobnie jak w ćwierćfinale Aleksandra Król – jedyna z trójki Polek, która przeszła kwalifikacje. Nadzieje, że po pokonaniu Rosjanki Poliny Smoleńcowej (o 0,16 s) Polka, ryzykując wiele, jakoś da radę czeskiej mistrzyni, zniknęły po upadku.

Ledecka także w półfinale z Michelle Dekker (Holandia) i w finale z Danielą Ulbing (Austria) nie widziała rywalek na mecie obok siebie, bo obie nie ukończyły przejazdów.

– To było nawet zabawne. Starałam się po prostu być konsekwentna i trzymać się swej linii – mówiła Czeszka.

Jej drugie olimpijskie zwycięstwo snowboardowe zaostrzy teraz apetyty na powtórkę z Pjongczangu, niektórzy nawet sądzą, że na jeszcze większy wyczyn, jakim byłby także sukces w zjeździe. Czy to możliwe, trudno ocenić, w każdym razie co najmniej od dwóch lat Ledecka bardziej przykłada się do treningu alpejskiego i kilka razy stała na podium PŚ w konkurencjach szybkościowych.

Tej zimy nie była jednak główną postacią zawodów alpejskich, choć dała się zauważyć. Trzy supergiganty ukończyła kolejno na 13., 9. i 8. miejscu, w czterech zjazdach była 12., 22., 8. i pod koniec stycznia w Cortinie d'Ampezzo już trzecia. W alpejskim PŚ jest 30. (w super-G 24., w zjeździe 13.). Nie ma jednak wielu, którzy powiedzą, że to za mało na medal. Cztery lata temu przed igrzyskami była 49. Jej misja, by połączyć wyczynowe ściganie na nartach i na desce trwa.

Po sukcesach w Pjongczangu wzmocniła ekipę wokół siebie, niespecjalnie jednak rozpieszczała czeskich dziennikarzy, budując formę na Pekin. Przed igrzyskami spotkała się tylko w programie stacji NBC z legendą amerykańskiej telewizji Danem Hicksem, by przypomnieć złote wyścigi z Pjongczangu. Inne, równie prestiżowe propozycje odrzucała, choć wydawało się, że to najlepszy czas, by pielęgnować reputację i podnosić wartość marketingową.

Znający ją ludzie mówią jednak, że ma własny świat, i to jej odpowiada. Eksperci mogą jej podpowiadać okazywanie większej przyjaźni mediom, bo to zwiększa popularność i motywuje sponsorów, ale Ester idzie swoją drogą, na której najbardziej liczy się sport. W mediach społecznościowych też udziela się umiarkowanie.

Do Chin przyleciała wcześnie, rozbiła z ekipą obóz w hotelu Genting World tuż pod wzgórzem snowboardowym. Złoty medal już odebrała (– Jest piękny, ale ciężki, boli mnie od niego szyja – rzekła po dekoracji).

Teraz trzeba patrzeć ze zdwojoną uwagą na supergigant (piątek, 11 lutego) i zjazd (wtorek, 15 lutego). W supergigancie zmierzy się m.in. z Maryną Gąsienicą-Daniel.

SLALOM RÓWNOLEGŁY

> KOBIETY: 1. E. Ledecka (Czechy); 2. D. Ulbing (Austria); 3. G. Kotnik (Słowenia);...5-8. A. Król; 22. W. Biela-Nowaczyk; 24. A. Michalik (wszystkie Polska)

> MĘŻCZYŹNI: 1. B. Karl (Austria); 2. T. Mastnak (Słowenia); 3. V. Wild (ROC);... 5-8. O. Kwiatkowski; 9-16. M. Nowaczyk (obaj Polska) ?

Sporty zimowe
Natalia Sidorowicz w życiowej formie przed igrzyskami. Zaskoczyła samą siebie
Materiał Promocyjny
Rośnie znaczenie magazynów energii dla systemu energetycznego i bezpieczeństwa kraju
Sporty zimowe
Historyczny sukces polskiego łyżwiarstwa. Sześć medali w jeden weekend
Sporty zimowe
Jak Władimir został Władkiem. Semirunnij polskim medalistą w łyżwiarstwie szybkim
Sporty zimowe
Łyżwiarstwo szybkie zastąpi nam skoki narciarskie?
Materiał Partnera
Kroki praktycznego wdrożenia i operowania projektem OZE w wymiarze lokalnym
Sporty zimowe
Puchar Świata w Krynicy przeszedł do historii
Materiał Promocyjny
Jak znaleźć nieruchomość w Warszawie i czy warto inwestować?