Pierwsze strzały na bramkę padły w Gdańsku około roku 1902–1903. Jan Daniluk, historyk z Muzeum II Wojny Światowej, przytacza datę 18 kwietnia 1903 r., gdy powstał pierwszy gdański klub piłkarski Fußball-Club Danzig. W tym samym roku odbył się też pierwszy wielki mecz – rywalami byli futboliści z Królewca.
Wkrótce do FC Danzig, przemianowanego na BuEV Danzig (skrót od: Stowarzyszenie gier z piłką i biegów łyżwiarskich), dołączyli kolejni: studenci (Akademischer SC), słuchacze seminarium nauczycielskiego (Seminar Langfuhr), jednostki miejscowego garnizonu (SV Ostmark Danzig, SC Danzig, Preußen Danzig). Były też FC Comet Neufahrwasser i VfB Danzig, ale ich żywot był krótki.
Rozgrywki ligowe koordynował Bałtycki Związek Sportowy (Baltischer Rasensport-Verband, później Baltischer Sport-Verband), do którego włączono Gdańsk w 1908 roku. Organizacja grupowała drużyny z Pomorza, Prus Zachodnich oraz Wschodnich i była jednym z siedmiu związków regionalnych Cesarstwa Niemieckiego. Drużyna BuEV Danzig zyskiwała na sile i w końcu, w 1912 roku, zdobyła tytuł bałtyckiego mistrza.
Kolejna fala futbolowej gorączki napłynęła w pierwszej połowie lat 20. W ciągu paru sezonów powstało kilkanaście nowych klubów z sekcjami piłkarskimi lub samodzielnych drużyn. Własne zespoły mieli gdańscy policjanci (SV Schutzpolizei Danzig) i pocztowcy (Post SG Danzig). Grały drużyny dzielnicowe: Nowy Port miał SV Neufahrwasser 1919, Przeróbka – SV 1921 Danzig-Troyl, Wisłoujście – SC Weichselmünde, Oliwa – SV Oliva. W Sopocie ruszył TSV Zoppot. Szacuje się, że na przełomie lat 20. i 30. w Gdańsku było 40 boisk piłkarskich, a na początku 1939 roku w Wolnym Mieście działało 12 drużyn, nie licząc juniorów.
Polskie początki
Jedna z tych drużyn reprezentowała polski KS Gedania. Klub powstał w 1922 roku po rozłamie, jaki nastąpił w miejscowym oddziale Towarzystwa Gimnastycznego Sokół – ogólnopolskiego stowarzyszenia sportowo-patriotycznego, które rozpoczęło działalność w Gdańsku jeszcze w roku 1894.