Święta wojna polsko-duńska

Do walki o mistrzostwo Polski przystępują najpopularniejsze i najbogatsze drużyny

Publikacja: 15.05.2009 22:20

Kibice z niecierpliwością wyczekują starcia, do którego dojdzie już w sobotę w Kielcach. Ostatnio więcej mówiło się w mediach o Vive za sprawą trenera Bogdana Wenty i planów budowy drużyny na miarę zwycięstw w Lidze Mistrzów, ale płocka Wisła nie jest w tej rywalizacji bez szans. Zresztą, podobieństw między tymi ekipami jest dużo.

Za obiema stoją bogaci sponsorzy. Pieniądze na Vive Kielce daje Bertus Servaas – Holender robiący od kilkunastu lat interesy w Polsce. Wisłę wspiera płocki gigant Orlen, mecenas całego sportu w regionie. I może to jest powodem, dla którego Wisła nie zdominowała ligi na długie lata. W kolejce chętnych jest jeszcze sekcja piłkarska (do niedawna będąca priorytetem) i Orlen Team, w którego barwach jeżdżą m.in. Krzysztof Hołowczyc i Jacek Czachor, a ostatnio dołączył do niego również mistrz olimpijski w pchnięciu kulą Tomasz Majewski.

Dla Servaasa piłkarze ręczni są priorytetem, i dlatego ściągnął im z Niemiec najlepszego, dostępnego szkoleniowca. Razem mają odebrać Wiśle mistrzostwo Polski.

Działacze z Płocka także postawili na trenera z zagranicy, i to w dodatku ze sporymi osiągnięciami. Flemming Oliver Jensen może nie jest w Polsce zbyt znany, ale w piłce ręcznej cieszy się szacunkiem. Jensen ma na swoim koncie mistrzostwo i wicemistrzostwo Danii oraz finał Pucharu EHF. Jensen wie również, jak podgrzać atmosferę przed najważniejszymi starciami sezonu. – Nie mam wątpliwości, że wielu ludzi w świecie polskiej piłki ręcznej chciałoby, żeby mistrzostwo wygrało Vive Kielce. Zauważyłem nawet, że niektórzy ludzie, którzy powinni być neutralni, również stawiają na Kielce – napisał na swojej stronie internetowej.

Wspólnych akcentów w polityce obu klubów jest jeszcze więcej. Czołowymi postaciami swoich drużyn są duńscy rozgrywający, którzy od niedawna biegają po polskich parkietach. 23-letni Peter Nielsen z Wisły Płock ma na koncie trzy występy w reprezentacji swojego kraju. Henrik Knudsen z Vive jest o trzy lata starszy i w kadrze zagrał dwukrotnie. Z udziału w finale może go jednak wyeliminować przewlekła kontuzja mięśnia przywodziciela.

Nie ma chyba drugiego starcia, które wywoływałoby w Polsce więcej emocji. Obie drużyny sześciokrotnie zdobywały tytuł, mają na koncie również srebrne i brązowe medale. Obie mają także za sobą fanatycznych kibiców, którzy sami nazywają mecze między Wisłą i Vive „świętą wojną”. Oby tylko starcia z boiska nie zechcieli przenieść na trybuny, bo emocji i tak będzie na pewno bardzo dużo.

[i]Transmisja w Polsat Sport i Czwórce od 14.30.[/i]

Sport
Czy Andrzej Duda podpisze nowelizację ustawy o sporcie? Jest apel do prezydenta
Materiał Promocyjny
Rośnie znaczenie magazynów energii dla systemu energetycznego i bezpieczeństwa kraju
Sport
Dlaczego Kirsty Coventry wygrała wybory i będzie pierwszą kobietą na czele MKOl?
Sport
Długi cień Thomasa Bacha. Kirsty Coventry nową przewodniczącą MKOl
SPORT I POLITYKA
Wybory w MKOl. Czy Rosjanie i Chińczycy wybiorą następcę Bacha?
Materiał Partnera
Kroki praktycznego wdrożenia i operowania projektem OZE w wymiarze lokalnym
Sport
Walka o władzę na olimpijskim szczycie. Kto wygra wybory w MKOl?
Materiał Promocyjny
Jak znaleźć nieruchomość w Warszawie i czy warto inwestować?