Z Warszawy do Krakowa ścianą wschodnią

66. Tour de Pologne odbędzie się w tym roku w dniach 2-8 sierpnia. Na podzielonej na siedem etapów ponad 1250-kilometrowej trasie wystartuje 168 kolarzy z 21 grup zawodowych, w tym reprezentacja Polski.

Aktualizacja: 18.06.2009 23:20 Publikacja: 18.06.2009 23:15

Tour de Pologne

Tour de Pologne

Foto: Fotorzepa, Krzysztof Lokaj klok Krzysztof Lokaj

Tak jak w ubiegłym roku wyścig rozegra się między dwiema stolicami Polski, rozpocznie się w Warszawie, pojedzie terenami tzw. ściany wschodniej i zakończy się w Krakowie. Zmiany to brak na trasie Olsztyna (w drugim dniu kolarze pojadą z Serocka od Białegostoku), dodatkowy górski etap ze Strzyżowa do Krynicy Zdroju i start w Krościenku do przedostatniego odcinka z metą w Zakopanem.

W Warszawie, zamiast jazdy drużynowej na czas, która przed rokiem, ze względu na deszcz, przemieniła się ze ścigania w loterię, odbędzie się kryterium uliczne ze startem i metą na Placu Trzech Krzyży (dziewięć 12-kilometrowych pętli ulicami Książęcą, Ludną, Solec, Czerniakowską, Witosa, Sobieskiego, Belwederską i Alejami Ujazdowskimi). Rozgrywany 2 sierpnia etap będzie połączony z obchodami 65. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Na czwartej rundzie została wyznaczona specjalna premia. Starterem honorowym będzie uczestnik powstania 94-letni gen. bryg. Zbigniew Ścibor-Rylski.

Najistotniejszą zmianą, na której Tour de Pologne może zyskać najbardziej, jest przesunięcie terminu jego rozgrywania na pierwsze dni sierpnia, o pięć tygodni wcześniej niż ubiegłoroczna 65. edycja. Tamten wyścig, rozgrywany w ekstremalnych warunkach pogodowych, w deszczu i przenikliwym zimnie, był dla kolarzy prawdziwym koszmarem. W Lublinie peleton odmówił finiszowania na śliskiej szosie, na etapie do Zakopanego skrócono trasę ze względu na śnieg zalegający na przełęczy, przez którą prowadziła trasa. W sierpniu pogoda w Polsce jest o wiele lepsza i zawodnicy są w pełni sezonu, a nie blisko jego zakończenia.

Lider 66. Tour de Pologne będzie jechał w żółtej koszulce głównego sponsora - Skandii Życie, towarzystwa ubezpieczeń S.A.. Najlepszego w klasyfikacji punktowej wyróżniać będzie granatowy trykot Plus GSM, a najaktywniejszego - czerwona koszulka Fiata. Włoski koncern ufundował także nagrodę główną dla zwycięzcy - fiat 500, produkowany w Tychach.

Grono sponsorów oficjalnych uszczupliło się w porównaniu z poprzednią edycją. – Koszulki lidera klasyfikacji górskiej i zwycięzcy etapu wciąż są do wzięcia – mówi dyrektor marketingu Tour de Pologne Adam Siluta.

Drugi rok z rzędu w wyścigu najwyższej światowej rangi, zaliczanym do cyklu Pro Tour, wystartuje reprezentacja Polski. To przywilej kraju organizatora, nie posiadającego rodzimych grup kolarskich wśród najlepszych. Selekcjoner Piotr Wadecki podał już nazwiska 20 kolarzy kandydujących do startu w Tour de Pologne, wśród nich po pięciu zawodników grup Mróz Action i DHL Author i ośmiu CCC Polsat Polkowice. Ostateczny ośmioosobowy skład plus dwóch rezerwowych zostanie ogłoszony 5 lipca, po Małopolskim Wyścigu Górskim, mistrzostwach Polski (24 - 28 czerwca, Borek Wielkopolski) i Wyścigu Solidarności.

– Z pewnością znajdzie się w nim Marek Rutkiewicz, który w sześciu edycjach wyścigu zajmował miejsca w czołowej dziesiątce klasyfikacji końcowej – mówi „Rz” Wadecki. – Na płaskich etapach o wysokie miejsca na finiszu powinni walczyć Krzysztof Jeżowski, przed rokiem trzykrotnie klasyfikowany w dziesiątce i Tomasz Smoleń. W drużynie będzie dwóch liderów, dwóch specjalistów sprintu i czterech tzw. pomocników. W ubiegłym roku Marcin Sapa z reprezentacji Polski aktywną jazdą w Tour de Pologne zapracował na kontrakt z Lampre, jedną z najlepszych zawodowych grup na świecie. Chciałbym, żeby i tym razem któryś z naszych kolarzy poszedł jego śladem.

Sapa ma szansę wrócić na początku sierpnia na dobrze sobie znane trasy właśnie w barwach Lampre, podobnie jak pozostali dwaj Polacy w Pro Tour - Sylwester Szmyd i Maciej Bodnar, reprezentujący grupę Liquigas. Z dziką kartą wystartuje w wyścigu włosko-ukraińska ekipa ISD, w której jeździ Bartosz Huzarski.

[i]Tour de Pologne obszernie pokazywać będzie Telewizja Polska, która niedawno podpisała umowę z organizatorami wyścigu na kolejny okres - do 2011 roku. Jak poinformował szef sportu w TVP Robert Korzeniowski, codzienne relacje na żywo z przebiegu etapów przeprowadzi Program 1 w godzinach 16.10 - 18.10 (z przerwą na Teleexpress), a bezpośrednio po głównych Wiadomościach emitowana będzie kronika wyścigu. [/i]

[ramka][b]Trasa Tour de Pologne 2009 [/b]

I etap - 2.08: Warszawa, kryterium uliczne (108 km); II etap - 3.08: Serock - Białystok (219,1 km); III etap - 4.08: Bielsk Podlaski - Lublin (225,1 km); IV etap - 5.08: Nałęczów - Rzeszów (239,7 km); V etap - 6.08: Strzyżów - Krynica-Zdrój (163 km); VI etap - 7.08: Krościenko - Zakopane (162,2 km); VII etap - 8.8: Rabka Zdrój - Kraków (136,5 km). Łącznie: 1253,6 km

[b]Szeroki skład reprezentacji Polski na 66. Tour de Pologne [/b]

Jacek Morajko, Mateusz Taciak, Błażej Janiaczyk, Mateusz Mróz, Mariusz Witecki (Mróz Action), Marek Rutkiewicz, Wijciech Halejak, Dariusz Baranowski, Robert Radosz, Dariusz Rudnicki (DHL Author), Krzysztof Jeżowski, Bartosz Matysiak, Tomasz Kiendyś, Łukasz Bodnar, Jarosław Rębiewski, Tomasz Lisowicz, Tomasz Smoleń, Piotr Zieliński (CCC Polsat Polkowice), Adam Sznitko (Legia Felt), Maciej Paterski (amatorska grupa Marchiol Pasta Montegrappa, Włochy). [/ramka]

Sport
Czy Andrzej Duda podpisze nowelizację ustawy o sporcie? Jest apel do prezydenta
Materiał Promocyjny
Berlingo VAN od 69 900 zł netto
Sport
Dlaczego Kirsty Coventry wygrała wybory i będzie pierwszą kobietą na czele MKOl?
Sport
Długi cień Thomasa Bacha. Kirsty Coventry nową przewodniczącą MKOl
SPORT I POLITYKA
Wybory w MKOl. Czy Rosjanie i Chińczycy wybiorą następcę Bacha?
Materiał Partnera
Warunki rozwoju OZE w samorządach i korzyści z tego płynące
Sport
Walka o władzę na olimpijskim szczycie. Kto wygra wybory w MKOl?
Materiał Promocyjny
Suzuki Moto Road Show już trwa. Znajdź termin w swoim mieście