Tour de Pologne: O końcowym zwycięstwie zadecydowała sekunda

Zwycięzca 80. Tour de Pologne został Słoweniec Matej Mohorić, który o sekundę wyprzedził Portugalczyka Joao Almeidę. Ostatni etap z Zabrza do Krakowa wygrał Tim Merlier.

Publikacja: 04.08.2023 20:22

Dyrektor TDP Czesław Lang (L) i Słoweński kolarz Matej Mohoric z grupy Bahrain Victorious który zost

Dyrektor TDP Czesław Lang (L) i Słoweński kolarz Matej Mohoric z grupy Bahrain Victorious który został zwycięzcą 80. Tour de Pologne

Foto: PAP/Łukasz Gągulski

Przed startem ostatniego etapu w klasyfikacji generalnej było bardzo ciasno: Słoweniec i Portugalczyk mieli ten sam czas, a trzeci Michał Kwiatkowski tracił do nich kilkanaście sekund. Teoretycznie więc wszystko mogło się zdarzyć, choć Almeida po czwartkowej jeździe na czas wyglądał, jakby nie wierzył w to, że Mohorić wypuści z rąk zwycięstwo. Ostatni, liczący 166 km etap, kończył się sprinterskim finiszem na krakowskich Błoniach i jedyną szansą na wypracowanie przewagi była lotna premia, zlokalizowana na 68. kilometrze w Wilamowicach. Można było tam zyskać bonusowe sekundy (3, 2 lub 1).

Kolarze UAE Team Emirates podjęli wyzwanie. Od początku narzucili wysokie tempo, żeby skasować ewentualne ucieczki i dać szansę Almeidzie, tylko że podobnie zachowywali się zawodnicy Bahrain Victorious, w której składzie jest Mohorić. Kilka kilometrów przed metą obie drużyny zaczęły rozprowadzać swoich liderów. Almeida robił, co mógł, jednak na linię premii wjechał dopiero jako drugi za Mohoriciem, który dzięki temu zyskał sekundę przewagi.

Czytaj więcej

Zmagania kolarzy i piękne krajobrazy, czyli promocja turystyki podczas Tour de Pologne

Kiedy najważniejsze rozstrzygnięcie tej części etapu zapadło, mogli poszaleć inni. Z peletonu oderwała się trzyosobowa ucieczka, w składzie której znaleźli się Marcin Budziński z reprezentacji Polski oraz Dorian Godon (AG2R - Citroen) i Christian Scaroni (Astana). Premie górskie wygrali Godon i Scaloni, ale kiedy zaczęły się ważyć losy zwycięstwa etapowego, ucieczka została zlikwidowana.

Niestety na pętlach w Krakowie, na osiem kilometrów przed metą doszło do kraksy, w której ucierpiał m.in. Kwiatkowski (Soudal - Quick Step). Polak szybko wsiadł jednak na rower i przekroczył metę w peletonie. W sprinterskim finiszu najszybszy był Tim Merlier (Soudal – Quick-Step), wyprzedzając minimalnie Arvida De Kleijna (Tudor Pro Cycling Team) i Fernando Gavirię (Movistar Team). Na szóstej pozycji na metę wpadł Stanisław Aniołkowski (Human Powered Health).

Klasyfikacja Tour de Pologne. Mohorič przed Almeidą i Kwiatkowskim

W klasyfikacji generalnej zwyciężył Matej Mohorič, przed Joao Almeidą i Michałem Kwiatkowskim. Ósme miejsce zajął Rafał Majka (UAE Team Emirates).

Kilku zawodników prosto z Krakowa leci do Glasgow na mistrzostwa świata, gdzie już w niedzielę zaplanowany jest wyścig ze startu wspólnego. W tej grupie są m.in. Kwiatkowski i Almeida. Już wcześniej z wyścigu wycofali się m.in. zwycięzca czwartego etapu Olva Kooij i Mick van Dijke (obaj Jumbo-Visma). Kwiatkowski i Almeida do końca walczyli o zwycięstwo w klasyfikacji generalnej i do Szkocji mieli lecieć w piątek wieczorem z lotniska Balice, niemal prosto po dekoracji. Czasu, żeby zdążyć na samolot mieli niewiele. Serwis naszosie.pl podał, że eskortę na lotnisko w tej sytuacji zapewniła im policja.

Inne sporty
Alicja Tchórz podejrzana o doping. Zawodniczka wydała oświadczenie. "Wrócę silniejsza"
Kolarstwo
Kości zostały rzucone. Tadej Pogacar podbił Włochy. A teraz Francja
Inne sporty
Puchar Świata. Polacy zdobyli czternaście medali
Inne sporty
Startuje Puchar Świata. Poznań znów stolicą kajakarstwa
Materiał Promocyjny
Jaki jest proces tworzenia banku cyfrowego i jakie czynniki są kluczowe dla jego sukcesu?
Inne sporty
Tadej Pogacar dziękuje Rafałowi Majce. Słoweniec coraz bliżej zwycięstwa w Giro d'Italia
Inne sporty
Rośnie kadra reprezentacji Polski na igrzyska w Paryżu. Cztery szanse na medale