Niemcy biją na alarm przed Euro 2024

Niemcy przed Euro 2024 mają problemy - zarówno sportowe, jak i organizacyjne. Reprezentacja jest w rozsypce, kibice się biją, a Dortmund oraz Hamburg boją się meczów z udziałem reprezentacji Turcji.

Publikacja: 04.01.2024 14:53

Julian Nagelsmann, który objął drużynę we wrześniu, nie odmienił jej oblicza.

Julian Nagelsmann, który objął drużynę we wrześniu, nie odmienił jej oblicza.

Foto: EPA/CHRISTIAN BRUNA

Nigdy wcześniej w historii niemieckiego futbolu nie zdarzyło się, by w roku kalendarzowym zespół prowadziło trzech selekcjonerów. Wprawdzie Rudi Voeller dowodził drużyną tylko w jednym spotkaniu — wygranym 2:1 z Francją, po zwolnieniu Hansiego Flicka — ale fakt ten jedynie potwierdza, że drużyna gospodarzy Euro 2024 pół roku przed turniejem ma kłopoty zwłaszcza, że w ciągu 12 miesięcy przegrała aż 6 z 11 meczów.

Niemcy, oprócz Francuzów, wygrali tylko z Peru (2:0) oraz USA (3:1). Dwa spotkania kończyły się remisami, a wśród porażek bolesna była zwłaszcza ta z Japonią (1:4) w Wolfsburgu. 

Czytaj więcej

Renesans na Anfield. Liverpool zmierza po mistrzostwo Anglii

Piłka nożna. Reprezentacja Niemiec przed Euro 2024 trwa w kryzysie

Julian Nagelsmann, który objął drużynę we wrześniu, nie odmienił jej oblicza. W listopadzie przegrał z Turcją (2:3) i z Austrią (0:2). Niemcy zajmują dziś w rankingu FIFA 16. miejsce, wyżej jest osiem ekip z Europy, a brak awansu do ćwierćfinału Euro 2024 byłby porażką. Gospodarze w fazie grupowej podejmą Szkocję, Węgry oraz Szwajcarię i nie brakuje głosów, że nie będzie to spacerek.

Sportowe kłopoty to nie wszystko, bo coraz więcej mówi się o kibicach. Wiosną fani Eintrachtu Frankfurt, a jesienią - Unionu Berlin brali udział w awanturach przy okazji wizyt swoich klubów we Włoszech. Wcześniej, bo w marcu, antyterroryści przeprowadzili nalot na blisko 30 obiektów w Zagłębiu Ruhry, aby zapobiec ewentualnym awanturom na linii Borussia Dortmund – Schalke 04, których fani za sobą nie przepadają.

Czytaj więcej

Gianluigi Buffon chce zmian w futbolu. Rewolucyjny pomysł wybitnego bramkarza

Euro 2024. Czy Niemcy mają problem z kibicami

Kibice w całych Niemczech organizują protesty przeciwko brutalności policji. Stróże prawa o to samo oskarżają kibiców. 200 osób doznało w listopadzie obrażeń podczas zamieszek pod stadionem Eintrachtu.

Niepokoją się przed Euro 2024 także władze Dortmundu i Hamburga, gdzie swoje mecze zagra reprezentacja Turcji, której mniejszość jest w Niemczech bardzo liczna, co pokazały trybuny podczas ostatniego meczu towarzyskiego w Berlinie, gdzie goście zdominowali gospodarzy. Kraj podczas turnieju odwiedzą także krewcy kibice z Anglii, Holandii oraz Bałkanów, co zwiastuje, że lokalne służby porządkowe będą miały dużo pracy.

Piłka nożna
Jak gaśnie Robert Lewandowski
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Piłka nożna
Renesans na Anfield. Liverpool zmierza po mistrzostwo Anglii
Piłka nożna
Wielkie kuszenie Kyliana Mbappe
Piłka nożna
Liga Konferencji Europy: Asysta Sebastiana Szymańskiego
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Piłka nożna
Liga Mistrzów. Dlaczego Robert Lewandowski był bohaterem meczu PSG-Barcelona