Eliminacje Ligi Mistrzów. Raków bliżej awansu do drugiej rundy

Zespół z Częstochowy pokonał na własnym stadionie Florę Tallin 1:0. Rewanż za tydzień w Estonii.

Publikacja: 11.07.2023 22:42

Zawodnik Rakowa Częstochowa Fabian Piasecki i Markkus Seppik z Flory Tallinn podczas meczu I rundy el. Ligi Mistrzów UEFA

Kilkanaście lat temu Wisła Kraków przegrała w eliminacjach Ligi Mistrzów z Levadią Tallin. To była jedna z największych kompromitacji w historii występów polskich drużyn w europejskich pucharach.

Po pierwszej połowie meczu w Częstochowie niecierpliwi kibice mogli mieć obawy, czy losu Wisły nie podzieli Raków. To był jego debiut w najbardziej prestiżowych rozgrywkach, pierwsze spotkanie w tym sezonie i pierwsze pod wodzą nowego trenera Dawida Szwargi. W dodatku bez kilku ważnych zawodników - kontuzjowanego Iviego Lopeza czy Tomasa Petraska i Patryka Kuna, którzy znaleźli nowe kluby. Nie wiadomo było, czego się spodziewać.

Raków rozkręcał się powoli. Widać było, że jest świeżo po okresie przygotowawczym, a Flora - w rytmie meczowym (w Estonii gra się systemem wiosna-jesień). Tylko refleksowi swojego bramkarza zawdzięczał, że nie musiał gonić wyniku.

Jedyny gol padł w 54. minucie - po uderzeniu Władysława Koczerhina z dystansu i rykoszecie. Po przerwie zobaczyliśmy inną, lepszą twarz Rakowa, pomogły dobre zmiany, ale z tej przewagi niewiele wynikało. Zabrakło skuteczności, choć John Yeboah i Łukasz Zwoliński pokazali, że mogą być solidnym wzmocnieniem mistrzów Polski.

Raków w drugiej rundzie może trafić na Karabach

Jeśli Raków obroni w Estonii tę skromną zaliczkę, to w drugiej rundzie zmierzy się zapewne z Karabachem Agdam. Mistrz Azerbejdżanu, który przed rokiem wyeliminował Lecha, pokonał na wyjeździe 2:1 najlepszy zespół Gibraltaru - Lincoln Red Imps, choć zwycięstwo zagwarantował sobie dopiero w doliczonym czasie.