Hiszpania zwycięzcą Ligi Narodów, zdecydowały rzuty karne

W finale w Rotterdamie Hiszpanie pokonali po konkursie jedenastek Chorwatów. To ich pierwszy triumf w tych rozgrywkach.

Publikacja: 18.06.2023 23:57

Unai Simon (na zdjęciu) obronił strzał Bruno Petkovicia.

Mieliśmy prawo oczekiwać piłkarskiej uczty, bo w ostatnim meczu tych drużyn padło aż osiem bramek. Podczas Euro 2020 Hiszpanie pokonali Chorwatów 5:3 po dogrywce i awansowali do ćwierćfinału.

W niedzielnym finale powtórki strzeleckiego festiwalu jednak się nie doczekaliśmy. Przez 90 minut nie zobaczyliśmy ani jednego gola, a dogrywka też nie przyniosła rozstrzygnięcia, choć Chorwaci uwielbiają dodatkowy czas gry, co potwierdzili na mundialu w Katarze oraz w półfinale Ligi Narodów, pokonując Holendrów.

Bohater Unai Simon

W przeciwieństwie do Hiszpanów lubią też jednak karne, więc upływający czas ich nie martwił. Jedenastki zaczęli pewnie, ale rywale także byli bezbłędni i okazali się lepsi.

Pierwszy pomylił się Lovro Majer - w czwartej kolejce strzelił w środek, Unai Simon zatrzymał piłkę nogą. Hiszpanie szykowali się już do świętowania, ale Aymeric Laporte uderzył w poprzeczkę. Simon stanął jednak ponownie na wysokości zadania i obronił strzał Bruno Petkovicia. Dani Carvajal wytrzymał ciśnienie, w stylu Panenki pokonał Dominika Livakovicia i posłał Hiszpanię do futbolowego raju.

Dwa lata temu Hiszpanie przegrali w finale z Francją, teraz triumfują. Mają trofeum i 10,5 mln euro premii.

Liga Narodów. Katastrofa Holandii

Turniej finałowy Ligi Narodów zakończył się katastrofą dla Holendrów. Byli gospodarzem, chcieli sięgnąć po trofeum, a zabrakło ich nawet na podium. W meczu o brąz przegrali 2:3 z Włochami.

Kolejna edycja rozgrywek ruszy w przyszłym roku, po mistrzostwach Europy w Niemczech. Polacy będą rywalizowali nadal w Dywizji A, czyli w elicie. Znaleźli się w trzecim koszyku, co oznacza, że na pewno nie wpadną na Francuzów, Niemców i Szwajcarów. Zmierzą się z jednym z zespołów, które walczyły w tegorocznych finałach, a także trafią na kogoś z grona: Dania, Portugalia, Belgia, Węgry.