Lekkoatletyka. Najgorsze mistrzostwa Europy od 12 lat

Sześć medali zdobyli Polacy na mistrzostwach Europy w Rzymie. To rozczarowujący wynik. Ostatniego dnia dorobku nie zdołała powiększyć nawet kobieca sztafeta 4 x 400 m z Natalią Kaczmarek na ostatniej zmianie.

Publikacja: 12.06.2024 23:10

Polska sztafeta kobiet 4x400 metrów bez medalu

Po sukcesach Natalii Kaczmarek, Anity Włodarczyk, Wojciecha Nowickiego, Ewy Swobody, Pii Skrzyszowskiej i Michała Haratyka polscy lekkoatleci wyhamowali. We wtorek do wąskiego finału rzutu oszczepem nie udało się awansować Marii Andrejczyk, dopiero szóste miejsce w skoku wzwyż zajął Norbert Kobielski.

Na zakończenie mistrzostw można było liczyć na sztafety oraz powoli zbliżającego się do końca kariery tyczkarza Piotra Liska. Ten ostatni niemal otarł się o medal w stojącym na bardzo wysokim poziomie konkursie. Polak mimo że strącił poprzeczkę na wysokości 5.50 m, to pokonał w pierwszej próbie 5.75 i był drugi. Nie zdołał jednak przeskoczyć 5.82. Zajął szóste miejsce.

Wycieńczona Natalia Kaczmarek. Sztafeta poza podium

Mistrzyni Europy na 400 m Natalia Kaczmarek wystartowała w finale sztafety, choć nikt nie miałby pretensji, gdyby nie wzięła udziału w tym biegu. Sukces jaki odniosła dwa dni wcześniej, złoty medal indywidualnie ze wspaniałym rekordem Polski 48.98 s. kosztował 26-letnią lekkoatletkę zbyt dużo sił. Do tego przyplątało się przeziębienie.

Kaczmarek pobiegła jako ostatnia. Próbowała walczyć. Nie miała jednak dobrej pozycji wyjściowej. Poprzedniczki Kinga Gacka, Marika Popowicz-Drapała i Iga Baumgart-Witan biegły na miarę swoich obecnych możliwości, czyli między czwartym a szóstym miejscem. Rywalki były szybsze.

Mistrzyni Europy pobiegła poniżej 50 sekund i przyprowadziła polską sztafetę na szóstej pozycji. W końcówce widać było jak słabła w oczach. Po biegu czuła się tak wycieńczona, że nie podeszła do wywiadu telewizyjnego. Niemal od razu po starcie opuściła stadion.

Kobieca sztafeta 4 x 400 m zdobywała regularnie medale na imprezach mistrzowskich , w tym w igrzyskach, od mistrzostw świata w Londynie w 2017 roku. W Rzymie pierwszy raz od siedmiu lat były poza podium. W tej konkurencji dochodzi do zmiany pokoleniowej.

Sztafety 4 x 100 m kobiet i mężczyzn nie ukończyły finału. W przypadku mężczyzn oznacza to brak kwalifikacji olimpijskiej.

W poprzednich latach było dużo lepiej

Polacy zdobyli na Stadio Olimpico sześć medali. W porównaniu z poprzednimi mistrzostwami Europy widać wyraźny regres. W Monachium (2022) było 14 medali, w Berlinie (2018), Amsterdamie (2016) i Zurychu (2014) – po 12. Gorzej było w 2012 roku w Helsinkach – cztery medale.

Klasyfikację medalową wygrali fenomenalni Włosi (24 medale, w tym 11 złotych) przed Francją (16 medali) i Wielką Brytanią (13 medali). Biało-czerwoni zakończyli mistrzostwa na dziewiątej pozycji. Teraz czas na igrzyska olimpijskie.