Zbliża się piętnasta edycja "Biegnij Warszawo"

15. edycja „Biegnij Warszawo” - jednego z największych i najpopularniejszych w Polsce biegów masowych - odbędzie się 30 września wraz z imprezą "Maszeruję-Kibicuję". Miłośnicy biegania finiszować będą na Stadionie Miejskim Legii Warszawa.

Publikacja: 19.09.2023 15:52

Taki medal dostaną uczestnicy tegorocznej edycji "Biegnij Warszawo"

Taki medal dostaną uczestnicy tegorocznej edycji "Biegnij Warszawo"

Foto: materiały prasowe

Spotkanie z dziennikarzami, zapowiadające wydarzenie, było też okazją do zaprezentowania 3. edycji "Trekkingu Szlakiem Historycznym Bitwy o Monte Cassino", który zorganizowany zostanie dokładnie za 8 miesięcy dla uczczenia 80. rocznicy batalii 2. Korpusu Polskiego dowodzonego przez gen. Władysława Andersa. 

- To dla mnie wielkie wyróżnienie, ale i zobowiązanie, że mogę realizować swoje marzenia zarówno jako popularyzator aktywności fizycznej oraz zdrowego stylu życia, jak i organizator marszu upamiętniającego bohaterów spod Monte Cassino - mówi Bogusław Mamiński, dyrektor wszystkich edycji "Biegnij Warszawo" oraz współorganizator "Trekkingu Szlakiem Historycznym Bitwy o Monte Cassino".

Organizatorzy "Biegnij Warszawo" zawsze dbają o dodatkowe urozmaicenia dla biegaczy i kibiców. Nie inaczej będzie w tym roku - na trasie przygotowane będą wysepki z grającymi muzykami, a bezpośrednio po ukończeniu biegu każdy będzie mógł wygrawerować na pamiątkowym medalu uzyskany czas. Nowością podczas tegorocznej edycji będzie m.in. przejazd po trasie biegu 200 kolarzy z sekcji Legii Warszawa, którzy wystartują 15 minut przed biegnącymi, a na odcinku specjalnym pomiędzy 4 a 6 kilometrem będą mogli pościgać się na czas.

Czytaj więcej

Mistrzostwa Świata w Lekkoatletyce. Koniec życia ponad stan

- W peletonie pojedzie m.in. mój przyjaciel Antonio Tortolano, prezes Stowarzyszenia Sportowego Aprocis w Cassino. Ale to nie jedyny włoski akcent w tym roku. Do Warszawy przyjedzie burmistrz Cassino Enzo Salera, żeby zapowiedzieć odsłonięcie w jego mieście w 80. rocznicę legendarnej bitwy pomnika gen. Władysława Andersa. W miasteczku biegowym przy stadionie wystąpi także niewidząca włoska piosenkarka Annalisa Minetti, laureatka Festiwalu w San Remo w 1998 roku, ale też medalistka Igrzysk Paraolimpijskich. Po występie Annalisa razem z przewodnikiem weźmie udział w biegu - dodaje Mamiński.

„Biegnij Warszawo” od wielu lat może liczyć na sprawdzonych partnerów, bez których zorganizowanie tak dużej imprezy nie byłoby możliwe. Od lat jako sponsor główny wydarzenie wspiera ING Bank Śląski S.A.

- Kiedy zaczynaliśmy w 2013 roku współpracę z „Biegnij Warszawo”, nasza Pomarańczowa Drużyna liczyła zaledwie 183 biegaczy. W tym roku pobiliśmy rekord zapisów - w „Maszeruję-Kibicuję” wystartuje ponad 4000 pracowników banku, a z 10-kilometrową trasą biegu zmierzy się prawie 1400 osób. Tradycyjnie biegamy i maszerujemy dla Fundacji ING Dzieciom. W zeszłym roku przekazaliśmy 105 600 zł na realizację programu Fundacji ING Dzieciom - Pomarańczowa Siła. "Biegnij Warszawo" to nasz flagowy event promujący well-being, poprzez który zachęcamy naszych pracowników do zdrowego trybu życia i uprawniania sportu - mówi Piotr Utrata, rzecznik prasowy banku.

Cele organizatorów biegu - upowszechnianie biegania, promocja aktywności fizycznej i Warszawy jako miasta przyjaznego dla biegaczy - są zbieżne z celami stołecznego Ratusza, który w naturalny sposób wspiera imprezę.

- "Biegnij Warszawo" to jest morze radości, które przebiega ulicami stolicy. To jest coś niesamowitego być partnerem i częścią tego biegu. Brałem udział w tym wydarzenia jako administracja, jako kibic i w ostatnim czasie jako uczestnik. Warto zachęcić wszystkich mieszkańców stolicy, żeby w sobotę 30 września przyszli i kibicowali tym, którzy podjęli wyzwanie i pobiegną na 10 kilometrów. Tym bardziej, że wstęp na teren Stadionu Miejskiego Legii Warszawa, gdzie bieg się kończy, będzie ogólnodostępny i bezpłatny - mówi Janusz Samel, dyrektor biura sportu i rekreacji m.st. Warszawy.

Czytaj więcej

Urodzony, by latać. Armand Duplantis znów pobił rekord świata

Kolejnym wieloletnim partnerem warszawskiej imprezy jest obchodząca w tym roku swoje 30-lecia Akademia Leona Koźmińskiego.

- Jako rektor jestem przeszczęśliwy, że możemy w tym roku znowu stworzyć wspólnie wspaniałą imprezą. Koźmiński to społeczność 60 tysięcy absolwentów i 12 tysięcy studentek i studentów. Będziemy wśród nich, ale także za granicą bardzo szeroko promowali ten cudowny event. Uczestnictwo w "Biegnij Warszawo" traktujemy jako możliwość promowania Warszawy jako wspaniałego miejsca do studiowania i rozwoju, a także jako cudowną egzemplifikację, czym jest ta społeczność, w której na co dzień funkcjonujemy - energią, endorfiną i pozytywnym spojrzeniem na rzeczywistość - prof. Grzegorz Mazurek, rektor Akademii Leona Koźmińskiego

Drugim tematem konferencji była prezentacja 3. edycji „Trekkingu Szlakiem Historycznym Bitwy o Monte Cassino”, który odbędzie się 18 maja.

- Podobnie jak w latach ubiegłych uczestnicy wyruszą na trasę marszu z centrum miasta Cassino. Dalej droga poprowadzi pod górę do Polskiego Cmentarza Wojennego, poprzez "Drogę Polskich Saperów", wzgórze "Widmo", "Gardziel", aż po strategiczne wzgórze 593, zwane "Górą Ofiarną". Każdy, kto tu dotrze, otrzyma pamiątkowy medal. Maksymalna liczba uczestników, którzy mogą wziąć udział w marszu jest symboliczna i wynosi 1057, bo tylu właśnie zidentyfikowanych polskich żołnierzy pochowanych jest na Polskim Cmentarzu Wojennym na wzgórzu Monte Cassino. Wśród swoich żołnierzy kazał się także pochować generał Anders. Bardzo się cieszę, że na 80. rocznicę bitwy w centrum Cassino stanie też pomnik dowódcy 2 Korpusu Polskiego - mówi Mamiński.

Zapisy na przyszłoroczną edycję "Trekkingu Szlakiem Historycznym Bitwy o Monte Cassino". rozpoczną się już 1 października 2003. Rejestrować można się będzie wyłącznie przez stronę www.montecassinotrek.pl

W konferencji prasowej uczestniczył także multimedalista imprez mistrzowskich w biegach na 800 oraz 1500 metrów Marcin Lewandowski, który jest ambasadorem zarówno "Biegnij Warszawo 2023", jak i tegorocznej edycji "Trekkingu Szlakiem Historycznym Bitwy o Monte Cassino".

Czytaj więcej

Lekkoatleci jak gwiazdy rocka. Noah Lyles i Sha’Carri Richardson

– Jestem nie tylko ambasadorem, ale także cały czas jestem zawodnym żołnierzem Wojska Polskiego. Wszystko to się fajnie łączy w jedną całość. Dzięki Bogusławowi Mamińskiemu zostałem zaangażowany w trekking na Monte Cassino i było to dla mnie wyjątkowa chwila. Oczywiście wystartuję też w "Biegnij Warszawo", bo jak na byłego lekkoatletę przystało nie boję się takich wyzwań - im więcej, tym lepiej, im trudniej, tym łatwiej - mówi Marcin Lewandowski.

O "Biegnij Warszawo"

"Biegnij Warszawo" to jeden z największych w Polsce biegów masowych na dystansie 10 km, którego trasa prowadzi przez najbardziej znane i rozpoznawalne miejsca w stolicy. W latach 2005-2007 impreza nosiła nazwę Run Warsaw, a długość trasy wynosiła początkowo 5 kilometrów. W roku 2008 bieg odbył się w ramach globalnej edycji Nike Human Race już na dystansie 10 kilometrów. Od roku 2009 organizowany jest nieprzerwanie pod nazwą "Biegnij Warszawo", a organizatorem wydarzenia od pierwszej edycji jest Klub Biegacza "Sporting" Bogusława Mamińskiego, wicemistrza świata i Europu w biegu na 3000 metrów z przeszkodami. W tym roku odbywa się już 15. edycja wydarzenia, którego celem jest promocja zdrowia i popularyzacja systematycznej aktywności fizycznej. Każdego roku w "Biegnij Warszawo" uczestniczy kilka tysięcy entuzjastów uprawiających sport rekreacyjnie.

O „Maszeruję-Kibicuję”

"Maszeruję-Kibicuję" to wydarzenie towarzyszące "Biegnij Warszawo", organizowane od 2010 roku. Jest doskonałym rozwiązaniem dla osób, które chcą dopingować innych, sami także będąc w ruchu. Polega na przejściu marszem 5-kilometrowej pętli wyznaczonej obok trasy biegu. Uczestniczą w nim aktywni kibice, którzy chcą dopingować biegnących, ale nie czują się jeszcze na siłach, aby sami przebiec dystans 10 kilometrów.

O „Trekkingu Szlakiem Historycznym Bitwy o Monte Cassino”

Pomysł powstania "Szlaku historycznego bitwy o Monte Cassino" powstał z inicjatywy dyrektora Wojskowego Instytutu Wydawniczego Macieja Podczaskiego i został zrealizowany we współpracy z samorządem miasta Cassino. 12-kilometrowa ścieżka historyczno-edukacyjna, która biegnie tą samą trasą, którą w 1944 r. wzgórze zdobywali żołnierze 2 Korpusu Polskiego gen. Władysława Andersa, została uroczyście otwarta 18 maja 2022 roku. Drogę oznakowano dwunastoma tablicami, ustawionymi w symbolicznych miejscach związanych z walką Polaków o wzgórze. Umieszczono na nich informacje po polsku, włosku i angielsku, a także zdjęcia i mapy sytuacyjne. Konsultantem projektu był znany historyk prof. Zbigniew Wawer. Na inaugurację ścieżki zorganizowano m.in. "Trekking Szlakiem Historycznym Bitwy o Monte Cassino" i postanowiono, że marsz będzie odbywać się cyklicznie, w każdą rocznicę bitwy.

Spotkanie z dziennikarzami, zapowiadające wydarzenie, było też okazją do zaprezentowania 3. edycji "Trekkingu Szlakiem Historycznym Bitwy o Monte Cassino", który zorganizowany zostanie dokładnie za 8 miesięcy dla uczczenia 80. rocznicy batalii 2. Korpusu Polskiego dowodzonego przez gen. Władysława Andersa. 

- To dla mnie wielkie wyróżnienie, ale i zobowiązanie, że mogę realizować swoje marzenia zarówno jako popularyzator aktywności fizycznej oraz zdrowego stylu życia, jak i organizator marszu upamiętniającego bohaterów spod Monte Cassino - mówi Bogusław Mamiński, dyrektor wszystkich edycji "Biegnij Warszawo" oraz współorganizator "Trekkingu Szlakiem Historycznym Bitwy o Monte Cassino".

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Lekkoatletyka
Kryscina Cimanouska: Trafiłam na czarną listę
Materiał Promocyjny
Jak wykorzystać potencjał elektromobilności
Lekkoatletyka
Mistrzostwa Świata w Lekkoatletyce. Koniec życia ponad stan
Plus Minus
Lekkoatleci jak gwiazdy rocka. Noah Lyles i Sha’Carri Richardson
FILM
Widzieliśmy nowy hit Netflixa. To nie jest rozrywka dla każdego
Lekkoatletyka
Memoriał Kamili Skolimowskiej. Jakob Ingebrigtsen zaatakuje rekord świata