Krótko po tegorocznych mistrzostwach świata w Rijadzie Międzynarodowa Federacja Podnoszenia Ciężarów (IWF) opublikowała najświeższy ranking olimpijski, który zawiera nazwiska zawodniczek i zawodników starających się o wyjazd na przyszłoroczne igrzyska. Lista uczestników zostanie zamknięta wiosną. Udział w igrzyskach weźmie elita, bo znacząco ograniczono kategoria wagowe, w których toczyć będzie się rywalizacja o medale.
Obecnie - podczas tradycyjnych zawodów - panie i panowie rywalizują w 20 (10+10) kategoriach, a w Paryżu będzie ich tylko 10 (5+5). To 49 kg, 59 kg, 71 kg, 81 kg i +81 kg u kobiet oraz 61 kg, 73 kg, 89 kg, 102 kg i +102 kg wśród mężczyzn. Tak było już w Tokio, a ograniczenie było efektem notorycznego naruszania przepisów antydopingowych.
Kwalifikacje olimpijskie w podnoszeniu ciężarów. Zasady i sytuacja Polaków
Międzynarodowy Komitet Olimpijski (MKOl) wziął dyscyplinę na tapet. Zagroził nawet, że wykluczy ją z programu igrzysk, a co za tym idzie - rzuci w niebyt. Władze IWF przekonały jednak szefów ruchu olimpijskiego, aby tego nie robiły. Obiecały także ukarać tych wybierających drogę "na skróty". Najważniejszą sankcją na dziś pozostaje więc radykalne ograniczenie liczby uczestników poprzez limitowanie dostępnych kategorii wagowych.
Czytaj więcej
Klaudia Zwolińska opowiada „Rz” o nadziejach na igrzyska w Paryżu i rozwoju kajakarstwa górskiego oraz wyjaśnia, dlaczego mówiła niedawno, że po karierze skończy pod mostem.
Turniejami kwalifikacyjnymi były jak dotąd mistrzostwa świata w Bogocie (2022) oraz tegoroczne mistrzostwa panamerykańskie, mistrzostwa Europy, mistrzostwa Azji, mistrzostwa Afryki, Puchar Świata IWF Grand Prix w Hawanie, mistrzostwa Oceanii i Pacyfiku, mistrzostwa świata w Rijadzie oraz Puchar Świata IWF Grand Prix w Dausze.