Reklama
Rozwiń

Kolarstwo: Sky chce sięgnąć bruku

Czas na klasyki w Belgii i Holandii. Michał Kwiatkowski już zwycięża.

Aktualizacja: 28.03.2016 22:36 Publikacja: 28.03.2016 19:35

Michał Kwiatkowski wygrał wyścig E3 Harelbeke. Następny start to niedzielny Tour de Flandres

Michał Kwiatkowski wygrał wyścig E3 Harelbeke. Następny start to niedzielny Tour de Flandres

Foto: AFP

Polak to przedstawiciel gatunku w peletonie wymierającego – może utrzymać wysoki poziom od stycznia do października, czyli przez cały sezon. Ale właśnie wczesna wiosna to jest ten czas, gdy najbardziej możemy liczyć na dobry występ 25-letniego kolarza z Torunia. Od trzech lat właśnie na marzec i kwiecień przypada pierwszy ze szczytów formy Kwiatkowskiego.

Przystawką są wyścigi wieloetapowe w Portugalii, Włoszech albo we Francji, gdzie też potrafi się wykazać, ale daniem głównym w tej części sezonu pozostają klasyki, szczególnie te odbywające się na krętych, wąskich, pagórkowatych, często brukowanych drogach Flandrii i Walonii.

Były mistrz świata wyspecjalizował się zwłaszcza w cyklu kwietniowych wyścigów ardeńskich – Amstel Gold Race, Strzała Walońska, Liege–Bastogne–Liege. W ubiegłym roku, jadąc w tęczowej koszulce, wygrał pierwszy z nich, a w poprzednich latach pięciokrotnie zajmował w Ardenach miejsce w czołowej piątce, dwa razy stał na podium.

W tym roku Kwiatkowski przemodelował nieco swój program. Zrezygnował ze startu w wieloetapówce w Kraju Basków, gdzie jeździł przez ostatnie dwa lata i traktował to jako formę przygotowań przed ardeńskim tryptykiem. W zeszłym roku się żalił, że wyścig w Hiszpanii wykończył go i nie pozwolił na aktywną jazdę w Strzale Walońskiej i Liege–Bastogne–Liege. Zamiast treningów w Hiszpanii dołożył w tym roku dwa klasyki – E3 Harelbeke i Tour des Flandres.

Najbardziej udziwniona część nazwy istniejącego od lat 50. klasyku E3, który odbył się w Wielki Piątek, pochodzi od pobliskiej autostrady. Trasa prowadzi jednak, jak to w belgijskich wyścigach, ciasnym duktem na pofałdowanym terenie. To idealne warunki dla Polaka, choć bez wysokiej formy i wyjątkowego zmysłu taktycznego zwycięstwa by nie było.

Kwiatkowski oderwał się od peletonu w idealnym momencie – 30 km przed metą, z idealnym partnerem do ucieczki – Słowakiem Peterem Saganem. Pracowali solidarnie, by we dwójkę stoczyć walkę o zwycięstwo. Na finiszu były mistrz świata zachował więcej sił od aktualnego mistrza, wyprzedził go o 4 sekundy. O tym, jak cenne to zwycięstwo, świadczy wynik kolejnego wyścigu wśród flandryjskich pól, rozegranego w niedzielę Gent–Wevelgem. Wszystkich pokonał Sagan. Kwiatkowski nie wziął w nim udziału.

W Harelbeke Polak wygrał pierwszy wyścig w barwach zespołu Sky. W brytyjskiej grupie jeździ od nowego sezonu i nie stracił silnej pozycji, jaką miał w Etixxie. Nie wiadomo jednak, czy szefowie brytyjskiej grupy uczynią torunianina liderem na niedzielny Tour des Flandres. Posyłają w bój także Brytyjczyka Gerainta Thomasa, zwycięzcę tegorocznego Paryż–Nicea, który w ubiegłym sezonie był najlepszy w E3 Harelbeke.

W Amstel Gold Race (17 kwietnia), Strzale Walońskiej (20 kwietnia) i Liege–Bastogne–Liege (24 kwietnia) Polak ma być już numerem 1. Nigdy kolarz z grupy Sky nie wygrał żadnego z tych wyścigów. Brytyjczycy wiedzą, że w wiosennych klasykach na Kwiatkowskiego zawsze można liczyć. Przekonali się o tym w Harelbeke.

Śmierć w peletonie, kolarze protestują

W niedzielę wieczorem w szpitalu w Lille zmarł belgijski kolarz Antoine Demoitie. Podczas wyścigu Gent–Wevelgem 25-letni zawodnik zespołu Wanty-Group Gobert najpierw upadł w czasie kraksy, a potem przygniótł go jadący w kolumnie wyścigu motocykl. Zdaniem świadków motocyklista nie miał szans ominięcia grupy leżących na ziemi kolarzy. Szefowie zespołu Wanty-Group w wydanym oświadczeniu nie winią go za śmierć kolarza.

W peletonie jednak zawrzało. Wielu kolarzy domaga się zmian w regulaminie, przede wszystkim ograniczenia liczby motorów w kolumnie wyścigów.

Inne sporty
Czy to najlepszy sportowiec 2024 roku? Dokonał rzeczy wyjątkowych
Inne sporty
Tomasz Chamera: Za wizerunek PKOl odpowiada jego prezes
pływanie
Mistrzostwa świata w pływaniu. Rekordowa impreza reprezentacji Polski
Pływanie
Mistrzostwa świata w pływaniu. Kolejne medale i polskie rekordy w Budapeszcie
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego
Inne sporty
Kolarstwo. Zakażą stosowania tlenku węgla?
Materiał Promocyjny
„Nowy finansowy ja” w nowym roku