Aktualizacja: 16.03.2025 23:03 Publikacja: 31.12.2022 11:49
Łukasz Turlej
Foto: fot. Rafał Oleksiewicz
Popularność dyscypliny w Polsce rośnie. Znów stajemy się krajem szachistów?
Popularność szachów rośnie lawinowo na całym świecie. Najbardziej tam, gdzie są wielkie gwiazdy. Rozkochana w szachach jest Norwegia, czyli kraj mistrza świata Magnusa Carlsena. Inny przykład to Indie. Tam miliony dzieci mają kontakt z szachami już w szkołach, co przekłada się później na liczbę arcymistrzów. Pomaga możliwość gry przez internet. Nie brakuje ludzi, którzy właśnie dzięki rozwojowi technologii wracają do szachów. Rosną w sieci zwłaszcza szybsze odmiany: rapid czy blitz. Wiele osób kibicuje zawodnikom właśnie podczas turniejów organizowanych w tych formatach.
Klaudia Zwolińska nie próżnuje i przygotowuje się do nowego sezonu slalomu kajakowego. Wicemistrzyni olimpijska spędziła blisko dwa miesiące w Australii, a za chwilę wylatuje na kolejne zgrupowanie do Francji.
Mimo wielkich kłopotów na trasie Tadej Pogacar odniósł trzecie zwycięstwo w karierze w Strade Bianche z finiszem na Piazza del Campo w Sienie. Michał Kwiatkowski i Katarzyna Niewiadoma w rywalizacji pań nie ukończyli wyścigu.
Trwa proces doktora Fredy’ego Alexandra Gonzaleza Torresa, czyli kolejnego maga medycyny, który nie zawsze legalnymi metodami wspierał kolarzy. Jego klientami byli Nairo i Dayer Quintana.
Groźne wypadki w wyścigach kolarskich rozpoczęły dyskusje o środkach mających zabezpieczyć zawodników. Jednym z nich ma być ograniczenie prędkości.
Rola Bałtyku jest kluczowa w kontekście transformacji europejskiego sektora energii. Akwen doskonale nadaje się do rozwoju morskiej energetyki wiatrowej, sprzyja też rozwojowi innych technologii niskoemisyjnych, w tym odnawialnego wodoru.
- Zawsze trzeba wierzyć - powiedział Michał Kwiatkowski za metą wyścigu Clásica Jaén. Po długiej samotnej ucieczce odniósł 32. zwycięstwo w karierze.
Jazda na motocyklu to z całą pewnością wielka przyjemność, o czym zaświadczy każdy, kto chociaż raz miał okazję – legalnie, podkreślmy – poprowadzić maszynę na dwóch kołach.
Tytuł, jaki zdobył 18-letni Hindus Gukesh Dommaraju, oznacza, że mistrzem świata znów został szachista z kraju, w którym narodziła się królewska gra.
Jan-Krzysztof Duda zdobył w Nowym Jorku brąz mistrzostw świata w szachach błyskawicznych. To jego trzeci medal w tej odmianie gry. W 2018 i 2021 roku sięgnął po srebro.
Dommaraju Gukesh wygrał trzytygodniową batalię z Dingiem Lirenem. Hindus został najmłodszym mistrzem świata w dziejach szachów. Wygrał grę o opuszczony tron.
Dommaraju Gukesh może zostać najmłodszym mistrzem świata w dziejach królewskiej gry. 18-latek rywalizuje z 32-letnim Dingiem Lirenem, który po zdobyciu tytułu znienawidził szachy.
Alina Kaszlińska wygrała Grand Prix FIDE w Tbilisi, gdzie rywalizowała m. in. z dwiema byłymi mistrzyniami świata. To był 10-dniowy maraton, podczas którego wzbogaciła się o 18 tys. euro.
Rosyjska mistrzyni szachowa Amina Abakarowa została zawieszona po oskarżeniu o próbę otrucia swojej przeciwniczki Umajganaty Osmanowej. Miała to zrobić podczas turnieju poprzez zanieczyszczenie figur szachowych toksyczną rtęcią.
- Jeśli chodzi o Polskę, to szachistów jest u nas od czterech do sześciu milionów - mówi "Rz" sekretarz generalny FIDE Łukasz Turlej
Europa musi zacząć działać. Nie potrzebujemy Amerykanów, żeby zakończyć wojnę w Ukrainie – przekonuje „Rz” wybitny szachista, jeden z liderów antyputinowskiej opozycji Garri Kasparow, który trafił na kremlowską listę „terrorystów”.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas