Zawodowi bokserzy powalczą na igrzyskach

Zawodowcy mogą walczyć na igrzyskach w Rio de Janeiro. Decyzja AIBA (Międzynarodowego Stowarzyszenia Boksu Olimpijskiego) budzi wątpliwości, ale też ciekawość, tym bardziej, że znaków zapytania jest sporo.

Aktualizacja: 02.06.2016 23:14 Publikacja: 02.06.2016 19:31

Manny Pacquiao

Manny Pacquiao

Foto: AFP

O tym, że federacje krajowe przegłosują poprawkę do słynnego już artykułu 13 Statutu AIBA, wiadomo było przed rozpoczęciem Nadzwyczajnego Kongresu tej organizacji. W minioną środę z 88 głosujących w Lozannie federacji aż 84 przyklasnęły pomysłowi, który od pewnego czasu forsuje prezydent AIBA, Chińczyk z Tajwanu, dr Ching Kuo WU.

A przecież jeszcze nie tak dawno nawet najdrobniejsze przejawy łączenia boksu olimpijskiego (amatorskiego) z zawodowym były ostro piętnowane. Nagminnie zawieszano za to narodowe federacje (w pewnym momencie na takiej liście znalazły się 33 krajowe związki), które nie miały wyjścia i musiały wyrzucać ze swych szeregów ludzi próbujących łączyć oba te światy.

Dziś AIBA robi zwrot o 180 stopni i wprowadza rewolucyjną poprawkę, która otwiera szeroko drzwi i zaprasza do współzawodnictwa profesjonałów. Nie wiemy tylko, czy z tego zaproszenia skorzystają, kto zdecyduje się na podróż do Wenezueli, gdzie na łapu-capu rozegrany zostanie ostatni turniej kwalifikacyjny do igrzysk w Rio.

To tam, w miejscowości Vargas, od 3 do 8 lipca rozdanych zostanie 26 pozostałych jeszcze paszportów olimpijskich, i to właśnie tam, obok pięściarzy, którzy uczestniczyli w rozgrywkach WSB (World Series of Boxing) oraz brali udział w projekcie AIBA Pro-boxing, zapewne zobaczymy prawdziwych zawodowców.

Ale nie tych najsłynniejszych. Manny Pacquiao dawał wprawdzie nadzieję, ale już ogłosił, że obowiązki senatora na to mu nie pozwolą. Amir Khan, który 12 lat temu reprezentował w Atenach W. Brytanię i zdobył srebrny medal, powiedział ostatnio, że chętnie wystartowałby w Rio w barwach Pakistanu, skąd pochodzą jego rodzice. Takich deklaracji jest więcej, na razie jednak to tylko słowa.

A i tak tych z pasami WBC straszy dyskwalifikacjami prezydent Mauricio Sulaiman. Inni szefowie zawodowych organizacji na razie milczą, można się jednak spodziewać, że ich stanowisko też nie będzie przychylne decyzjom AIBA. Czy dlatego, że boją się o zdrowie amatorów? Nie, będą chronić własne wpływy.

Prawdopodobnie w przyszłości zniknie jednak podział na boks olimpijski i zawodowy, ale to długi proces, wymagający żmudnych negocjacji i ustępstw z obu stron. Na dziś, niestety, więcej będzie z tego problemów niż pożytku, bo większość krajowych związków nie jest do tych zmian przygotowana.

Szachy
Sukces polskiego arcymistrza. Jan-Krzysztof Duda z medalem mistrzostw świata
Materiał Promocyjny
Jak przez ćwierć wieku zmieniał się rynek leasingu
Inne sporty
Polak płynie do USA. Ksawery Masiuk będzie trenował ze szkoleniowcem legend
Inne sporty
Czy to najlepszy sportowiec 2024 roku? Dokonał rzeczy wyjątkowych
Inne sporty
Tomasz Chamera: Za wizerunek PKOl odpowiada jego prezes
Materiał Promocyjny
5G – przepis na rozwój twojej firmy i miejscowości
pływanie
Mistrzostwa świata w pływaniu. Rekordowa impreza reprezentacji Polski
Materiał Promocyjny
Nowości dla przedsiębiorców w aplikacji PeoPay