Aktualizacja: 01.12.2021 18:26 Publikacja: 01.12.2021 18:26
Magnus Carlsen (z lewej) i Jan Niepomniaszczi w grze o mistrzostwo świata
Foto: AFP, Giuseppe Cacace
W ich rywalizacji nie ma miejsca na błąd. Trzy lata temu Carlsen potrzebował dogrywki, żeby pokonać Fabiana Caruanę. Dwanaście partii kończyło się remisami. Teraz także obrońca tytułu oraz pretendent są bliscy perfekcji. Nawet kiedy wykonują ruchy pozornie nietypowe, okazują się one zagraniami jakby wyjętymi z komputerowej symulacji. Efekt? Remis po czterech grach (piąta zakończyła się po zamknięciu gazety).
Carlsen jest mistrzem świata od ośmiu lat, tytułu bronił już trzykrotnie. Jego gra łączy błyskotliwość i skuteczność, wielu uważa Norwega za szachistę wszech czasów. Niepomniaszczi jeszcze kilka lat temu wolał boisko piłkarskie i kino od szachownicy. Dziś jest nadzieją na obudzenie pamięci o potędze rosyjskiej i radzieckiej szkoły gry.
Marta Walczykiewicz weszła do zarządu Polskiego Związku Kajakowego. - Chcę realnie pracować dla dobra środowiska - zapowiada wicemistrzyni olimpijska z Rio de Janeiro
Otylia Jędrzejczak została wybrana na stanowisko prezesa Polskiego Związku Pływackiego. Mistrzyni olimpijska z Aten w tajnym głosowaniu pokonała Pawła Słomińskiego.
Jeden z najbogatszych Rosjan chce znów ustawiać pionki na planszy mimo trwającej wojny w Ukrainie
Tomasz Kryk i Marek Ploch nie będą dłużej trenerami kajakarskiej reprezentacji Polski. Ten pierwszy pracował z kadrą przez piętnaście lat. Jego grupa zdobyła w tym czasie 92 medale.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
Wygrałem jednym głosem, ale po kolarsku powiem, że czy wygrywa się o błysk szprychy, czy po ucieczce z przewagą minuty, to jest zawsze wygrana - mówi „Rzeczpospolitej” Marek Leśniewski, medalista olimpijski, nowy prezes Polskiego Związku Kolarskiego
Alina Kaszlińska wygrała Grand Prix FIDE w Tbilisi, gdzie rywalizowała m. in. z dwiema byłymi mistrzyniami świata. To był 10-dniowy maraton, podczas którego wzbogaciła się o 18 tys. euro.
Rosyjska mistrzyni szachowa Amina Abakarowa została zawieszona po oskarżeniu o próbę otrucia swojej przeciwniczki Umajganaty Osmanowej. Miała to zrobić podczas turnieju poprzez zanieczyszczenie figur szachowych toksyczną rtęcią.
- Jeśli chodzi o Polskę, to szachistów jest u nas od czterech do sześciu milionów - mówi "Rz" sekretarz generalny FIDE Łukasz Turlej
Europa musi zacząć działać. Nie potrzebujemy Amerykanów, żeby zakończyć wojnę w Ukrainie – przekonuje „Rz” wybitny szachista, jeden z liderów antyputinowskiej opozycji Garri Kasparow, który trafił na kremlowską listę „terrorystów”.
W stolicy ruszyła trzecia edycja turnieju Superbet Rapid & Blitz. Startują wielokrotny mistrz świata Magnus Carlsen i Jan-Krzysztof Duda, a kibice mogą się nastawić na wielkie emocje.
Wierzę, że Magnus Carlsen wróci jak Roger Federer i jeszcze zagra o mistrzostwo świata, bo kręci go odkrywanie, a nie odtwarzanie – mówi „Rzeczpospolitej” polski arcymistrz Radosław Wojtaszek.
Radosław Wojtaszek wygrał Puchar 100-lecia Śląskiego Związku Szachowego, a XI Festiwal Szachowy w Katowicach zgromadził ponad tysiąc wielbicieli królewskiej gry.
Blisko tysiąc uczestników rywalizuje w turniejach XI Festiwalu Szachowego. Katowice na trzy dni stały się dzięki temu europejską stolicą królewskiej gry.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas