Iga Świątek zawalczy o czwarty tytuł Roland Garros. Kiedy finał?

Niebawem Iga Świątek – już po raz czwarty – zagra w wielkim finale Roland Garros. Wszystkie poprzednie wygrała. Kiedy i o której godzinie obejrzeć można finał French Open 2024, w którym zagra polska tenisistka?

Publikacja: 07.06.2024 11:25

W czwartek Iga Świątek zapewniła sobie awans do finału French Open 2024 w meczu z Coco Gauff. Polska tenisistka w 96 minut pokonała Amerykankę 6:2, 6:4, dzięki czemu już po raz czwarty zawalczy o tytuł mistrzyni Roland Garros. Wszystkie poprzednie – w 2020, 2022 oraz 2023 roku – wygrała. „Amerykanka grała odważnie, agresywnie atakowała piłkę po serwisach Świątek i zmuszała rywalkę do błędów, ale sama też je popełniała. Wiele wymian było egzaminem z wytrwałości oraz cierpliwości, a to akurat cechy, które przynoszą naszej tenisistce korzyść zwłaszcza na kortach ziemnych” – pisał z Paryża Kamil Kołsut po meczu.

Świątek z Gauff, podobnie jak Martina Navratilova i Chris Evert w połowie lat 80., zagrały ze sobą w trzeciej z rzędu edycji Roland Garros. Polka poprzednie starcia wygrała 6:1, 6:3 (2022) i 6:4, 6:2 (2023). To spotkanie było najbardziej wyrównane, ale skończyło się podobnie, jak przed rokiem.

W finale rywalką Igi Świątek będzie Jasmine Paolini, która w ćwierćfinale pokonała Jelenę Rybakinę 6:2, 4:6, 6:4. Kolejnego dnia Włoszka wykorzystała jeszcze jedną szansę – pokonała 6:3, 6:1 Rosjankę Mirrę Andriejewą i wywalczyła awans do finału Roland Garros, gdzie zmierzy się z broniącą tytułu Świątek.

Paolini to już kolejna tenisistka o korzeniach w naszym kraju – po Angelique Kerber i Caroline Wozniacki – która dołączyła do światowej czołówki. Jej babcia Barbara jest Polką, a dziadek Salomon – Ghańczykiem z duńskim paszportem. Mama, Jacqueline Gardiner, urodziła się nad Wisłą, lecz później wyszła za Włocha Ugo. Paolini dorastała w Toskanii, ale mówi po polsku.

Finał Roland Garros. Kiedy i gdzie obejrzeć mecz Świątek i Paolini?

Dla Paolini awans do finału French Open to jeden z największych sukcesów w karierze. Włoszka osiągnęła swoją życiową formę jako 28-latka. Dopiero w tym sezonie – podczas Australian Open – awansowała do czwartej rundy turnieju Wielkiego Szlema. - Nie jest tak, że nagle coś we mnie przeskoczyło. To był proces, który zaczął się dziać w połowie czerwca ubiegłego roku. Z meczu na mecz zaczynałam czuć, że mogę grać na coraz wyższym poziomie - mówiła.

Iga Świątek w czwartek wygrała z Amerykanką 6:2, 6:4 i już po raz czwarty w karierze awansowała do finału paryskiego turnieju. Mecz trwał tylko 96 minut, a Świątek zwyciężyła Gauff po raz jedenasty. - Świątek na finał paryskiego turnieju może czekać ze spokojem. - Generalnie większość rzeczy w mojej grze działała, więc jestem z tego dumna. Grałam intensywnie i wywierałam presję na Coco. Nawet, kiedy zostałam przełamana w drugim secie wiedziałam, że mogę szybko wrócić, bo mam dobry return — mówiła Polka.

Wielki finał French Open 2024 kobiet, w którym zagrają Iga Świątek i Jasmine Paolini, odbędzie się w sobotę 8 czerwca o godzinie 15:00 na korcie centralnym. Dzień później o tej samej porze na korcie powinniśmy zobaczyć finalistów w grze pojedynczej mężczyzn.

Iga Świątek pierwszy raz najlepsza w Roland Garros w Paryżu była w 2020 roku. Polka walczy już o kolejne z rzędu zwycięstwo.