Doping wiecznie żywy

Tour de France | Hiszpan Manuel Beltran z włoskiej grupy Liquigas wykluczony z wyścigu. Wykryto u niego erytropoetynę

Aktualizacja: 14.07.2008 03:50 Publikacja: 13.07.2008 08:40

Manuel Beltran

Manuel Beltran

Foto: AFP

W sobotę w Tuluzie Brytyjczyk Mark Cavendish, a w niedzielę na górskim etapie w Pirenejach Włoch Riccardo Ricco odnieśli swoje drugie zwycięstwa w tegorocznym wyścigu. Żółtą koszulkę lidera zachował Luksemburczyk Kim Kirchen.

W miniony weekend najgłośniej było jednak o pierwszym w tegorocznym wyścigu przypadku dopingu. Kolumnę Tour de France opuścił w niesławie Manuel Beltran, u którego wykryto erytropoetynę zewnętrznopochodną.

Hiszpan wzbudził podejrzenia funkcjonariuszy Francuskiej Agencji Antydopingowej (AFLD) już po badaniach przeprowadzonych w tygodniu przed wyścigiem, którym poddano wszystkich jego uczestników. Wykryto u niego podwyższony poziom hematokrytu, który nie jest jeszcze podstawą do ukarania, ale do dokładniejszej obserwacji – jak najbardziej. Kolejna kontrola, po pierwszym etapie wyścigu, potwierdziła podejrzenia. – To nie są nawet ślady EPO, to jest EPO – mówił agencji AP dyrektor AFLD Pierre Bordry.

W piątek wieczorem po etapie do Aurillac pod hotel zajmowany przez ekipę Liquigas zajechało 12 radiowozów. Francuska policja przesłuchiwała kolarza w komisariacie przez kilka godzin, ale jeszcze przed północą zwolniła go. Rewizja w hotelu, który zajmował zespół Beltrana, nie przyniosła żadnych rezultatów.

Nazajutrz rano kolarz już wracał do Hiszpanii. Został zawieszony przez grupę. Jeśli badanie próbki B potwierdzi pozytywny wynik, czeka go rozwiązanie kontraktu. Grupa Liquigas nie wyklucza pozwania Beltrana do sądu za naruszenie dobrego wizerunku.

– Od początku roku przeprowadziliśmy w naszej ekipie 200 kontroli, ale zawsze może trafić się oszust. Nigdy nie można być spokojnym. Czuję się zdradzony, ale moi kolarze są jeszcze bardziej załamani, gdyż wiedzą, jakie mogą być konsekwencje – mówi dyrektor ekipy Roberto Amadio.

Jedną z nich, zapisaną w regulaminie Tour de France, jest grzywna w wysokości do 100 tysięcy euro, która grozi ekipie za udowodniony przypadek dopingu jej kolarza. Inną jest zapowiedź organizatorów Vuelta a Espana, którzy oznajmili, że nie zaproszą Liquigasu do udziału we wrześniowym wyścigu.

– Nie rozumiem tego, co się stało. Nie mam nic do ukrycia – powiedział Beltran dziennikowi "Marca" w sobotę wieczorem na lotnisku w Madrycie. – Zażądałem kontrekspertyzy. Mam nadzieję, że będzie przestrzegana zasada domniemania niewinności.

Według dziennika "El Pais" kolarz czuje się "ofiarą spisku". – Oni mnie prześladują – stwierdził Hiszpan, dając do zrozumienia, że chodzi o jego kontakty z siedmiokrotnym zwycięzcą Tour de France Lance'em Armstrongiem, który nad Sekwaną nie jest popularny. Beltran pomagał Armstrongowi w jego trzech triumfach w Wielkiej Pętli w latach 2003 -2005. Podobnie jak on reagował niedawno inny pomocnik Armstronga Hiszpan Robert Heras, także przyłapany na dopingu.

Za dopingowe wykroczenia zdyskwalifikowani zostali też dwaj inni towarzysze Amerykanina, FLoyd Landis i Tyler Hamilton.

1. M. Cavendish (W. Brytania, Columbia) 4:02.54;

2. G. Ciolek (Niemcy, Columbia);

3. J. Casper (Francja, Agritubel);

4. O.r Freire (Hiszpania, Rabobank);

5. R. Foerster (Niemcy, Gerolsteiner);

6. E. Zabel (Niemcy/Milram);

7. G. Steegmans (Belgia, Quick-Step);

8. S. Chavanel (Francja, FDJeux);

9. T.Hushovd (Norwegia, Credit Agricole);

10. R. Hunter (RPA, Barloworld);

128. S. Szmyd (Polska, Lampre) tsc.

1. R. Ricco (Włochy, Saunier Duval) 5:39.28;

2. W. Jefimkin (Rosja, AG2R) 1.04 min. straty;

3. C. Dessel (Fracnja, AG2R) 1.17;

4. D. Fofonow (Kazachstan, Credit Agricole);

5. C. Knees (Niemcy, Milram);

6. M. Monfort (Belgia, Cofidis);

7. A. Valverde (Hiszpania, Caisse d'Epargne);

8. R. Kreuziger (Czechy, Liquigas);

9. D. Cunego (Włochy, Lampre);

10. J. Popowycz (Ukraina, Silence);

...

37. Szmyd tsc.

1. K. Kirchen (Luksemburg, Columbia) 38.07.19;

2. C. Evans (Australia, Silence) strata 6 s;

3. C. Vande Velde (USA, Garmin) 44;

4. S. Schumacher (Niemcy, Gerolsteiner) 56;

5. D. Mienszow (Rosja, Rabobank) 1.03;

6. Valverde 1.12;

7. S. Devolder (Belgia, Quick Step) 1.21;

8. O. Pereiro (Hiszpania, Caisse d'Epargne) tsc;

9. S. Sanchez (Hiszpania, Euskaltel) 1.27;

10. C. Sastre (Hiszpania, CSC) 1:34;

...

45. Szmyd 14.13.

W sobotę w Tuluzie Brytyjczyk Mark Cavendish, a w niedzielę na górskim etapie w Pirenejach Włoch Riccardo Ricco odnieśli swoje drugie zwycięstwa w tegorocznym wyścigu. Żółtą koszulkę lidera zachował Luksemburczyk Kim Kirchen.

W miniony weekend najgłośniej było jednak o pierwszym w tegorocznym wyścigu przypadku dopingu. Kolumnę Tour de France opuścił w niesławie Manuel Beltran, u którego wykryto erytropoetynę zewnętrznopochodną.

Pozostało 88% artykułu
Sport
Jagiellonii i Legii sen o Wrocławiu
Sport
Tadej Pogacar silny jak nigdy
Sport
PKOl i Radosław Piesiewicz pozwą ministra Sławomira Nitrasa
Sport
Mistrzostwa świata w kolarstwie szosowym. Katarzyna Niewiadoma wśród gwiazd
Sport
Radosław Piesiewicz ripostuje. Prezes PKOl zyskał na czasie