Blatter i Platini zawieszeni

FIFA oficjalnie potwierdziła w komunikacie, że szefowie FIFA i UEFA Sepp Blatter i Michel Platini zostali zawieszeni na 90 dni. Michel Platini podejrzany jest o przyjęcie 2 mln franków szwajcarskich łapówki od Blattera

Aktualizacja: 08.10.2015 13:44 Publikacja: 08.10.2015 00:01

Sepp Blatter

Sepp Blatter

Foto: AFP

Wczoraj o zwieszeniu Blattera i Platiniego informowały media. Poinformowano też o zawieszeniu sekretarza generalnego FIFA Jerome'a Valcke oraz byłego wiceprezydenta Chung Mong-Joona.

Dziś oficjalny komunikat Komisji Etyki FIFA pojawił się na stronach organizacji.

Zawieszenie może zostać przedłużone. Oznaczałoby to, że Michel Platini nie mógłby wystartować w wyborach na szefa FIFA.

Platini zareagował natychmiast. Twierdzi, że to próba złamania jego kariery.

Trzecim zawieszonym jest były wiceprezydent FIFA Chung Mong-joon, ale jego komisja zawiesiła aż na 6 lat, dodatkowo musi zapłacić grzywnę - 100 tysięcy franków szwajcarskich.

Wszyscy zawieszenie nie maja prawa podejmować przez okres zawieszenia żadnych decyzji związanych z piłką nożną.

Posiedzenie Komisji Etyki trwało od poniedziałku. 

Jeszcze wczoraj wieczorem komunikat w tej sprawie przesłali do mediów prawnicy szefa FIFA.

"Pan Blatter nie został powiadomiony o żadnych rekomendacjach komisji etycznej dotyczących jego osoby. Spodziewamy się, że najpierw chciałaby ona wysłuchać prezydenta i jego doradcy oraz gruntowanie przejrzeć dowody zanim przekazałaby rekomendacje dotyczące działań dyscyplinarnych" - napisano w oświadczeniu.

Pod koniec września prokurator generalny Szwajcarii poinformował, że Blatter został objęty postępowaniem, mimo że wcześniej był poza podejrzeniami. W maju w Zurychu zatrzymano siedmiu prominentnych działaczy FIFA i postawiono im zarzuty korupcyjne, ale oficjalnie zapewniano wówczas, że śledztwo nie objęło prezydenta organizacji.

Sytuacja zmieniła się przed dwoma tygodniami, gdy dopatrzono się nieprawidłowości w sposobie zarządzania FIFA. Blatter jest podejrzany m.in. o podpisanie w 2005 roku niekorzystnego dla FIFA kontraktu z Karaibską Unią Piłkarską. Zarzuca mu się ponadto inne przypadki działania w sprzeczności z interesem organizacji, w tym te związane z prawami telewizyjnymi i marketingiem. Szwajcar miał również przekazać nielegalnie dwa miliony franków szwajcarskich (ok. 7,7 mln zł) obecnemu prezydentowi Europejskiej Unii Piłkarskiej Michelowi Platiniemu w okresie między styczniem 1999 a czerwcem 2002 roku.

Naciskany przez opinię publiczną i innych działaczy Szwajcar zapowiedział, że ustąpi ze stanowiska w lutym, gdy odbędą się wybory jego następcy. W czerwcu został wybrany na piątą kadencję, kilka dni po aresztowaniach w Zurychu.

Gdy okazało się, że Blatter został jednak objęty dochodzeniem, sponsorzy FIFA - Coca Cola i McDonald's - wydali jednocześnie oświadczenia, w których wezwali go do natychmiastowego ustąpienia. Wcześniej to samo zrobiła Visa. Prezydent odmówił.

Blatter kieruje organizacją nieprzerwanie od 1998 roku. Wcześniej przez 17 lat pełnił funkcję sekretarza generalnego.

Wczoraj o zwieszeniu Blattera i Platiniego informowały media. Poinformowano też o zawieszeniu sekretarza generalnego FIFA Jerome'a Valcke oraz byłego wiceprezydenta Chung Mong-Joona.

Pozostało 92% artykułu

Ten artykuł przeczytasz z aktywną subskrypcją rp.pl

Zyskaj dostęp do ekskluzywnych treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Sport
Jagiellonii i Legii sen o Wrocławiu
Sport
Tadej Pogacar silny jak nigdy
Sport
PKOl i Radosław Piesiewicz pozwą ministra Sławomira Nitrasa
Sport
Mistrzostwa świata w kolarstwie szosowym. Katarzyna Niewiadoma wśród gwiazd
Sport
Radosław Piesiewicz ripostuje. Prezes PKOl zyskał na czasie