Igrzyska europejskie: Polscy skoczkowie bez kibiców i bez podium

Austriak Daniel Tschofenig na oczach kilkuset widzów został mistrzem igrzysk europejskich na średniej skoczni w Zakopanem. - Medale zdobyli ci, którzy zasłużyli - mówi Dawid Kubacki. Najlepszy z Polaków, Piotr Żyła, był siódmy.

Publikacja: 29.06.2023 13:06

Piotr Żyła i Dawid Kubacki do zawodów podeszli z uśmiechem, na luzie

Korespondencja z Zakopanego

Kibice skoki dostali na drugie śniadanie. Konkurs rozpoczął się o 9:30, bo dzień wcześniej rywalizację przerwał wiatr, a program zawodów jest napięty - jeszcze tego samego dnia po południu zawodników czekał konkurs mikstów. Zawody przebiegły sprawnie i choć najlepsi byli ci, którzy faktycznie skakali w Zakopanem najrówniej, to - jak ocenił Żyła - warunki były „stabilnie niestabilne”.

Jednym wiało pod narty mocniej, innym mniej. Stochowi w drugiej serii dmuchnęło nawet w plecy, ale on szansę na dobry wynik zaprzepaścił pierwszą próbą. Trzykrotny mistrz olimpijski do zawodów podszedł z uśmiechem, choć w swoim debiucie na igrzyskach europejskich zajął 22. miejsce.

- Nie czuję się jeszcze zbyt dobrze pod względem technicznym, jestem dopiero na etapie budowanie dyspozycji - podkreśla Stoch. Koniec czerwca to na skakanie o stawkę termin nietypowy, nawet konkursy letniego Grand Prix nigdy nie odbywają się wcześniej niż w połowie lipca. - Brakowało nam rytmu startowego - mówi Żyła i przyznaje: - Mam jeszcze balast do zrzucenia przed zimą. Jakieś 5 kilogramów.

Igrzyska europejskie. Kto wygrał konkurs skoków narciarskich

On w nietypowych okolicznościach poradził sobie najlepiej. Był siódmy, w drugiej serii miał nawet trzeci wynik. Dziesiątą lokatę zajął trzeci z muszkieterów, czyli Dawid Kubacki. - Podszedłem do tego startu jak do każdego innego. Emocje były stonowane. Mogłem jednak skoczyć lepiej, co pokazywały treningi - mówi.

Zwyciężył Tschofenig, który wcześniej był na treningach pierwszy i piąty. Drugie miejsce zajął jego rodak Jan Hoerl, podczas serii próbnych dwukrotnie ósmy. Podium uzupełnił Gregor Deschwanden. Szwajcar to zawodnik, dla którego igrzyska europejskie zostały chyba stworzone. 32-latek nigdy w karierze nie zajął podczas zawodów Pucharu Świata miejsca wyższego niż siódme, a teraz zdobył brąz i to jego największy sukces w karierze.

Igrzyska europejskie. Kibice na skokach narciarskich w Zakopanem

Miał powody do zadowolenia, sukces świętował na oczach kilkuset fanów. 2-tysięczne trybuny przy średniej skoczni nie wypełniły się nawet w połowie, choć do igrzysk europejskich dyscyplina dołączyła na specjalne życzenie Polaków i miała być ważnym punktem programu.

- Nie robimy z tego tragedii - mówi Stoch. - Kibice zjedli śniadanie i dali radę - odpowiada Kubacki. - Jestem nawet zaskoczony, organizacyjnie to była nawet trochę wyższa ranga niż mistrzostwa Polski. No nie spodziewałem się - przyznaje z kolei Żyła i choć nigdy nie wiadomo, kiedy mówi na poważnie, to prawdopodobnie trafił w sedno. Zainteresowanie odpowiadało randze imprezy.

Kolejny konkurs indywidualny mężczyzn, już na Wielkiej Krokwi, w sobotę o 17:30. Wcześniej jeszcze zawody mikstów (czwartek, 17:30) oraz kobiet na dużej skoczni (piątek, 17:30). Transmisje z igrzysk europejskich w TVP Sport.