Liga Narodów: Kanada pokonana, półfinał coraz bliżej

Polacy zwyciężyli Kanadyjczyków 3:0 (25:22, 25:23, 25:19) w dziesiątym meczu Ligi Narodów. To ósma wygrana siatkarzy Vitala Heynena w Rimini. W środę o 15.00 następny mecz – z Japonią.

Aktualizacja: 16.06.2021 05:55 Publikacja: 15.06.2021 23:30

Kolejne trzy punkty dopisane do dorobku reprezentacji, kolejne potwierdzenie, że Polska ma długą ławkę równorzędnych siatkarzy i Vital Heynen może zostawiać z nich interesujące składy. We wtorek szkoleniowiec postawił na sporą siłę ognia: Wilfredo Leon i Bartosz Kurek na skrzydłach, kapitan Michał Kubiak na przyjęciu, środkowi Piotr Nowakowski i Jakub Kochanowski plus libero Paweł Zatorski i rozgrywający Fabian Drzyzga.

Wyszło nieźle, tym bardziej, że Kanadyjczycy, grupowi rywale Polaków podczas igrzysk w Tokio, wyszli na mecz w silnym składzie, prawdopodobnie takim, który będzie stanowił trzon drużyny olimpijskiej. Odwaga i chęć podejmowania ryzyka przy zagrywce przeciw Polakom przez długie chwile się opłacały. W połowie pierwszego seta Kanada nawet prowadziła i trzeba było szukać ratunku w serwisie i zbiciach Leona.

Drugi set był podobny, rywale stawiali się mocno, grali chwilami bardzo dobrze, ale w końcu Polacy to mistrzowie świata i mieli argumenty, by wygrać w końcówce. Set trzeci okazał się najłatwiejszy, co nie znaczy łatwy. Ponownie można było w nim chwalić przyjęcie zagrywki Kubiaka, ataki Leona i Kurka, także bloki Nowakowskiego i sporo obron. Choć można było zauważyć pewne usterki zgrania rozgrywającego ze skrzydłami i środkiem ataku, to robota została wykonana solidnie. Trener Heynen nie zrobił żadnej zmiany, taki porządny test z Kanadyjczykami miał dla niego niemałą wartość.

We wtorek rozpoczął się przedostatni cykl spotkań grupowych Ligi Narodów mężczyzn. Polakom zostały w nim mecze w środę z Japonią (15.00) i w czwartek z Niemcami (21.00). Panie mają ostatnią trzydniową przerwę, w piątek rozpoczną ostatnią serię. Polki zagrają kolejno z drużynami USA, Chin i Rosji. Zajmują obecnie 11. miejsce (cztery zwycięstwa w 12 meczach) i tej pozycji już raczej nie poprawią.

Wyniki pozostałych spotkań z 15 czerwca: Rosja – Serbia 3:1; Iran – Australia 2:3; Argentyna – Bułgaria 3:1; Japonia – Niemcy 3:0; Włochy – USA 0:3; Brazylia – Słowenia 3:2; Holandia – Francja 3:2.

> Tabela LN mężczyzn (po 10 z 15 meczów): 1. Brazylia 9 zwycięstw/26 punktów; 2. Polska 8/24; 3. Francja 7/22; 4. Słowenia 7/20; 5. Serbia 7/19; 6. Rosja 6/20; 7. Japonia 6/16; 8. Iran 5/18; 9. USA 5/15; 10. Argentyna 5/14; 11. Niemcy 4/13; 12. Włochy 4/11; 13. Kanada 2/7; 14. Bułgaria 2/7; 15. Holandia 2/6; 16. Australia 1/2.