Był faworytem do objęcia funkcji po Mirosławie P., który przebywa w areszcie w związku z podejrzeniem popełnienia przestępstwa. Wobec Papkego działacze wotum zaufania wyrazili już w 2014 roku. Wówczas PZPS rekomendował go jako swojego przedstawiciela przy PKOl.
Papke sportową karierę zakończył w 2010 roku. jako zawodnik reprezentował Mostostal Azoty Kędzierzyn-Koźle, PZU AZS Olsztyn oraz Resovię. Rozegrał 149 meczów w reprezentacji Polski. Największe sukcesy odnosił jako junior, kiedy razem z drużyną sięgał po tytuł mistrza świata oraz Europy. Na polskich parkietach zdobył wszystko, spośród 13 medali mistrzostw kraju aż pięć jest z najcenniejszego kruszcu. Wszystkie wywalczył w zespole z Kędzierzyna-Koźla, podobnie jak trzy zwycięstwa w Pucharze Polski. Z Mostostalem zdobył także brązowe medale Pucharu CEV i Ligi Mistrzów. Problemy zdrowotne uniemożliwiły mu spełnienie największego marzenia - gry na igrzyskach olimpijskich.
Papke szybko odnalazł się poza boiskiem. Założył szkółkę siatkarską, która rozpoczęła działalność w Olsztynie. Pierwsze kroki w polityce stawiał w Radzie Miasta Olsztyna, do której został wybrany jako radny Platformy Obywatelskiej już w 2010 roku. W następnych miesiącach osiągnął kolejny sukces, jakim było dostanie się do Sejmu z listy PO (otrzymał ponad 10 tysięcy głosów). Niepowodzeniem zakończył się jego start w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Dwukrotnie większe poparcie głosujących nie przełożyło się na mandat w Brukseli.
Od 2012 roku jest członkiem zarządu PZPS. W Sejmie pracuje w komisji Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki oraz jest wiceprzewodniczącym podkomisji stałej do spraw największych wydarzeń sportowych w Polsce.
Na początek swojej działalności jako prezes PZPS będzie musiał skupić się na poprawie wizerunku związku oraz poradzić sobie z problemami żeńskiej drużyny narodowej, która po rezygnacji Piotra Makowskiego została bez trenera.