Polska-Belgia. Nerwowa końcówka meczu o ćwierćfinał ME siatkarzy

W meczu 1/8 finału mistrzostw Europy siatkarzy reprezentacja Polski pokonała zespół Belgii 3:1.

Publikacja: 10.09.2023 23:46

Aleksander Śliwka, Norbert Huber i Łukasz Kaczmarek blokują atak Sama Deroo w meczu Polska-Belgia

Podopieczni Nikoli Grbicia rozstrzygnęli pojedynek na swoją korzyść w czwartym secie i w kolejnej fazie turnieju zmierzą się z ekipą Serbii.

Polacy dobrze rozpoczęli niedzielny mecz, szybko uciekając Belgom. Polscy siatkarze prowadzili 10:5 i kontrolowali przebieg spotkania. Biało-czerwoni byli skuteczni w bloku i w ataku, a rywale nie mieli pomysłu, jak przerwać dobrą passę Polaków. W efekcie podopieczni Grbicia wygrali pierwszego seta 25:16.

Polska-Belgia. Drugi set meczu 1/8 finału pod dyktando biało-czerwonych

W drugiej partii rozgrywanego w Bari spotkania Polacy znów szybko wyszli na zdecydowane prowadzenie (5:0). Belgowie nie poddali się i zmniejszyli stratę z pięciu do dwóch punktów. Później, gdy na tablicy wyników było 14:12, do głosu znów doszli biało-czerwoni, którzy nie pozwolili przeciwnikom na doprowadzenie do remisu. Polacy zdobyli pięć kolejnych oczek i bez problemu "dowieźli" przewagę do końca seta, wygrywając drugą partię 25:17.

Gdy w trzecim secie polscy siatkarze prowadzili 5:1 wydawało się, że powtórzy się scenariusz z dotychczasowych setów i mecz skończy się wynikiem 3:0. Belgowie pokazali jednak charakter i doprowadzili do remisu 9:9, by później objąć prowadzenie. Rywale Polaków odskoczyli na dwa punkty, nie pozwolili swym przeciwnikom na doprowdzenie do remisu i po ataku Mathijsa Desmeta wygrali seta 25:23.

Czwarta partia zaczęła się tak, jak poprzednie - Polacy objęli zdecydowane prowadzenie (7:2), zdobywając pięć punktów z rzędu. Później Nastąpił okres przewagi Belgów, którzy wyrównali stan seta. Na tablicy wyników było 10:10. W kolejnych minutach oba zespoły toczyły wyrównany pojedynek. Polacy wyszli na prowadzenie 19:16, ale potem cztery punkty z rzędu zdobyli Belgowie. Rywale Polaków nie wykorzystali okazji, by wyrównać stan spotkania - Polacy dobrze grali blokiem, a po błędzie serwisowym swych rywali polscy siatkarze wygrali czwartego seta 25:22, a całe spotkanie 3:1.

Wcześniej w fazie grupowej ME Polacy - liderzy światowego rankingu - bez problemu zdobyli komplet zwycięstw w grupie C. Jedynego seta biało-czerwoni stracili wówczas z Holandią.

W ćwierćfinale mistrzostw Europy polscy siatkarze zagrają 12 września z Serbią.

Polska - Belgia 3:1 (25:16, 25:17, 23:25, 25:22)

Pozostało 84% artykułu
2 / 3
Siatkówka
Świderski: Zdominowaliśmy europejskie rozgrywki w siatkówce
Siatkówka
Piękny finał wyjątkowego sezonu. Jastrzębski Węgiel może potwierdzić dominację polskich klubów