Podobieństwo jest oczywiste. System, który chce wprowadzić piłkarska centrala, przypomina już dawno istniejący „challenge” w siatkówce, koszykówce, rugby, hokeju na lodzie czy – w sportach indywidualnych – w tenisie. Prace nad wdrożeniem pomysłu w życie na boiskach piłkarskich trwają.
International Football Association Board (IFAB), czyli Międzynarodowa Rada Piłkarska, która zajmuje się tworzeniem oraz nowelizacją przepisów, opracowała wstępne zasady wiosną tego roku, a pierwsze testy odbyły się podczas niedawnych mistrzostw świata kobiet do lat 17 na Dominikanie i do lat 20 w Kolumbii.
Jakie są główne zasady Football Video Support?
Głównym założeniem FVS jest przyznanie szansy weryfikacji decyzji arbitra zespołom. W imieniu drużyny o zmianę może wystąpić trener główny albo – jeśli nie ma go na ławce, bo np. otrzymał karę zawieszenia – jego asystent. Piłkarze nie posiadają prawa głosu, ale mogą zasugerować szkoleniowcowi błąd sędziego.
System może być stosowany w sytuacjach, kiedy sędzia popełni ewidentny błąd lub pominie poważne zdarzenie w następujących przypadkach: gol lub brak gola, rzut karny lub brak rzutu karnego, bezpośrednia czerwona kartka, błędna identyfikacja ukaranego kartką zawodnika.
Czytaj więcej
Kilka tysięcy żandarmów, tajniaków, agentów elitarnych jednostek antyterrorystycznych zabezpieczy czwartkowe spotkanie Ligi Narodów Francja - Izrael. Na trybunach pojawią się najważniejsi francuscy politycy, aby zademonstrować solidarność z Izraelem.