Erik ten Hag zwolniony. Manchester United szuka nowego trenera

Szefowie Manchesteru United stracili cierpliwość i zwolnili Erika ten Haga. Drużynę tymczasowo poprowadzi jego asystent, a w przeszłości świetny napastnik klubu Ruud van Nistelrooy.

Publikacja: 28.10.2024 17:44

Erik Ten Hag pracował w Manchesterze nieco ponad dwa lata.

O tym, że Ten Hag straci pracę, mówiło się od dawna. Zmiany na stanowisku trenerskim domagali się głośno kibice. Wydawało się, że idealnym momentem będzie przerwa na mecze reprezentacji.

Władze klubu z Old Trafford postanowiły jednak dać Holendrowi jeszcze jedną szansę. Zwycięstwo nad Brentford (2:1) i remis z Fenerbahce Stambuł (1:1) w Lidze Europy opóźniły egzekucję, ale czarę goryczy przelała niedzielna porażka z West Hamem. United przegrali 1:2, tracąc w doliczonym czasie bramkę z rzutu karnego. W tabeli Premier League spadli na 14. miejsce. Odnieśli w tym sezonie tylko trzy zwycięstwa, to ich drugi najgorszy start w historii rozgrywek.

Dlaczego Manchester United zwolnił Erika ten Haga?

Ten Hag pracował w Manchesterze nieco ponad dwa lata. Miał przywrócić drużynie dawny blask. Pierwszy sezon był obiecujący. United zdobyli Puchar Ligi (2023) i skończyli Premier League na najniższym stopniu podium. W kolejnym wywalczyli Puchar Anglii (2024), ale w lidze zajęli dopiero ósme miejsce, a z Ligi Mistrzów odpadli już po fazie grupowej.

Holender nie sprostał zadaniu, choć na transfery wydał więcej (600 mln euro) niż Ole Gunnar Solskjaer czy Jose Mourinho. Mimo takich inwestycji jego zespół oglądało się ciężko.

Obowiązki Ten Haga przejmie Van Nistelrooy, ale to tylko rozwiązanie tymczasowe. Klub ogłosił, że będzie szukał trenera na stałe.

Kto kandydatem na trenera Manchesteru United?

Wśród kandydatów wymienia się m.in. zwolnionego przez Barcelonę Xaviego oraz Garetha Southgate'a, który po Euro 2024 zrezygnował z funkcji selekcjonera reprezentacji Anglii. Ten pierwszy nie zamierza jednak podobno na razie wracać na ławkę. Drugi też planował dłuższą przerwę od futbolu, poza tym nie pracował w żadnym klubie od 15 lat, ale za jego kandydaturą mają przemawiać dobre relacje z szefami United.

Zdaniem “Manchester Evening News” niewykluczone jest ponowne zatrudnienie Solskjaera, który prowadził drużynę w latach 2018-2021, a po opuszczeniu Old Trafford pozostaje bezrobotny.

Van Nistelrooy czasu na spokojną pracę nie ma, bo już w środę United zagrają z Leicester w Pucharze Ligi. W niedzielę zmierzą się z kolei z Chelsea w lidze.

2 / 3
Kto zdobędzie Złotą Piłkę? Odpowiedź poznamy wieczorem
Telewizor w inteligentnym, bezpiecznym domu
"Lewandowski jak matador”. Hiszpańska prasa po Real - Barcelona
Robert Lewandowski show. Polak uciszył Madryt, wielka Barcelona wygrała El Clasico