Podstawowe pytanie o Lecha Poznań dotyczy jednak tego, czy w przypadku akurat tego klubu należy kierować się logiką i szukać najbardziej prawdopodobnego scenariusza, a najuczciwsza odpowiedź brzmi: „Niekoniecznie”.
Cykl życia Lecha Poznań
Jest kwiecień 2023 roku. Piłkarze Lecha mają za sobą pięć kolejnych meczów europejskich pucharów bez straconego gola - po dwa z Djurgardens i Bodo/Glimt oraz efektowne 3:0 z Villarrealem. To w sumie 471 minut, więc przed meczem z Fiorentiną o awans do półfinału Ligi Konferencji - choć nie są faworytem - nie wydają się skazani na pożarcie.
Ten dwumecz obrazuje najnowsze dzieje klubu. Przed pierwszym spotkaniem, które kończy się porażką 1:4, kibicom towarzyszą nadzieje. Rewanż we Florencji ma być grą o honor, a tymczasem Lecha — po trzech strzelonych golach — dzieli tylko 20 minut od dogrywki. Happy endu, ostatecznie, nie ma, ale poznaniacy żegnają się z pucharami z klasą.
Lech zdobywa dużo punktów do klubowego rankingu UEFA, co ma zaprocentować w kolejnej edycji, ale piłkarze dorobek marnują, odpadając w eliminacjach Ligi Konferencji Europy ze Spartakiem Trnawa. Powtarza się więc scenariusz z przeszłości, gdy w sezonie następującym po udanych międzynarodowych bojach Kolejorz ponosi klęskę:
- 2008/2009 - wyjście z grupy Pucharu UEFA; lato 2009 - brak awansu do fazy grupowej;
- 2010/2011 - wielkie mecze z Juventusem i Manchesterem City, wyjście z grupy Ligi Europy; lato 2011 - brak gry w pucharach;
- 2020/2021 - gra w fazie grupowej Ligi Konferencji; lato 2021 - brak gry w pucharach;
- 2022/2023 - ćwierćfinał Ligi Konferencji; lato 2023 - brak awansu do fazy grupowej.