FIFA zmienia zasady mistrzostw świata U-17. Będą co roku w Katarze

Międzynarodowa Federacja Piłki Nożnej (FIFA) ogłosiła w czwartek zmiany w międzynarodowych rozgrywkach młodzieżowych w kategorii U-17. Turnieje mają się odbywać nie co dwa lata, a rokrocznie. I przez pięć najbliższych edycji w tej samej lokalizacji.

Aktualizacja: 14.03.2024 22:57 Publikacja: 14.03.2024 22:23

Prezydent FIFA Gianni Infantino na mistrzostwach świata w 2022 roku w Katarze, w rozmowie z ówczesny

Prezydent FIFA Gianni Infantino na mistrzostwach świata w 2022 roku w Katarze, w rozmowie z ówczesnym premierem tego kraju, Chalidem ibn Chalifą.

Foto: EPA/Georgi Licovski

Rada FIFA w czwartek na posiedzeniu w Zurychu przyjęła raport za 2023 rok, w którym potwierdziła „wyjątkowo zdrową i zrównoważoną sytuację organizacji, w której w ramach Programu FIFA Forward 3.0 zaplanowano rekordowe inwestycje w rozwój piłki nożnej na kwotę 2,25 miliarda dolarów na cykl 2023-2026”. W opublikowanym komunikacie pochwalono się, że „oznacza to prawie siedmiokrotny wzrost inwestycji w rozwój piłki nożnej w porównaniu z programami rozwojowymi obowiązującymi przed 2016 rokiem”.

„To była owocna sesja, podczas której omówiliśmy kilka kluczowych tematów” — chwalił się na Instagramie szef FIFA Gianni Infantino. Oprócz kilku innych decyzji, jak „poparcie wezwania Prezydenta FIFA do wdrożenia bardziej rygorystycznych środków i zwiększenia zaangażowania wszystkich osób zaangażowanych w światową piłkę nożną w walkę z rasizmem”, Rada FIFA zdecydowała też o zmianie zasad organizacji mistrzostw świata do lat 17, zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Turniej, który do tej pory rozgrywany był co dwa lata, teraz ma odbywać się rokrocznie. Przy czym pierwsze pięć edycji zorganizuje jedno państwo: Katar mistrzostwa świata mężczyzn i Maroko mistrzostwa świata kobiet.

Pięć kolejnych mistrzostw świata U-17 odbędzie się w Katarze

Pierwsze turnieje z tej serii zaplanowano na 2025 rok, ostatnie — na 2029 r. Liczbę uczestników mistrzostw świata mężczyzn U-17 zwiększono do 48, kobiet — do 24. Infiantino w mediach społecznościowych pogratulował piłkarskim federacjom Kataru i Maroka. „Jestem pewien, że w ciągu najbliższych kilku lat pomożecie FIFA w promowaniu kolejnych pokoleń gwiazd futbolu, zarówno dziewcząt, jak i chłopców” - napisał.

Dotychczas w światowym czempionacie do lat 17 rywalizowały 24 męskie reprezentacje i 16 kobiecych. Turnieje odbywały się u nieoczywistych gospodarzy — np. tegoroczne mistrzostwa świata U-17 kobiet organizuje Dominikana, osiem lat temu była to Jordania, a dwanaście — Azerbejdżan. Puchar Świata siedemnastolatków w ubiegłym roku odbył się w Indonezji, a w 2017 roku — w Indiach.

W opublikowanym przez FIFA komunikacie prasowym znalazło się tłumaczenie, że decyzja o przyznaniu pięciu kolejnych edycji mistrzostw świata do lat 17 Katarowi i Maroku „zapadła po tym, jak federacje zostały zachęcone do wyrażenia zainteresowania organizacją obydwu mistrzostw, z naciskiem na wykorzystanie istniejącej infrastruktury piłkarskiej w interesie efektywności i zrównoważonego rozwoju”.

Komu FIFA rozdaje organizacje imprez? Decyduje polityka

O przyznaniu praw organizacji imprez młodzieżowych i w innych odmianach piłki nożnej często decyduje polityka. Kraje takie Dominikana nie mają szans na „dorosłe” piłkarskie mistrzostwa świata, dostają więc turnieje w kategoriach juniorskich bądź np. futsalowych. Np. mistrzostwa świata w futsalu w tym roku odbędą się w Uzbekistanie, trzy lata zorganizowane były na Litwie. Tymczasem reprezentacje tych krajów to światowa trzecia liga w piłce halowej.

Czytaj więcej

Uzbekistan dostał od FIFA mistrzostwa świata. Dziś grają z Rosją i Białorusią

Z ostatnich mistrzostw świata mężczyzn do lat 17 polska reprezentacja odpadła po porażkach w fazie grupowej z Japonią, Senegalem i Argentyną. Polki do finałowego turnieju nigdy dotąd się nie zakwalifikowały.

Kto zorganizuje mistrzostwa świata w piłce nożnej kobiet

W czwartkowym komunikacie, opublikowanym po posiedzeniu Rady FIFA, znalazła się także informacja o potwierdzeniu procedury głosowania nad wyborem gospodarza (lub kilku gospodarzy) mistrzostw świata kobiet w 2027 roku. Zdecyduje o tym zaplanowany na maj br. kongres FIFA w Bangkoku. Piłkarscy działacze ustalili w Zurychu, że wynik każdego głosowania w tej sprawie będzie jawny, zostanie również upublicznione, kto jak głosował.

O prawo do organizacji mistrzostw świata kobiet w 2027 roku rywalizują Brazylia, Belgia razem z Holandią i Niemcami oraz Stany Zjednoczone we wspólnej kandydaturze z Meksykiem. Ostatni mundial kobiet, w 2023 roku, organizowały Australia i Nowa Zelandia.

Rada FIFA w czwartek na posiedzeniu w Zurychu przyjęła raport za 2023 rok, w którym potwierdziła „wyjątkowo zdrową i zrównoważoną sytuację organizacji, w której w ramach Programu FIFA Forward 3.0 zaplanowano rekordowe inwestycje w rozwój piłki nożnej na kwotę 2,25 miliarda dolarów na cykl 2023-2026”. W opublikowanym komunikacie pochwalono się, że „oznacza to prawie siedmiokrotny wzrost inwestycji w rozwój piłki nożnej w porównaniu z programami rozwojowymi obowiązującymi przed 2016 rokiem”.

Pozostało 88% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Piłka nożna
Wywiesił na stadionie baner "Strefa wolna od LGBT". Polonia Warszawa nałożyła zakaz klubowy
Piłka nożna
Trzy gole Jesusa Imaza. Jagiellonia wygrywa 4:0
Piłka nożna
Polskie drużyny w walce o europejskie puchary. Wszyscy chcą się dostać na salony
Piłka nożna
Mieli grać w europejskich pucharach, wkrótce mogą przestać istnieć. Ukraiński klub na skraju upadku
Materiał Promocyjny
Mity i fakty – Samochody elektryczne nie są ekologiczne
Piłka nożna
Kim jest Leny Yoro - nastolatek, za którego Manchester United zapłacił fortunę?