Łatwo już było. Polacy, jeśli przejdą baraże, trafią na Euro 2024 do wyjątkowo trudnej grupy

Holendrzy, Austriacy i Francuzi będą grupowymi rywalami Polaków na Euro 2024, jeśli drużyna Michała Probierza przejdzie marcowe baraże.

Publikacja: 03.12.2023 20:30

Selekcjoner Niemców Julian Nagelsmann (pierwszy z prawej) marzy, by na własnej ziemi poprowadzić zes

Selekcjoner Niemców Julian Nagelsmann (pierwszy z prawej) marzy, by na własnej ziemi poprowadzić zespół po trofeum. Obok (od lewej) Marco Rossi i Murat Yakin, czyli trenerzy grupowych rywali jego piłkarzy – Węgier i Szwajcarii

Foto: AP/EPA

Reprezentacja Polski tym razem szczęścia w losowaniu nie miała, ale może to i dobrze, bo nikt nie będzie pompował balona oczekiwań.

W eliminacjach Polacy dostali najsłabszą grupę i bardzo się męczyli. W przypadku awansu do turnieju finałowego trafią z kolei do jednej z najsilniejszych grup – z wicemistrzem świata Francją, próbującą odbudować swą potęgę Holandią oraz nieprzewidywalną Austrią, która w eliminacjach doznała jednej porażki i tylko o punkt ustąpiła Belgii.

Grupa z koszmarów

Najpierw trzeba jednak przejść dwustopniowe baraże: wygrać z Estonią w Warszawie (21 marca), a potem pokonać na wyjeździe Walię albo Finlandię (26 marca). Wtedy będzie można zaznaczyć w kalendarzu co najmniej trzy daty na czerwono. 16 czerwca, czyli mecz z Holandią w Hamburgu. 21 czerwca, czyli spotkanie z Austrią w Berlinie. I wreszcie 25 czerwca, czyli deser z Francją w Dortmundzie.

EURO 2024

Grupa A: Niemcy, Szkocja, Węgry, Szwajcaria
14 czerwca: Niemcy – Szkocja
15 czerwca: Węgry – Szwajcaria
19 czerwca: Niemcy – Węgry, Szkocja – Szwajcaria
23 czerwca: Szwajcaria – Niemcy, Szkocja – Węgry

Grupa B: Hiszpania, Chorwacja, Włochy, Albania
15 czerwca: Hiszpania – Chorwacja, Włochy – Albania
19 czerwca: Chorwacja – Albania
20 czerwca: Hiszpania – Włochy
24 czerwca: Albania – Hiszpania, Chorwacja – Włochy

Grupa C: Słowenia, Dania, Serbia, Anglia
16 czerwca: Słowenia – Dania, Serbia – Anglia
20 czerwca: Słowenia – Serbia, Dania – Anglia
25 czerwca: Anglia – Słowenia, Dania – Serbia

Grupa D: Zwycięzca ścieżki A baraży (Polska/Estonia/Walia/Finlandia), Holandia, Austria, Francja
16 czerwca: zwycięzca barażu A (ew. Polska) – Holandia
17 czerwca: Austria – Francja
21 czerwca: zwycięzca barażu A (ew. Polska) – Austria, Holandia – Francja
25 czerwca: Holandia – Austria, Francja – zwycięzca barażu A (ew. Polska)

Grupa E: Belgia, Słowacja, Rumunia, Zwycięzca ścieżki B baraży (Izrael/Islandia/Bośnia i Hercegowina/Ukraina)
17 czerwca: Rumunia – zwycięzca barażu B, Belgia – Słowacja
21 czerwca: Słowacja – zwycięzca barażu B
22 czerwca: Belgia – Rumunia
26 czerwca: Słowacja – Rumunia, zwycięzca barażu B – Belgia

Grupa F: Turcja, Zwycięzca ścieżki C baraży (Gruzja/Luksemburg/Grecja/Kazachstan), Portugalia, Czechy
18 czerwca: Turcja – zwycięzca barażu C, Portugalia – Czechy
22 czerwca: zwycięzca barażu C – Czechy, Turcja – Portugalia
26 czerwca: zwycięzca barażu C – Portugalia, Czechy – Turcja

Do 1/8 finału zakwalifikują się po dwie czołowe drużyny z każdej grupy oraz cztery ekipy z trzecich miejsc z najlepszym bilansem.
1/8 finału: 29 czerwca – 2 lipca
Ćwierćfinały: 5 i 6 lipca
Półfinały: 9 i 10 lipca
Finał: 14 lipca

Z każdym z tych rywali niedawno graliśmy. Francuzi pokonali nas w 1/8 finału mundialu w Katarze, a później stanęli na podium. Z Holandią rywalizowaliśmy bez powodzenia w ostatniej Lidze Narodów (remis 2:2 w Rotterdamie i porażka 0:2 w Warszawie). Z Austriakami walczyliśmy w eliminacjach do poprzedniego Euro. Drużyna prowadzona jeszcze wówczas przez Jerzego Brzęczka wygrała w Wiedniu 1:0 i zremisowała bezbramkowo na PGE Narodowym.

Francji i Holandii przedstawiać nie trzeba. Austria, z którą w teorii moglibyśmy się bić o trzecie miejsce, od ćwierć wieku nie występowała na mundialu, ale na Euro 2020 wyszła z grupy, a w 1/8 finału przegrała z Włochami dopiero po dogrywce. W listopadzie pokonała w sparingu Niemców, choć w tym roku nie jest to może jakiś wyczyn, bo gospodarze mistrzostw zmagają się z poważnym kryzysem i przegrali również m.in. z Polską.

Austriacka prasa pisze o „koszmarnej grupie”, mając oczywiście na myśli, że trzeba będzie się mierzyć z Francuzami i Holendrami. Choć nie brakuje też tekstów o Polsce, zwłaszcza o Robercie Lewandowskim – że to najbardziej znany piłkarz, który wciąż walczy o awans.

Czytaj więcej

Europejskie media: Chyba tylko Koeman jest zadowolony

Selekcjoner Francji Didier Deschamps przekonuje, że jego zespół czeka ciężkie zadanie, a trener Holandii Ronald Koeman obawia się głównie wicemistrzów świata. – W ostatnich latach graliśmy z nimi czterokrotnie, dwa poprzednie spotkania (w eliminacjach Euro – przyp. red.) zakończyły się naszymi porażkami, ale mieliśmy dużo kontuzji w kadrze – zaznacza Koeman.

Od Monachium do Berlina

Grupa D, w której mogą się znaleźć Polacy, wygląda na bardzo wymagającą, ale na papierze jeszcze trudniejsza wydaje się grupa B, do której trafiły Hiszpania, Chorwacja, Włochy i Albania.

Włosi bronią trofeum, Chorwaci dwa ostatnie mundiale kończyli na podium, Hiszpanie mają mnóstwo utalentowanych zawodników i wygrali Ligę Narodów, a Albańczycy okazali się najlepsi w polskiej grupie eliminacyjnej.

Euro 2024 rozpocznie się 14 czerwca. W meczu otwarcia na Allianz Arenie w Monachium Niemcy zagrają ze Szkocją. Finał zaplanowano 14 lipca na Stadionie Olimpijskim w Berlinie.

Reprezentacja Polski tym razem szczęścia w losowaniu nie miała, ale może to i dobrze, bo nikt nie będzie pompował balona oczekiwań.

W eliminacjach Polacy dostali najsłabszą grupę i bardzo się męczyli. W przypadku awansu do turnieju finałowego trafią z kolei do jednej z najsilniejszych grup – z wicemistrzem świata Francją, próbującą odbudować swą potęgę Holandią oraz nieprzewidywalną Austrią, która w eliminacjach doznała jednej porażki i tylko o punkt ustąpiła Belgii.

Pozostało 90% artykułu

Ten artykuł przeczytasz z aktywną subskrypcją rp.pl

Zyskaj dostęp do ekskluzywnych treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Piłka nożna
Polska - Portugalia. Bartosz Kapustka: Powalczymy o zwycięstwo
Piłka nożna
Co wiemy po roku Michała Probierza w roli selekcjonera? „To nie jest pokolenie jak za Adama Nawałki”
Piłka nożna
Johan Neeskens. Odleciał kolejny wielki Holender
Piłka nożna
Juergen Klopp ma nową pracę. Co będzie robił były trener Liverpoolu?
Piłka nożna
Strefa Gazy. Co różni Izrael od Rosji i dlaczego FIFA wciąż gra na czas?