Mundial w Katarze. Może wreszcie wyjdziemy z grupy

Nie przegrać z Meksykiem, pokonać Arabię Saudyjską, powalczyć z Argentyną i wreszcie wyjść z grupy – tak powinien wyglądać plan reprezentacji Polski na mistrzostwa świata w Katarze.

Publikacja: 03.04.2022 19:15

Mundial w Katarze. Może wreszcie wyjdziemy z grupy

Foto: AFP

To banał, że pierwszy mecz jest najważniejszy, a dobre wejście w turniej stanowi połowę sukcesu. Ale w tym stwierdzeniu jest mnóstwo prawdy, o czym polscy piłkarze przekonali się boleśnie na własnej skórze.

W XXI wieku ani razu nie rozpoczęliśmy mundialu od zwycięstwa, co więcej, nie potrafiliśmy ustrzec się przed porażką i w konsekwencji nie wychodziliśmy później z grupy. W 2002 roku mocarstwowe plany drużyny Jerzego Engela zweryfikowała organizująca mistrzostwa do spółki z Japonią Korea Południowa, cztery lata później zawodników Pawła Janasa zaskoczył Ekwador. Wreszcie ostatnio w Rosji kadrowiczów Adama Nawałki na ziemię sprowadził Senegal.

Regularni jak Brazylia

Kto wie, czy Meksyk nie okaże się rywalem nawet bardziej wymagającym. Od 1994 roku zawsze melduje się w fazie pucharowej (taką serią może się pochwalić jeszcze tylko Brazylia), ale nie nawiązuje do sukcesów, które odnosił na własnej ziemi (ćwierćfinały w 1970 i 1986 roku). Za każdym razem odpada w 1/8 finału – cztery lata temu po porażce 0:2 z Canarinhos.

Czytaj więcej

Mundial rozlosowany. Polacy mają trudnych rywali

Turniej w Rosji Meksykanie zaczęli od zwycięstwa 1:0 nad broniącymi tytułu Niemcami, ale z drugiej strony zdarzyła im się wstydliwa porażka 0:3 ze Szwecją. Gola Niemcom strzelił Hirving Lozano. 26-letni skrzydłowy, kolega Piotra Zielińskiego z Napoli, to jeden z filarów reprezentacji.

Wyróżnić trzeba także doświadczonego bramkarza i kapitana Guillermo Ochoę, środkowych pomocników Edsona Alvareza (Ajax Amsterdam) i Hectora Herrerę (Atletico Madryt), skrzydłowego Jesusa Coronę (Sevilla) oraz napastnika Raula Jimeneza (Wolverhampton).

Meksyk od 2019 roku prowadzi Gerardo „Tata” Martino, były trener Barcelony i reprezentacji Argentyny. Pracę zaczął od zdobycia Złotego Pucharu Concacaf, ale ostatnio jego akcje spadły. Krytykowany był za styl gry i słabsze wyniki (w eliminacjach Meksyk wyprzedziła Kanada). Mówiło się o zatrudnieniu Marcelo Bielsy, ale mimo problemów zdrowotnych Martino ma poprowadzić kadrę w Katarze.

Bilans z Meksykiem mamy remisowy (trzy zwycięstwa, trzy porażki i dwa nierozstrzygnięte spotkania), a najprzyjemniejsze wspomnienie pochodzi z mundialu w 1978 roku, kiedy drużyna Jacka Gmocha wygrała 3:1 i awansowała do drugiej rundy. To zarazem jedyny mecz o stawkę i ostatnie zwycięstwo Polaków.

Największa zagadka

Arabia Saudyjska to przeciwnik, którego trzeba pokonać, jeśli myśli się o wyjściu z grupy, ale jednocześnie najbardziej nam obcy. Trzy wygrane mecze towarzyskie, zresztą za każdym razem tylko jedną bramką, nie są miarodajne, od ostatniego z nich minęło już 16 lat.

Arabia tylko raz awansowała do 1/8 finału mundialu (w debiucie w 1994 roku), a w pięciu finałach odniosła trzy zwycięstwa. Z reguły kończyła na ostatnim miejscu w grupie, a w Korei poniosła jedną z najwyższych porażek w historii finałów MŚ (0:8 z Niemcami).

W 2018 roku dostała lanie od Rosjan (0:5), ale potem sprawiła kłopoty Urugwajowi (0:1) i pokonała Egipt (2:1) z Mohamedem Salahem, strzelając gola w piątej minucie doliczonego czasu. Zdobył go 30-letni skrzydłowy Salem Al-Dawsari, który teraz w eliminacjach uzbierał siedem trafień. Trzeba na niego uważać. Podobnie jak na trzy lata młodszego Fahada Al-Muwallada, też skrzydłowego. Obaj w przeszłości zaliczyli epizody w lidze hiszpańskiej. Obecnie wszyscy kadrowicze grają w rodzimych klubach.

Najbardziej znaną postacią jest trener. Francuz Herve Renard w ostatniej dekadzie zdobył Puchar Narodów Afryki z Zambią i Wybrzeżem Kości Słoniowej, a Maroko wprowadził po 20 latach przerwy na mundial. Z Arabią Saudyjską pracuje od 2019 roku. Tego rywala trzeba pokonać, by zerwać z niechlubną tradycją, i z dwukrotnymi mistrzami świata (1978, 1986) Argentyńczykami nie grać jedynie o honor.

Nie tylko Messi

Kalendarz ułożył się tym razem tak, że z faworytem grupy Polacy zmierzą się w ostatniej kolejce. Jeśli przystąpimy do niego z sześcioma punktami, będziemy mogli delektować się pojedynkiem Roberta Lewandowskiego z Leo Messim, a polski as dostanie okazję, by udowodnić, że Złota Piłka należała się jemu.

Dla obydwu może to być ostatni mundial w karierze, dla Argentyńczyka dodatkowo szansa, by zdobyć wreszcie najważniejsze trofeum i dorównać Diego Maradonie (najbliżej był w 2014 roku, gdy w finale po dogrywce lepsi okazali się Niemcy).

Triumf w Copa America (pierwszy od 28 lat) to za mało, by przejść do historii. Argentyńskim kibicom daje jednak solidne podstawy, by wierzyć, że w Katarze ich drużyna odegra ważną rolę. Trener Lionel Scaloni, który przejął reprezentację w 2018 roku, stworzył maszynę do wygrywania, niepokonaną od prawie trzech lat i nieuzależnioną już tak bardzo od Messiego.

Gwiazdorowi Paris Saint-Germain po transferze do Francji i przejściu covidu zdarza się snuć po boisku, a wtedy sprawy w swoje ręce biorą inni. Utalentowanych zawodników Argentynie nie brakuje, prawie wszyscy grają w silnych europejskich ligach. Celem dla nich będzie pierwsze miejsce w grupie, które powinno pozwolić uniknąć w kolejnej rundzie Francji. Cztery lata temu to właśnie Trójkolorowi wyrzucili Argentyńczyków z turnieju w 1/8 finału.

Nasz bilans z reprezentacją Argentyny to trzy zwycięstwa w 11 meczach, w tym to najważniejsze na mundialu w 1974 roku, które otworzyło drogę do medalu.

Z Argentyną i Meksykiem Polacy zagrają w Dausze na stadionie 974 postawionym nad zatoką i mogącym pomieścić 40 tys. widzów. Nazwa odnosi się do numeru kierunkowego do Kataru, jak i do liczby kontenerów transportowych, które wykorzystano do budowy obiektu. Po mistrzostwach konstrukcja ma zostać rozebrana.

Z Arabią Saudyjską zmierzymy się na nieco większym (45,3 tys.) stadionie Education City w Ar-Rajjan.

Prawa do pokazywania finałów mundialu (21 listopada – 18 grudnia) ma TVP.

mundial w katarze

Grupa A

∑ Katar

∑ Ekwador

∑ Senegal

∑ Holandia

Grupa B

∑ Anglia

∑ Iran

∑ USA

∑ Walia - Szkocja/Ukraina

Grupa C

∑ Argentyna

∑ Arabia Saudyjska

∑ Meksyk

∑ Polska

22 listopada (wtorek): Argentyna - Arabia Saudyjska (11.00); Meksyk - Polska (17.00).

26 listopada (sobota):

Polska - Arabia Saudyjska (14.00); Argentyna - Meksyk (20.00).

30 listopada (środa):

Polska - Argentyna (20.00); Arabia Saudyjska - Meksyk (20.00).

Grupa D

∑ Francja

∑ Peru - ZEA/Australia

∑ Dania

∑ Tunezja

Grupa E

∑ Hiszpania

∑ Kostaryka - Nowa Zelandia

∑ Niemcy

∑ Japonia

Grupa F

∑ Belgia

∑ Kanada

∑ Maroko

∑ Chorwacja

Grupa G

∑ Brazylia

∑ Serbia

∑ Szwajcaria

∑ Kamerun

Grupa H

∑ Portugalia

∑ Ghana

∑ Urugwaj

∑ Korea Południowa

Piłka nożna
Bundesliga. Hit w Leverkusen na remis, Bayern krok bliżej odzyskania tytułu
Piłka nożna
W Korei Północnej reżim zakazuje transmisji meczów trzech klubów Premier League
Piłka nożna
Liga Konferencji. Solidna zaliczka Jagiellonii Białystok
Piłka nożna
Liga Mistrzów. Harry Kane poszedł w ślady Roberta Lewandowskiego
Piłka nożna
Manchester City - Real Madryt. Widowisko w Lidze Mistrzów, Vinicius Junior ukradł wieczór