Nowi walczą o swoje

Manchester United zaczyna drogę do niemożliwego – chce wygrać rozgrywki drugi raz z rzędu. Do tej pory nie udało się to nikomu

Publikacja: 17.09.2008 03:31

Żeby tego dokonać, Alex Ferguson otarł się o granice prawa. Najpierw z Cristiano Ronaldo uczynił „zakładnika XXI wieku”. Płaci mu co prawda tygodniowo tyle, ile zwykły śmiertelnik nie zarabia przez rok, ale do Realu Madryt odejść nie pozwolił. Później wyrwał sąsiadowi – Manchesterowi City – Dymitara Berbatowa, wywożąc Bułgara taksówką z ciemnymi szybami z lotniska w Manchesterze prosto na Old Trafford.

Do Manchesteru przyjeżdża Villarreal – rywal niewygodny, bo w dwóch dotychczasowych konfrontacjach z United remisował, i mający świeżo w pamięci największy sukces w historii – wicemistrzostwo Hiszpanii w poprzednim sezonie. Kibiców Manchesteru bardziej niż aktualna forma piłkarzy uspokaja statystyka: 12 ostatnich meczów w Lidze Mistrzów na własnym boisku wygranych, triumf w ostatniej edycji – bez porażki.

Do Madrytu na mecz z Realem, który do tej pory Puchar Mistrzów zdobywał dziewięć razy, a w Lidze Mistrzów startuje po raz 13., przyjeżdża za to absolutny nowicjusz BATE Borysów. Nie zdarzyło się jeszcze, by Hiszpanie nie wyszli z grupy, jednak rzadko mobilizują się już od pierwszego meczu. W ostatnich czterech sezonach trzy razy na inaugurację przegrywali.

Trenerowi Berndowi Schusterowi problemów zazdrości cały świat, ale z wysokości ławki rezerwowych na Santiago Bernabeu kłopot z ochoczym dokupowaniem przez prezydenta klubu nowych zawodników rzeczywiście jest poważny. Gdy nie udało się sprowadzić Cristiano Ronaldo, Ramon Calderon postanowił koniecznie kupić kogoś innego, żeby tylko socios nie pomyśleli, że nie dba o klub. Ochłonął dopiero po przemówieniu Raula, który zapewnił, że kadra jest wystarczająca, a wzmocnienia mogą tylko zepsuć atmosferę.

Z Madrytu pozbyto się jedynie Robinho, który co prawda nawet lądując w Anglii, myślał że przeszedł do Chelsea, a nie do Manchesteru City, jednak kiedy ktoś proponuje 40 milionów za gracza, któremu nie podoba się w takim klubie jak Real i śmie jeszcze o tym mówić głośno, nie sposób odmówić.

Dzisiaj wieczorem inny wynik niż pewne zwycięstwo Realu byłby jednak sensacją. BATE ma zobaczyć z bliska stadion, pokłonić się, odbyć lekcję i z bagażem kilku bramek wrócić na Białoruś. Liga Mistrzów w tym sezonie jest jak kolacja w gronie znajomych, gdzie dzieciom pozwolono wprawdzie usiąść do stołu, ale później mają się zająć swoimi sprawami, a po godz. 22, czyli od fazy pucharowej, być już w łóżkach.

W drugim meczu grupy z doświadczonym w europejskich bojach Juventusem zagra Zenit Sankt Petersburg. Włosi przed sezonem kupili Amauriego za 23 miliony euro i był to najwyższy transfer w Serie A, Rosjanie lekką ręką wydali 30 milionów na Danny’ego Alvesa z Dynama Kijów, o którym tak naprawdę wcześniej nikt nie słyszał. O tym, że Zenit nie żartuje, strasząc stałych bywalców podbojem Ligi Mistrzów, świadczy sierpniowy mecz o Superpuchar w Monako: Manchester przegrał.

Grupa E

• Manchester United

– Villarreal (transmisja

TVP 2, 20.30) • Celtic

Glasgow – Aalborg (59 n)

Grupa F

• Steaua Bukareszt

– Bayern Monachium

• Olympique Lyon

– Fiorentina (58 n)

Grupa G

• FC Porto – Fenerbahce Stambuł (57 n) • Dynamo

Kijów – Arsenal Londyn

Grupa H

• Juventus Turyn – Zenit

St. Petersburg (nSport)

• Real Madryt – BATE

Borysów

Piłka nożna
Reprezentacja Polski. Najbrzydsza drużyna w Europie
Materiał Promocyjny
Berlingo VAN od 69 900 zł netto
Piłka nożna
Stefan Szczepłek: Polska - Malta. Sto minut nudów
Piłka nożna
Polska - Malta 2:0. Punkty są, zachwytu brak
Piłka nożna
Holandia rywalem Polski w walce o mundial. Nie kryją zadowolenia
Materiał Partnera
Warunki rozwoju OZE w samorządach i korzyści z tego płynące
Piłka nożna
Hiszpania w półfinale Ligi Narodów, Holandia zagra o mundial z Polską
Materiał Promocyjny
Suzuki Moto Road Show już trwa. Znajdź termin w swoim mieście