Paryż 2024. Krzysztof Chmielewski tuż za podium. Nie powiedział ostatniego słowa

Znakomity start Krzysztofa Chmielewskiego na olimpijskiej pływalni w Paryżu. 20-letni student Uniwersytetu Południowa Kalifornia, zawodnik klubu IUKS Muszelka Warszawa, zajął czwarte miejsce na 200 m stylem motylkowym.

Publikacja: 31.07.2024 21:36

Krzysztof Chmielewski

Do medalu zabrakło jednak sporo, nieco ponad sekundę. Chmielewski przez cały dystans gonił rywali, którzy byli wyraźnie poza jego zasięgiem. Ale na końcu przyśpieszył. Z piątej, szóstej pozycji na jakiej znajdował się po kolejnych nawrotach, awansował ostatecznie na czwartą. Uzyskał czas 1:53.90.

Nawet gdyby pobił rekord życiowy (1:53.62) nie zdobyłby medalu. Trzeci Kanadyjczyk Ilya Kharum miał rezultat 1:52.80. Wygrał bohater Francuzów Leon Marchand (1:51.21), ustanawiając rekord olimpijski.

Kim jest Krzysztof Chmielewski?

Wypada docenić co zrobił ten chłopak z warszawskiego Targówka. Jest pierwszym finalistą z Polski na igrzyskach w Paryżu. Popłynął na miarę oczekiwań, choć pewnie marzył o lepszym miejscu i rezultacie. Trzy lata temu na igrzyskach w Tokio jako 17-latek był ósmy na tym samym dystansie.

To właśnie w Japonii ujawnił swoje ogromne możliwości i potencjał. Przez te trzy lata pod ręką trenera klubu IUKS Muszelka Warszawa Grzegorza Olędzkiego nie zmarnował swojego talentu. Rok temu w Fukuoce został wicemistrzem świata, w tym sezonie w Belgradzie wicemistrzem Europy. Ma kilka medali z mistrzostw juniorów.

Od ubiegłego roku Krzysztof Chmielewski wraz z równie utalentowanym bratem Michałem, któremu zabrakło setnych sekundy do finału, wyjechali na studia do USA. Wybrali uczelnię Południowej Kalifornii. Kilka lat temu nauki pobierała tam nasza najlepsza obecnie pływaczka Katarzyna Wasick. W renomowanych zawodach akademickich NCAA reprezentują drużynę USC Trojans.

Teraz czas na Katarzynę Wasick

W Paryżu polscy pływacy na razie przeważnie kończą występy na kwalifikacjach. Do tej pory poza finałem Krzysztofa Chmielewskiego, mieliśmy jeszcze półfinały Michała Chmielewskiego również na 200 m stylem motylkowym (9. miejsce) i Ksawerego Masiuka na 200 m stylem grzbietowym (12. miejsce). Cała trójka to 20-letni zawodnicy. W Paryżu pływają, by zdobyć doświadczenie.

Krzysztof Chmielewski popłynie jeszcze na 1500 m stylem dowolnym. Raczej trudno będzie mu powtórzyć równie dobry rezultat. Przy takich postępach na kolejnych igrzyskach może być tylko lepiej.

Oczekiwania medalowe w Paryżu są związane ze startem Katarzyny Wasick na 50 m stylem dowolnym. Pochodząca z Krakowa, mieszkająca od kilku lat w Stanach Zjednoczonych, 32-letnia pływaczka startuje na piątych igrzyskach. W lutym zdobyła została wicemistrzynią świata, regularnie pływa w finałach najważniejszych imprez. Medal olimpijski byłby świetnym ukoronowaniem jej pięknej kariery. Sprint kobiet odbędzie się 3 sierpnia (kwalifikacje) i 4 sierpnia (finał).