Athletic Intergity Unit (AIU), powołany do życia w kwietniu 2017 r. specjalny organ kontroli Międzynarodowego Stowarzyszenia Federacji Lekkoatletycznych (IAAF), uznał, że czas na bardziej śmiałe i przejrzyste informowanie o swych operacjach i przebiegu spraw.
AIU zajmuje się przede wszystkim dopingiem, ale także korupcją i innymi bolączkami, które przez lata niszczyły reputację lekkoatletyki. Władze AIU po konsultacjach prawnych w kwestii ochrony danych osobowych uznały, że mogą zacząć publikować szczegółowe informacje na temat badanych przypadków, wcześniej je ujawniać i sygnalizować postępy w pięciu kluczowych fazach: wykrycia i tymczasowego zawieszenia, rozpraw w pierwszej instancji, decyzji w pierwszej instancji, odwołań od decyzji pierwszej instancji oraz końcowych decyzji odwoławczych – podejmowanych przez Trybunał Arbitrażowy ds. Sportu (CAS).
Poprzednio dowiadywaliśmy się o efektach działania AIU po zakończeniu trybu odwoławczego (zwykle wielomiesięcznego). Od piątku 20 lipca 2018 r. na stronie internetowej AIU (www.athleticintegrity.org) oraz na koncie twitterowym AIU można śledzić wszelkie przypadki na bieżąco, niekiedy poznawać wyniki przesłuchań sportowców i działaczy. Inaczej mówiąc, nawet tylko podejrzani będą ujawniani na Twitterze.
Po zakończeniu okresu dyskwalifikacji dane będą usuwane z sieci. Działacze AIU z zasady nie będą komentować publikacji.
Zgodnie z nową polityką informacyjną poznaliśmy detale 109 bieżących spraw. 103 przypadki dotyczą sportowców z lekkoatletycznej elity, jest wśród nich 85 medalistów igrzysk olimpijskich i mistrzostw świata. Czternaście spraw dotyczy sportowców startujących na poziomie międzynarodowym, cztery wytoczono działaczom. Tylko dwa przypadki nie są związane z dopingiem.