Przez Europę do Vancouver

Dziś rusza biatlonowy Puchar Świata, jutro biegnie Tomasz Sikora. W tym sezonie wszystkie drogi prowadzą na igrzyska

Aktualizacja: 02.12.2009 00:04 Publikacja: 01.12.2009 23:54

Przez Europę do Vancouver

Foto: ROL

Puchar Świata to 27 startów w dziewięciu miastach, od Oestersund przez Anterselvę do Chanty-Mansijska, od dziś aż do końca marca.

Ale każdy biatlonista, zapytany, jaki będzie dla niego najważniejszy tydzień tego sezonu, odpowie tak samo: 14 lutego, w walentynki 2010 – sprint, dwa dni później bieg na dochodzenie, 18 lutego bieg indywidualny, 21 bieg ze startu wspólnego. Wszystko to w górach Whistler, niedaleko Vancouver, w walce o medale igrzysk. Na trasach niepodobnych do tych z Europy, znanych z PŚ.

[srodtytul]Człowiek w masce[/srodtytul]

– Może na siłę udałoby się je porównać do niemieckiego Oberhofu, może do Oslo Holmenkollen, ale tak naprawdę to inny świat. W Whistler będą długie, płaskie podbiegi, zjazdy z wieloma zakrętami. Niektórzy mówią, że to łatwe trasy, bo bez ostrych podbiegów, ale tam nie będzie ani chwili na odpoczynek. Trzeba biec, jak mówimy w naszym żargonie, jeden na jeden, atakując przy każdym kroku – tłumaczy „Rz” Roman Bondaruk, trener Tomasza Sikory.

Sikora, wicemistrz olimpijski z Turynu w biegu na 20 km ze startu wspólnego, w ubiegłym sezonie pierwszy raz nosił koszulkę lidera Pucharu Świata, miał ją przez 42 dni, a ostatecznie skończył sezon na drugim miejscu, przegrywając tylko z demonem biatlonu Ole Einarem Bjoerndalenem. Ale olimpijski medal ceni wyżej niż uciekanie w żółtej kamizelce i pucharowe zwycięstwa, a zebrał ich dotychczas pięć. W tym sezonie, już 17. w karierze, kolejne starty PŚ będzie traktował tylko jako przystanki w drodze do sukcesu na igrzyskach.

– Puchar schodzi na drugi plan, ale muszę w nim dobrze startować, żeby zdobyć minimum olimpijskie (Sikora musi jeszcze przynajmniej raz być w dziesiątce PŚ – red.) i nabrać pewności siebie. Wszystko, co zdobędę w PŚ, będzie bonusem – mówi Polak.

Sikora zmienił przygotowania do sezonu specjalnie z myślą o długich olimpijskich podbiegach. Pracował nad siłą rąk, by wytrzymały długie obciążenia przy wspinaniu się. Testował narty z myślą o wysokiej temperaturze, bo w Whistler podczas igrzysk będzie ciepło i słonecznie. Nie wyklucza też rezygnacji z któregoś ze styczniowych startów w PŚ, jeśli to pomoże w przygotowaniach olimpijskich. I być może wystartuje w biegowym PŚ w kanadyjskim Canmore tuż przed igrzyskami (5 – 6 lutego). – Żeby sprawdzić się i podnieść poziom adrenaliny – mówi.

W trakcie przygotowań cały czas miał problemy ze zdrowiem. Przeziębił się podczas październikowych treningów w Ramsau, potem podczas zgrupowania we Włoszech też musiał zrobić sobie przerwę. Kolejne przeziębienie złapał niedawno, przed wyjazdem do fińskiego Muonio. Tam, na ostatnim obozie treningowym przed sezonem, dziesięć dni biegał w specjalnej masce.

Pogoda utrudniała w tym roku przygotowania wszystkim biatlonistom. Czy to latem na lodowcu Dachstein, czy potem w Ramsau, wszędzie był problem ze śniegiem. Sikora pożyczał narty od serwismenów, bo nie chciał na brudnych trasach, pełnych kamyków, niszczyć sprzętu, który dostał od Fischera.

[srodtytul]Król regularności[/srodtytul]

W Oestersund, gdzie polska kadra przyjechała prosto z Muonio, też zanosiło się na kłopoty, trasa była grząska i brudna. Ale tuż przed dzisiejszą inauguracją – zaczynają kobiety biegiem na 15 km – ścisnął mróz i spadł śnieg.

Sikora zacznie sezon jutro biegiem na 20 km. – O szansach nie dywagujemy, bo to w biatlonie nie ma sensu. Jeden niecelny strzał, potem drugi – i po szansach. Bjoerndalen przed igrzyskami w Turynie wygrywał w PŚ wszystko, po nich też, ale na olimpijskich trasach nie zdobył żadnego złotego medalu – mówi Bondaruk.

Trener nie ukrywa, że Sikora przez chorobę nie jest teraz w najwyższej formie biegowej, ale ona i tak miała przyjść dopiero na igrzyska. A nad wyeliminowaniem błędów w strzelaniu, zwłaszcza w pozycji stojącej, pracował w ostatnich miesiącach z pomocą specjalnego programu komputerowego wychwytującego błędy w ustawieniu karabinu.

W zapowiedziach sezonu Sikora jest wymieniany jako jeden z najgroźniejszych rywali Bjoerndalena, rekordzisty sportów zimowych w liczbie zwycięstw w PŚ (już 89, z czego jedno w biegach narciarskich). Ale trenerzy biatlonu to nie Norwega, ale Polaka wybrali na najlepszego zawodnika ostatniego sezonu. Docenili, że startował najczęściej i jako jedyny ani razu nie wypadł poza czołową 20. W tym sezonie regularność nie będzie tak ważna. Wystarczy tydzień świetnych biegów i dobrych strzałów w Kanadzie.

[ramka][srodtytul]Kalendarz Pucharu Świata 2009/2010[/srodtytul]

[b]Oestersund (Szwecja)[/b]

2 grudnia: 15 km kobiet (początek 17.10), 3.12: 20 km mężczyzn (17.10). 5.12: 7,5 km K i 10 km M. 6.12: sztafety.

[b]Hochfilzen (Austria) [/b]

11.12: sprint K i M. 12.12: bieg na dochodzenie K i M. 13.12: sztafety.

[b] Pokljuka (Słowenia) [/b]

17.12: 15 km K i 20 km M. 19.12: sprint K i M. 20.12: na dochodzenie K i M.

[b]Oberhof (Niemcy)[/b]

6 stycznia 2010: sztafeta K. 7.01: sztafeta M. 8.1: sprint K. 9.01. sprint M. 10.01: ze startu wspólnego - 12,5 km K i 15 km M.

[b] Ruhpolding (Niemcy)[/b]

13.01: sprint K. 14.1: sprint M. 15.01: sztafeta K.

16.01: ze startu wspólnego K i M. 17.01: sztafeta M.

[b] Anterselva (Włochy)[/b]

20.01: 15 km K. 21.01: 20 km M. 22.01: sprint K.

23.01: sprint M. 24.01: na dochodzenie K i M.

[b] Kontiolahti (Finlandia)[/b]

12 marca: sztafety mieszane. 13.03: sprint K i M, 14.03: na dochodzenie K i M.

[b]Oslo-Holmenkollen (Norwegia) [/b]

18.03 sprint K i M. 20.03: na dochodzenie K i M. 21.03: ze startu wspólnego K i M.

[b] Chanty-Mansijsk (Rosja) [/b]

25.03: sprint K. 26.03: sprint

M. 27.03: ze startu wspólnego K i M. 28.03 sztafety mieszane. [/ramka]

[i]Transmisje Pucharu Świata przez cały sezon w TVP Sport i Eurosporcie[/i]

[i]masz pytanie, wyślij e-mail do autora

[mail=p.wilkowicz@rp.pl]p.wilkowicz@rp.pl[/mail][/i]

pływanie
Bartosz Kizierowski trenerem reprezentacji Polski
Materiał Promocyjny
Jaką Vitarą na różne tereny? Przewodnik po możliwościach Suzuki
Inne sporty
Mistrzostwa Europy. Damian Żurek i Kaja Ziomek-Nogal blisko podium
Szachy
Sukces polskiego arcymistrza. Jan-Krzysztof Duda z medalem mistrzostw świata
Inne sporty
Polak płynie do USA. Ksawery Masiuk będzie trenował ze szkoleniowcem legend
Materiał Promocyjny
Warta oferuje spersonalizowaną terapię onkologiczną
Inne sporty
Czy to najlepszy sportowiec 2024 roku? Dokonał rzeczy wyjątkowych
Materiał Promocyjny
Psychologia natychmiastowej gratyfikacji w erze cyfrowej