Aktualizacja: 16.02.2025 14:52 Publikacja: 06.12.2021 21:00
Foto: PAP/Grzegorz Momot
Polacy w pierwszych czterech startach nie zdobyli nawet punktu, obie sztafety zostały zdublowane. Dlaczego nasza reprezentacja zaczęła sezon olimpijski tak słabo?
Informacje, która docierają z kadry, są szczątkowe. Efekt jest taki, że jako komentator Eurosportu podczas transmisji mogę opowiedzieć o zawodnikach innych reprezentacji więcej niż o naszych. Obecne wyniki są efektem tego, co działo się wokół kadry w ostatnich latach. Częste zmiany trenerów nigdy nie wpływają dobrze na zawodników, zwłaszcza młodych. Trudno wówczas o stabilność. Każdy szkoleniowiec ma inne pomysły i rozwiązania.
W Saalbach-Hinterglemm rozpoczęły się mistrzostwa świata w narciarstwie alpejskim. Potrwają dwa tygodnie. Uwaga skupiona będzie na dwóch amerykańskich mistrzyniach – Mikaeli Shiffrin i Lindsey Vonn.
Andżelika Wójcik zajęła trzecie miejsce w rywalizacji pań na 500 metrów podczas Pucharu Świata w Milwaukee. 28-letnia sprinterka jako pierwsza w historii Polka wskoczyła na fotel liderki klasyfikacji generalnej.
Lindsey Vonn, czyli jedna z najlepszych zawodniczek w historii narciarstwa alpejskiego, po niespodziewanym powrocie do sportu nadal jest szybka, ale nad wyraz ostrożna.
Cztery medale zdobyli nasi łyżwiarze na zawodach Pucharu Świata w Calgary, a Damian Żurek i Władimir Semirunnij pobili rekordy Polski.
Polacy zaczynają mistrzostwa Europy w short tracku. To impreza, z której nasza reprezentacja przywozi medale regularnie od 2019 roku.
Przedstawiciele administracji Donalda Trumpa nie wspominają w ogóle o gwarancjach wynikających z art. 5 Traktatu Waszyngtońskiego o kolektywnej obronie. To jest sygnał mocno alarmowy – mówi „Rzeczpospolitej” generał Mirosław Różański.
Obawiam się, że rząd amerykański, ze względu na naszą zależność w dziedzinie bezpieczeństwa, będzie naciskał na Polskę, ażeby bronić interesów USA w Unii, np. by ograniczyć zakres retorsji, gdyby UE chciała podobnie odpowiedzieć na wprowadzenie wyższych ceł - mówi Eugeniusz Smolar, dziennikarz, analityk Centrum Stosunków Międzynarodowych.
Volkswagen przeprowadził restrukturyzację, zoptymalizował procesy produkcyjne. Ale to wszystko nie pomoże, jeśli sprzedaż nie zacznie znów rosnąć. Musimy pozyskiwać nowych klientów, w tym takich, którzy wcześniej nie myśleli o kupnie, czy nawet korzystaniu na co dzień z samochodu - mówi Carla Wentzel, prezeska Volkswagen Group Polska.
Chciałbym, by rząd działał szybciej i skuteczniej. Oczekuję m.in. uszczelnienia 800+ dla Ukraińców, ustaw naprawiających wymiar sprawiedliwości, odblokowania inwestycji energetycznych, liberalizacji prawa aborcyjnego – mówi Rafał Trzaskowski, prezydent stolicy, wiceszef PO, kandydat KO na prezydenta Polski.
To, że w ostatnich latach liczba osób ubezpieczonych w ZUS rośnie, zawdzięczamy migrantom, którzy pracują i płacą składki. Bardzo ich potrzebujemy, bo częściowo uzupełniają lukę demograficzną, która się wytworzyła - mówi prof. Agnieszka Chłoń-Domińczak, prorektor SGH ds. nauki.
Jeżeli gdzieś za naszych rządów popełniono błąd, to odstępując od nowego traktatu polsko-ukraińskiego. Niestety, elitom ukraińskim zabrakło wyobraźni, a nam odwagi - mówi Michał Dworczyk, były szef kancelarii premiera Mateusza Morawieckiego.
Nie wystarczy ograniczać się wyłącznie do tego, że jesteśmy. Mam nadzieję, że nam się to udaje, że Wawel jest miejscem tętniącym życiem – bez tego bylibyśmy tylko bardzo kosztownym magazynem arcydzieł - mówi prof. Andrzej Betlej, dyrektorem Zamku Królewskiego na Wawelu.
W 1988 roku przyjąłem propozycję zostania członkiem Biura Politycznego PZPR, ponieważ rozumiałem, że generał Jaruzelski potrzebuje wokół siebie osób, które będą wspierać porozumienie się z Solidarnością - mówi Janusz Reykowski, psycholog i działacz polityczno-społeczny.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas