19 zł za pierwszy miesiąc czytania RP.PL
„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!
Aktualizacja: 15.01.2025 00:04 Publikacja: 10.04.2024 13:28
Aeroklub Polski
Foto: Aeroklub
- Każdego roku dominujemy w najważniejszych zawodach i udowadniamy, że polskie lotnictwo należy do najlepszych na świecie. Wartość i waga tego, co zdobyli nasi piloci oraz zawodnicy, jest wielka. A już 2024 rok rozpoczął się bardzo miło, gdy Bartosz Nowicki zdobył w Katarze tytuł Motoparalotniowego Slalomowego Mistrza Świata - mówi prezes Aeroklubu Polskiego Jerzy Makula.
Sukcesów w ostatnich miesiącach było więcej, skoro choćby w grudniu Sebastian Kawa został po raz osiemnasty (szósty z rzędu) szybowcowym mistrzem świata.
Bartosz Kizierowski został nowym trenerem pływackiej reprezentacji Polski. Olimpijczyk i brązowy medalista mistrzostw świata zastąpił Pawła Wołkowa.
Damian Żurek i Kaja Ziomek-Nogal zajęli czwarte miejsca na mistrzostwach Europy w wieloboju sprinterskim, które odbyły się w Heerenveen. Wszystkie medale zdobyli gospodarze.
Jan-Krzysztof Duda zdobył w Nowym Jorku brąz mistrzostw świata w szachach błyskawicznych. To jego trzeci medal w tej odmianie gry. W 2018 i 2021 roku sięgnął po srebro.
Ksawery Masiuk będzie studiował w Teksasie i trenował pod okiem Boba Bowmana. To trener, który doprowadził do sukcesów takich zawodników jak Michael Phelps czy Leon Marchand.
Jest najlepszym kolarzem 2024 roku, czy Tadej Pogacar nie zasłużył również na to, aby uznać go najwybitniejszym sportowcem mijającego roku?
Sebastian Kawa, utytułowany pilot szybowcowy i lekarz ginekolog-położnik, odbył lot szybowcem nad łańcuchem górskim Karakorum. To zlodowaciałe góry, przez co latanie w okresie letnim jest tam wręcz niemożliwe.
Legendarny polski himalaista Jerzy Kukuczka, który przez lata uznawany był za drugiego człowieka, który zdobył wszystkie najwyższe szczyty na świecie, wraz z Reinholdem Messnerem, usunięty został z Księgi Rekordów Guinnessa.
Wiceprezes zarządu Polskiego Związku Kiteboardingu Piotr Kunysz opowiada "Rz" o olimpijskich nadziejach, współpracy z Polskim Związkiem Żeglarskim, rozwoju dyscypliny oraz perspektywach na igrzyska olimpijskie w Los Angeles.
Już nie deska z żaglem, ale z latawcem jest najbardziej trendy nad morzem. Nic dziwnego, że za rok zadebiutuje na igrzyskach olimpijskich w Paryżu.
Już nie deska z żaglem, ale taka deska z latawcem jest najbardziej trendy nad morzem. Zainteresowanie kitesurfingiem rośnie. Nic dziwnego, że za rok zadebiutuje na igrzyskach olimpijskich w Paryżu.
Adrian Kostera zajął trzecie miejsce w zawodach Swiss Ultra Triathlon na dystansie dziesięciokrotnego Ironmana. Polak przepłynął 38 km, przejechał na rowerze 1800 km i przebiegł 422 km w czasie poniżej 190 godzin, poprawiając rekord świata sprzed zawodów.
O wysiłku w sportach ekstremalnych mówi „Rzeczpospolitej” dr hab. Jakub Chycki, Body & Brain Performance Center, Instytut Nauk o Sporcie AWF Katowice.
Po tym, jak z rywalizacji wycofał się Robert Karaś realne szanse na zwycięstwo w Swiss Ultra Triathlon ma jeszcze inny z Polaków, Adrian Kostera. W zawodach na dystansie dziesięciokrotnego Ironmana zawodnik zajmuje obecnie drugie miejsce. "Interesuje nas tylko rekord" - deklaruje jego zespół.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas