Aktualizacja: 24.11.2024 21:13 Publikacja: 08.07.2023 09:54
Kitesurfing
Kitesurfing uprawia w naszym kraju od 10 do nawet 20 tysięcy osób
Foto: Monika Szadkowska
To jest naprawdę szybka kariera. Pierwsze deski z latawcem wzbiły się w powietrze dwadzieścia lat temu. Dekadę później na wodzie ciągle dominowali windsurferzy, a kitesurferów w dobry dzień można było porachować na palcach jednej ręki. Teraz latawce w piękny dzień nad morzem trudno zliczyć, ale na pewno są ich setki. Za tym idzie rozwój infrastruktury, szkółek, a także sprzętu.
Polska nie pozostaje w tyle. Liczbę kitesurferów trudno oszacować, ale bezpiecznie można założyć, że ten sport uprawia między od 10 do nawet 20 tysięcy Polaków. Instruktorów na liście PZKite jest około 850 i co roku na listę dołącza około stu osób. A tak naprawdę jest ich jeszcze więcej, bo można też mieć licencję International Kite Organisation.
Trzecia edycja imprezy była lepsza sportowo, ale nie zyskała blasku. Kosztowała pół miliarda złotych, a okazała się wydarzeniem lokalnym.
Płynący pod polską banderą jacht „WindWhisper” zdobył VO65 Sprint Cup podczas 15. edycji regat The Ocean Race 2022/2023. Ostatni etap, zakończony w Genui, znów był popisem zwycięzców.
Polak wygrał zawody Brasil Ultra Tri na dystansie dziesięciokrotnego Ironmana. Przy okazji o 18 godzin pobił dotychczasowe najlepsze osiągnięcie.
Narendra Modi chce zorganizować igrzyska. Ma na to duże szanse, choć indyjski komitet olimpijski od miesięcy jest w kryzysie i nie ma dyrektora generalnego.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
Iga Świątek i Katarzyna Kawa przegrały z Jasmine Paolini i Sarą Errani. To dla Polek koniec Billie Jean King Cup, ale półfinał jest największym takim sukcesem w dziejach naszego tenisa.
Sebastian Kawa, utytułowany pilot szybowcowy i lekarz ginekolog-położnik, odbył lot szybowcem nad łańcuchem górskim Karakorum. To zlodowaciałe góry, przez co latanie w okresie letnim jest tam wręcz niemożliwe.
Nasi lotnicy w 2023 roku wywalczyli w imprezach rangi światowej 58 medali, w tym 20 złotych. Teraz - gdy Aeroklub świętuje 105-lecie istnienia - może być jeszcze lepiej, zwłaszcza że wielkie zawody odbędą się także w Polsce.
Legendarny polski himalaista Jerzy Kukuczka, który przez lata uznawany był za drugiego człowieka, który zdobył wszystkie najwyższe szczyty na świecie, wraz z Reinholdem Messnerem, usunięty został z Księgi Rekordów Guinnessa.
Wiceprezes zarządu Polskiego Związku Kiteboardingu Piotr Kunysz opowiada "Rz" o olimpijskich nadziejach, współpracy z Polskim Związkiem Żeglarskim, rozwoju dyscypliny oraz perspektywach na igrzyska olimpijskie w Los Angeles.
Już nie deska z żaglem, ale z latawcem jest najbardziej trendy nad morzem. Nic dziwnego, że za rok zadebiutuje na igrzyskach olimpijskich w Paryżu.
Adrian Kostera zajął trzecie miejsce w zawodach Swiss Ultra Triathlon na dystansie dziesięciokrotnego Ironmana. Polak przepłynął 38 km, przejechał na rowerze 1800 km i przebiegł 422 km w czasie poniżej 190 godzin, poprawiając rekord świata sprzed zawodów.
O wysiłku w sportach ekstremalnych mówi „Rzeczpospolitej” dr hab. Jakub Chycki, Body & Brain Performance Center, Instytut Nauk o Sporcie AWF Katowice.
Po tym, jak z rywalizacji wycofał się Robert Karaś realne szanse na zwycięstwo w Swiss Ultra Triathlon ma jeszcze inny z Polaków, Adrian Kostera. W zawodach na dystansie dziesięciokrotnego Ironmana zawodnik zajmuje obecnie drugie miejsce. "Interesuje nas tylko rekord" - deklaruje jego zespół.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas