Tak miało być. Carlos Alcaraz będzie bronił tytułu

Carlos Alcaraz zagra w niedzielę o obronę tytułu mistrza Wimbledonu. Hiszpan po kłopotach na początku meczu pokonał 6:7 (1), 6:3, 6:4, 6:4 w półfinale Daniiła Miedwiediewa.

Publikacja: 12.07.2024 18:29

Carlos Alcaraz

W turnieju mężczyzn nie będzie takiej niespodzianki jak u pań, przynajmniej z jednej strony. Alcaraz przed rozpoczęciem rywalizacji w Londynie był stawiany w roli kandydata do zwycięstwa i jak na razie się dzielnie z niej wywiązuje.

Hiszpan mimo słabszej formy i problemów zdrowotnych na początku sezonu odnalazł rytm. Od kilku tygodni gra swój najlepszy tenis. Na początku czerwca wygrał Roland Garros, teraz zagra o główne trofeum na Wimbledonie.

Łatwa droga Carlosa Alcaraza do finału

W drodze do finału największy opór stawił mu w trzeciej rundzie odważnie grający Francis Tiafoe. Alcaraz po blisko czterogodzinnym zaciętym pojedynku ograł Amerykanina w pięciu setach. W dwóch pierwszych rundach łatwo pokonał Estończyka Marka Lajala i Australijczyka Aleksandara Vukicia, w trzeciej Francuza Ugo Humberta, a w ćwierćfinale Amerykanina Tomm’yego Paula.

W półfinale spotkał się z Miedwiediewiem. Grali ze sobą w ubiegłym roku w tej samej fazie turnieju. Alcaraz nie dał Rosjaninowi najmniejszych szans. Rozgromił go 6:3, 6:3, 6:3. Później Miedwiediew zrewanżował się 21-letniemu tenisiście z przedmieść Murcii w półfinale US Open, był także górą w pierwszym pojedynku między tymi zawodnikami w 2021 roku w Londynie, ale bilans miał zdecydowanie korzystny  - pięć zwycięstw i dwie porażki.

Alcaraz najpierw nerwowy, a potem perfekcyjny

W piątkowe popołudnie na korcie centralnym Alcaraz źle zaczął mecz. Był nieswój, niezbyt pewny siebie. Stracił dwa serwisy w pierwszym secie. Te straty jednak odrobił. W tie-breaku nie przypominał byłego lidera rankingu, zwycięzcy sprzed roku. Zdobył zaledwie jeden punkt.

Potem z każdym setem grał coraz lepiej. To nie była dominacja, ale całkowita kontrola. Stracił tylko raz serwis — na początku czwartego seta. Poza tym tylko raz musiał bronić break pointa. Grał różnorodnie, nie dał Rosjaninowi przejąć inicjatywy.

Pierwszy męski półfinał skończył się po dwóch godzinach i 55 minutach. Trwał o zaledwie kilka minut dłużej niż półfinałowe spotkanie Jasmine Paolini – Donna Vekić u pań. Po zejściu z kortu Alcaraz nie wyglądał na przemęczonego.

Z kim Carlos Alcaraz zagra w finale?

Hiszpan w niedzielę zagra o czwarty wielkoszlemowy tytuł w karierze. Zaczął od zwycięstwa w US Open w 2022 roku, w ubiegłym roku triumfował w Londynie, kilka tygodni temu był najlepszy w Roland Garros. Ma w kolekcji także pięć tytułów ATP Masters 1000.

A to zawodnik, który w maju skończył 21 lat. Jak na swój wiek posiada ogromne oświadczenie. Przeciwnikiem Hiszpana w finale będzie zwycięzca meczu Novak Djoković – Lorenzo Musetti. Nie ma obaw, że ulęknie się któregokolwiek z tych rywali.

Pozostało 84% artykułu
2 / 3
US Open. Amerykańskie marzenie. Taylor Fritz w finale
Syn prezesa. Kim jest Jack Draper, niespodziewany półfinalista US Open?
US Open. Znamy finalistki turnieju pań
US Open. Iga Świątek po porażce: To moja wina
Aż 7,2% na koncie oszczędnościowym w Citi Handlowy
Iga Świątek przegrała z nerwami i Jessicą Pegulą. Zdumiewająca porażka w US Open