Czołowy rosyjski tenisista z zakazanym przez MKOl symbolem

Z okazji obchodzonego w Rosji Dnia Zwycięstwa Karen Chaczanow na profilu społecznościowym zamieścił wstążkę św. Jerzego, symbol rosyjskiego nacjonalizmu. Ten gest może pozbawić rosyjskiego tenisistę prawa do występu na igrzyskach olimpijskich.

Publikacja: 15.05.2024 11:52

Karen Chaczanow bez żadnego wewnętrznego oporu zamieścił wstążkę gieorgijwską 9 maja z okazji wciąż

Karen Chaczanow bez żadnego wewnętrznego oporu zamieścił wstążkę gieorgijwską 9 maja z okazji wciąż uroczyście obchodzonego w Rosji Dnia Zwycięstwa.

Foto: EPA/FABIO FRUSTACI

Pomarańczowo-czarna wstążka nawiązuje do carskiego orderu z czasów wojen napoleońskich i medalu „Za zwycięstwo nad Niemcami w wielkiej wojnie ojczyźnianej 1941-1945”. Obecne władze na Kremlu pozwoliły na przejęcie symbolu przez separatystów walczących od 2014 roku w Donbasie. W czasie pełnoskalowej inwazji wstążka, gdziekolwiek by się nie znalazła, czy to w mediach społecznościowych, czy w klapie marynarki, czy wpięta w dres jest symbolem poparcia dla wojny na Ukrainie.

Chaczanow bez żadnego wewnętrznego oporu zamieścił wstążkę gieorgijwską 9 maja z okazji wciąż uroczyście obchodzonego w Rosji Dnia Zwycięstwa. Przypadek ten nagłaśnia teraz „Base of Ukrainian sports”. Od dłuższego czasu profil wskazuje na przypadki rosyjskich sportowców popierających reżim Władimira Putina, bądź naruszających narzucone przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski (MKOl) lub światowe federacje sportowe zasady neutralności.

Wstążka św. Jerzego na liście zakazanych symboli

Czy internetowy wpis może drogo kosztować 27-letniego tenisistę i pozbawi go możliwości startu w igrzyskach?  W grudniu ubiegłego roku MKOl podjął decyzję o dopuszczeniu sportowców z Rosji i Białorusi do igrzysk olimpijskich w Paryżu, określając jednak szereg warunków do spełnienia.

Zawodnicy muszą więc zdobyć kwalifikację olimpijską, spełniać zasady kodeksu antydopingowego, ale jako reprezentujący kraje odpowiedzialne za wywołanie wojny nie mogą m.in.: eksponować barw narodowych i jakichkolwiek symboli identyfikujących ją z Rosją i Białorusią, odśpiewywać hymnu.

W „zasadach określających uczestnictwo zawodników podczas igrzysk olimpijskich MKOl” wyraźnie zaznacza, że podczas zawodów, rozgrzewki, w trakcie ceremonii medalowej i otwarcia i zamknięcia igrzysk na strojach sportowców nie mogą pojawiać się symbole militarne tak jaka "Z" czy właśnie wstążka św. Jerzego.

Specjalna komisja powołana przez MKOl bada wpisy rosyjskich i białoruskich sportowców

W igrzyskach nie wystartują sportowcy mający udział w rosyjskiej i białoruskiej propagandzie i są związani z resortami siłowymi. Innymi słowy - czy na co dzień są neutralni.

Określenie tego, czy Chaczanow zamieszczając wpis z zakazanym symbolem, narusza zasady MKOl to zadanie dla specjalnej komisji. To właśnie ona bada dawną i obecną neutralność rosyjskich i białoruskich sportowców. W jej skład wchodzą: koszykarz Paul Gasol, pływaczka synchroniczna z Aruby Nicole Hoevertsz oraz południowokoreański tenisista stołowy Ryu Seung-min.

Czytaj więcej

Rosjanie i Białorusini na igrzyskach w Paryżu. Jak umiera olimpijski ruch oporu

Analiza polega na śledzeniu kont społecznościowych zawodników. I wystarczy kliknięcie w „polubienie” pod postem związanego z reżimem polityka, działacza, aktora, aby wzbudzić podejrzenia i rozpocząć procedurę. Tak było w przypadku Aryny Sabalenki.

Chaczanow mocno angażuje się w sprawie Ormian

Ukraiński portal w przypadku Chaczanowa idzie dalej i żąda, aby sprawą jego wpisu zajęła się też Międzynarodowa Federacja Tenisowa (ITF) i ATP. Obie organizacje od początku pełnoskalowej inwazji z 2022 roku do rosyjskich i białoruskich sportowców podchodzą łagodniej, dopuścili ich do startu w turniejach, zakazując jedynie używania symboli narodowych.

Chaczanow jest aktualnym wicemistrzem olimpijskim. W rankingu ATP zajmuje 18. miejsce. Wygrał sześć turniejów (ostatni w tym roku w Doha), dwa razy grał w finałach. Ma korzenie ormiańskie, w pewnym sensie mogłoby dawać więcej światła na jego prorosyjskość, ale Armenia ostatnio odwróciła się od Putina.

Tenisista mocno angażuje się w sprawę Ormian mieszkających w objętym wieloletnim konfliktem Górskim Karabachu, dla Ormian – w Arcachu. Często zamieszczał wpisy popierające ich opór, co spotykało się z odpowiedzią Azerbejdżańskiej Federacji Tenisowej, domagającej się ukarania za to rosyjskiego zawodnika. Żadnej sankcji jednak nie otrzymał.

Pomarańczowo-czarna wstążka nawiązuje do carskiego orderu z czasów wojen napoleońskich i medalu „Za zwycięstwo nad Niemcami w wielkiej wojnie ojczyźnianej 1941-1945”. Obecne władze na Kremlu pozwoliły na przejęcie symbolu przez separatystów walczących od 2014 roku w Donbasie. W czasie pełnoskalowej inwazji wstążka, gdziekolwiek by się nie znalazła, czy to w mediach społecznościowych, czy w klapie marynarki, czy wpięta w dres jest symbolem poparcia dla wojny na Ukrainie.

Pozostało 88% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Tenis
Rzecz w Tym: "Iga nie pozwoli, by ktoś narzucał jej swoją wolę"
Materiał Promocyjny
Stabilność systemu e-commerce – Twój klucz do sukcesu
Tenis
Laptop coach. Kim jest Wim Fissette, nowy trener Igi Świątek?
Tenis
Iga Świątek wybrała. Wim Fissette nowym trenerem
Tenis
Six Kings Slam. Jannik Sinner, Novak Djoković, Rafael Nadal grają dla pieniędzy
Tenis
Iga Świątek szuka trenera, a czas ucieka. Wojciech Fibak wskazał idealnego kandydata