Tenis w Dubaju. Iga Świątek robi swoje, Aryna Sabalenka już przegrała

Turniej WTA 1000 w Dubaju ma pierwszą wielką sensację, mistrzyni Australian Open, druga rakieta świata Aryna Sabalenka odpadła po porażce z Donną Vekić. Polskie mecze na duży plus – w trzeciej rundzie są Iga Świątek i Magdalena Fręch.

Publikacja: 20.02.2024 18:47

W trzeciej rundzie Iga Świątek (na zdjęciu) zmierzy się z Eliną Switoliną

Dla Igi Świątek brak w turnieju drugiej tenisistki świata to żaden kłopot, można rzec, że to fundament dłuższego panowania Polki w rankingu światowym.  W pierwszym meczu pierwsza rakieta świata zmierzyła się z dawną mistrzynią US Open, która ostatnimi czasy wiele nie wygrywa, jeśli już, to raczej w turniejach rangi WTA 125. W spotkaniu ze Sloane Stephens (41. WTA) Iga musiała jednak uważać, bo Amerykanka potrafi grać mocno, niekiedy na granicy ryzyka, więc przy odrobinie szczęścia mogła sprawić kłopoty.

Spotkanie potoczyło się w dość szczególny sposób: od drugiego gema (podawała Stephens) panie przełamywały swe podania z godną podziwu konsekwencją. Amerykanka po swojemu podjęła ryzyko ostrych returnów, Iga, nieco zaskoczona tą ofensywą kontrowała i wyrównywała stan meczu, w końcu seta wreszcie zdobyła gema przy własnym serwisie, co za chwilę oznaczało set wygrany 6:4. W drugim secie scenariusz był podobny, choć już bez tak wielu przełamań, ale wciąż sporo było wymian z pełną mocą, w nich regularność Polki wzięła znów górę w najbardziej dogodnym momencie, czyli przy prowadzeniu 6:4, 5:4. Robota została zrobiona, prawie dwie godziny zapoznawania się z kortem centralnym w Dubaju to niemało, dobrze, że nie było trzech setów.

Z kim Iga Świątek zagra w kolejnej rundzie w Dubaju

W trzeciej rundzie Świątek zmierzy się z Eliną Switoliną, to spotkanie może być podobnie zacięte, jak starcie ze Stephens, ma też interesujące konotacje, zwłaszcza dla tych, którzy pamiętają ćwierćfinałowy mecz Polki i Ukrainki w Wimbledonie 2023 (Elina wygrała wtedy 7:5, 6:7 (5-7), 6:2).

Zanim Iga i Amerykanka Sloane Stephens wyszły na kort centralny, Dubai Duty Free Tennis Stadium już zobaczył wiele interesujących tenisowych scen. Wygranych Marii Sakkari (nr 8 w turnieju) i mistrzyni Wimbledonu Markety Vondrousovej (7) nie można zaliczyć do niespodzianek, ale awans polskiej kwalifikantki Magdaleny Fręch już do trzeciej rundy, czyli 1/8 finału, to bardzo przyjemna i raczej zaskakująca wiadomość.

Rywalką Polki była Petra Martić (61. WTA), obyta z kortami świata Chorwatka. Fręch w pierwszej rundzie pokonała wysoko rozstawioną Jekaterinę Aleksandrową, a to oznaczało, że w kolejnym spotkaniu polska tenisistka nie trafi na wyjątkowo silną rywalkę. Trafiła zatem na Martić, która była w stanie dobrze rozegrać drugi set, w pierwszym i trzecim ogromna waleczność i upór Polki okazały się znacznie bardziej przydatne.

Z kim Magdalena Fręch zagra w kolejnej rundzie w Dubaju

W trzeciej rundzie Fręch zagra z Jeleną Rybakiną, obecnie nr 4 na świecie, więc stopień trudności gwałtownie wzrośnie, ale może nie należy przesadzać z obawami. Tenisistka reprezentująca Kazachstan, niedawna rywalka Igi Świątek w finale w Dausze, miewa słabsze chwile. W meczu z Wiktorią Azarenką też zaczęła słabo, przegrała pierwszego seta, by wygrać kilkadziesiąt minut później, dopiero po rezygnacji z gry szybko słabnącej Białorusinki. Fręch i Rybakina zagrają ze sobą po raz pierwszy. Oba polskie mecze 1/8 finału dobędą się w środę (Magdalena Fręch zagra drugie spotkanie na korcie centralnym, Iga Świątek czwarte).

Najwięcej komentarzy wzbudziła nagła porażka Sabalenki, która po wygraniu pierwszego seta z Donną Vekić 7:6 (7-5), w dwóch kolejnych kompletnie się pogubiła, prowadząc w drugim secie 2:0 przegrała 3:6, 0:6. Przyczyn takiego wyniku można się doszukiwać zarówno po stronie Chorwatki, która na pewno nie boi się gry z Białorusinką (wygrała z nią szósty raz na osiem spotkań), jak i po stronie mistrzyni Australian Open, która dopiero w Dubaju wróciła do pracy w WTA Tour. Nietrudno się domyślić, że w przerwie po udanym Wielkim Szlemie nie od razu przystąpiła do mocnych treningów i wyglądało na to, że zabrakło jej czasu na przygotowanie lepszej formy, choć porażkę zrzucała na nietypowy kort i trudne warunki gry.