Roland Garros. Novak Djoković wygrał i ściga się z historią

Roland Garros zakończył się meczem, w którym Serb Novak Djoković pokonał Norwega Caspera Ruuda i został jedynym tenisistą, który zwyciężył w 23 turniejach wielkoszlemowych.

Publikacja: 11.06.2023 18:56

Wątpliwości, że będzie inaczej, można było mieć tylko przez pół godziny pierwszego seta. Bardzo zmotywowany Ruud ruszył śmiało do ataku, wygrał trzy gemy z rzędu i spowodował, że na trybunach kortu Philippe-Chatrier pojawiły się nawet okrzyki wspierające Serba.

Mecz był intensywny: potężne uderzenia, wiele biegania, niemało efektownych akcji, które kosztowały obu sporo energii. Kandydat na nowego mistrza rok temu przegrał gładko finał z Rafaelem Nadalem, starcie z Djokoviciem nie było ani odrobinę łatwiejsze.

Serb przetrzymał napór, przejął rządy na korcie i doprowadził do tie-breaka, gdzie – tak, jak w półfinale z Carlosem Alcarazem – nie zostawił cienia wątpliwości, kto jest lepszy. Tyle wystarczyło, by zyskał pewność, że idzie prostą drogą po trzecie zwycięstwo w Paryżu.

Ile turniejów Wielkiego Szlema wygrał Novak Djoković

Ruud na trzy starty w finałach Wielkiego Szlema zaliczył trzy porażki, ale czwarte miejsce na świecie utrzymał. Na trawie nie jest zbyt mocny, więc może podczas US Open spróbuje przerwać złą passę. Djokoviciowi pozostało do złamania już niewiele rekordów. Może mimo 36 lat ustanowi nowe.

Serb wygrał 23 turnieje Wielkiego Szlema: 10-krotnie był najlepszy w Australian Open, 7-krotnie zwyciężył Wimbledon, 3 razy pokonał wszystkich rywali podczas Roland Garros i 3-krotnie triumfował podczas US Open. 22 wielkoszlemowe tytuły ma Rafael Nadal, a 20 - Roger Federer.

Roland Garros 2023
Finały

Kobiety: I. Świątek (Polska, 1) – K. Muchova (Czechy) 6:2, 5:7, 6:4.
Mężczyźni: N. Djoković (Serbia, 3) – C. Ruud (Norwegia, 4) 7:6 (7-1), 6:3, 7:5.
Debel kobiet: S. W. Hsieh (Tajwan) i X. Wang (Chiny) – L. Fernandez (Kanada) i T. Townsend (USA, 10) 1:6, 7:6 (7-5), 6:1.
Debel mężczyzn: I. Dodig (Chorwacja) i A. Krajicek (USA, 4) – S. Gille i J. Vliegen (Belgia) 6:3, 6:1.
Mikst: M. Kato (Japonia) i T. Puetz (Niemcy) – B. Andreescu (Kanada) i M. Venus (N. Zelandia) 4:6, 6:4, 10-6.
Juniorki: A. Korniejewa (3) – L. Perez Alarcon (Peru, 6) 7:6 (7-4), 6:3.
Juniorzy: D. Prizmić (Chorwacja, 3) – J. C. Prado Angelo (Boliwia, 8) 6:1, 6:4.

Co powiedział Novak Djoković po finale Roland Garros

- Podziwia cię cały świat - powiedział Djokoviciowi po finale Ruud. Był spokojny, nie rozgoryczony. Podziękował organizatorom, kibicom, zespołowi. Chwalił też fanów, że wypełniają trybuny od pierwszego meczu do ostatniego, co akurat sugeruje, że zbyt wielu spotkań turnieju nie widział.

- Atmosfera była niesamowita, to wyjątkowa chwila. Ze wszystkich turniejów wielkoszlemowych zwycięstwa w Paryżu przychodziły mi najtrudniej, stąd wielkie wzruszenie - nie krył z kolei Djoković. Pierwsze zdania wypowiedział po francusku, ale podkreślił, że wciąż szuka nauczyciela.