Nadal się cieszy, Ferrer już odpadł

Zaczyna się liczenie tych, którzy awansowali do półfinałów turnieju Masters w Londynie. Pierwsi spokojni to Hiszpanie: Rafael Nadal oraz debel David Marrero i Fernando Verdasco. Czas na drugi mecz polskiego debla

Publikacja: 06.11.2013 22:47

Dwa długie sety, w obu prowadzenie Nadala i udana pogoń Wawrinki, na końcu dwa zacięte tie-breaki, w których Hiszpan był lepszy – to obraz pierwszego meczu grupy A w środę. Szwajcar przegrał już dwunasty mecz ze sławnym rywalem, jeszcze nie wygrał z nim seta (ma bilans 0-26).

Trochę szkoda, bo Stanislas grał jak to on – ładnie, walecznie, dobrze biegał, wytrzymywał trudne wymiany (czyli niemal wszystkie). Co z tego, skoro na końcu bardziej skuteczny był zawsze tenisista z Majorki. Miłym gestem były brawa Nadala dla rywala po ponad dwugodzinnym meczu.

Hiszpan ma powody do radości: awans w garści i pewna pozycja lidera rankingu na koniec roku. Od dekady tę pozycję zdobywali tylko on, Novak Djoković i Roger Federer.

Pierwszym, który na pewno zakończy start w Londynie na rozgrywkach grupowych jest David Ferrer. To mała niespodzianka. Widać finał w Paryżu jednak mu zaszkodził. Przegrał z Tomasem Berdychem wyraźnie, Czech może mieć jeszcze nadzieję na awans, choć gra na koniec z Nadalem.

W środę półfinalistami zostali także pierwsi debliści – Marrero i Verdasco wygrali w grupie B drugi mecz bez straty seta. Mariusz Fyrstenberg i Marcin Matkowski grają z Ivanem Dodigiem i Marcelo Melo pierwszy czwartkowy mecz, o 13. czasu polskiego.

Rywale są nieco młodsi od Polaków, debiutują w finałach ATP Tour, trochę po cichu wspięli się w tym roku na trzecie miejsce na świecie. Najwięcej punktów dał im finał Wimbledonu, półfinał US Open i wygrany turniej z cyklu Masters Series w Szanghaju. Nie są nowi wśród najlepszych, ale dopiero teraz podkreśla się, że Melo ma wzrostu tyle co Jerzy Janowicz i nazywają go „Żyrafa", a Dodig jest twardy – czasem lubi wspominać, jak hartowało go tenisowe życie, gdy w początkach kariery musiał spać pod mostem.

Polscy tenisiści w takim połączeniu jeszcze z nimi nie grali. Pozostaje mieć nadzieję, że większe doświadczenie weźmie górę. Sukces w dwóch setach oznaczałby awans Fyrstenberga i Matkowskiego do półfinału, wygrana po rozstrzygającym tie-breaku (do 10 pkt.) tej pewności jeszcze nie daje. Dobrze byłoby ją mieć przed ostatnim meczem grupowym z bliźniakami Bryanami.

Grupa A:

R. Nadal (Hiszpania, 1) – S. Wawrinka (Szwajcaria, 7) 7:6 (7-5), 7:6 (8-6); T. Berdych (Czechy, 5) – D. Ferrer (Hiszpania, 3) 6:4, 6:4.

1. Nadal       2-0 4-0

2. Berdych   1-1 3-2

3. Wawrinka 1-1 2-3

4. Ferrer       0-2 0-4

> DEBEL

Grupa B:

D. Marrero, F. Verdasco (Hiszpania, 6) – L. Paes, R. Stepanek (Indie, Czechy, 7) 6:4, 7:6 (7-5); A. Peya, B. Soares (Austria, Brazylia, 2) – M. Granollers, M. Lopez (Hiszpania, 4) 3:6, 6:4, 10-5.

Dobre losowanie Igi Świątek w Rzymie. A Hubert Hurkacz? Może zagrać z legendą
Madryt: Iga Świątek wygrala 20. turniej w karierze. Na to zwycięstwo czekała bardzo długo