Joe Biden nagrodzi Polkę. Magdalena Łuczak i jej amerykański sen

Magdalena Łuczak pomogła swojej uczelni wygrać mistrzostwa NCAA w narciarstwie alpejskim. Polkę za kilka dni nagrodzi prezydent Joe Biden.

Publikacja: 16.07.2024 14:57

Magdalena Łuczak

Łuczak jest jedną z dwóch najlepszych narciarek alpejskich w naszym kraju. Ma dopiero 22 lata, a zdobyła już sześć złotych medali mistrzostw Polski i wystąpiła na igrzyskach olimpijskich w Pekinie (2022). Pierwsze punkty podczas zawodów Pucharu Świata wywalczyła w swoim czwartym starcie. Wcześniej i później zdobywała również medale Pucharu Europy oraz Pucharu Ameryki Północnej.

Polka robi systematyczne postępy. - Jest coraz lepiej, a w minionym sezonie udało mi się zapunktować już prawie we wszystkich gigantach. To był dobry rok. Cieszy mnie też stabilizacja, bo te wyniki były już jednostajne i widać, że moja jazda jest coraz bardziej stabilna — mówi Łuczak.

Międzynarodowe starty to nie wszystko, bo w 2022 roku Łuczak została studentką University of Colorado Boulder Leeds School of Business, którą kiedyś reprezentowali m.in. mistrzowie NBA Chauncey Billups i Scott Wedmann oraz znany snowboardzista Jake Burton Carpenter. Łuczak poszła ich śladem i reprezentuje uczelnię w mistrzostwach NCAA.

- Poziom zawodów  jest bardzo wysoki, bo ścigam się z dziewczynami, z którymi na co dzień rywalizuję w Pucharze Świata. Różnica jest taka, że w Pucharze Świata startuję indywidualnie, jeżdżąc na zawody z trenerem i serwisantem, a w mistrzostwach NCAA jestem z drużyną - wyjaśnia Łuczak.

Polka w tym roku wygrała rywalizację zarówno w slalomie, jak i gigancie, a jej przejazdy pomogły drużynie zwyciężyć w klasyfikacji drużynowej, co odbiło się dużym echem. Internet obiegło zdjęcie, na którym Łuczak dźwiga puchar za zwycięstwo. – Wzniósł go jeden z biegaczy, dla którego były to ostatnie mistrzostwa. Potem trafił w moje ręce, co było symbolicznym przekazaniem pałeczki - mówi.

Koniec mistrzostw świata dla hokeistów z Polski. "Niedosyt, a nie rozczarowanie"

Łuczak została wybrana sportsmenką roku na swojej uczelni oraz najlepszą akademicką narciarską w Stanach Zjednoczonych. Teraz, wspólnie z Colorado Buffaloes, poleci w lipcu do Białego Domu, aby odebrać specjalną nagrodę od prezydenta Bidena.

Wzorowy sportowiec i student. Kim jest Magdalena Łuczak

Łuczak studiuje finanse i rachunkowość oraz zarządzanie. Biegle mówi po angielsku, niemiecku oraz włosku. Uczy się nie tylko w Stanach Zjednoczonych, ale także w Polsce, na Uniwersytecie Łódzkim, za sprawą programu „Studia i Sport”. - W Polsce jestem w zasadzie tylko w maju, więc wtedy mam dużo pracy, aby pozaliczać egzaminy, ale sobie z tym radzę - mówi nasza alpejka.

22-latka ostatni sezon zakończyła na 23. miejscu w Pucharze Świata w slalomie gigancie. - Skupiam się na każdym kolejnym starcie. Chcę łapać punkty i dalej się piąć - zapowiada Łuczak, która myśli już nie tylko o najbliższych mistrzostwach świata (2025), ale także o igrzyskach w Mediolanie (2026).