Niezniszczalny Jaromir Jagr. Dlaczego wciąż gra w hokeja

52-letni Jaromir Jagr właśnie rozpoczął swój 37. profesjonalny sezon. Czech ma już w kraju status legendy, choć nadal zawodowo gra w hokeja.

Publikacja: 26.12.2023 07:35

Jaromir Jagr

Jaromir Jagr

Foto: PAP/CTK

To człowiek, który dwa razy wygrał Puchary Stanleya, zdobywał też złoto igrzysk olimpijskich i mistrzostw świata. Jest drugim najlepiej punktującym graczem w historii sezonu zasadniczego NHL, lepszy był tylko Wayne Gretzky. Obaj mieli okazję wspólnie rywalizować w najlepszej hokejowej lidze świata jeszcze w poprzednim stuleciu. Gretzky powiedział „pas” w 1999 roku. A Jagr wciąż gra.

Karierę w NHL zakończył w 2018 roku i wrócił do rodzinnego Kladna, gdzie już wcześniej został właścicielem klubu Rytrzi. W lutym zdobył 1099. gola w karierze, poprawiając historyczne osiągnięcie Gretzky'ego, dotyczące wszystkich hokejowych rozgrywek.

Hokej na lodzie. Dlaczego Jaromir Jagr wciąż gra

Jeszcze niedawno wydawało się, że Jagr nie będzie w bieżących rozgrywkach grał z powodu problemów z kręgosłupem. Stało się jednak inaczej i 20 grudnia pojawił się na tafli. Wystąpił w wyjazdowym meczu z Pardubicami i miał nawet asystę. Został najstarszym punktującym w czeskiej ekstralidze i choć zespół przegrał 3:4, to legendarny hokeista był oklaskiwany przez wszystkich kibiców na stojąco.

Czytaj więcej

NBA, NHL i NFL z wizytami poza USA. Amerykanie podbijają nowe lądy

Widzów było sporo, bo w Czechach na frekwencję podczas meczów hokejowych narzekać nie można. Hale są raczej wypełnione po brzegi, a gdy najwięksi grają u siebie, to w jednej kolejce spotkania „na żywo” ogląda nawet ponad 50 tysięcy kibiców. Kiedy zaś przyjeżdża Jagr, bilety rozchodzą się na pniu.

Hokej na lodzie. Jaromir Jagr i koszulka z numerem 68

Jagr występuje w koszulce z numerem 68, dla upamiętnia inwazji wojsk Układu Warszawskiego na Czechosłowację. Jego dziadek w tym samym roku został prawdopodobnie zamordowany w komunistycznym więzieniu, do którego trafił za odmowę pracy na roli bez wynagrodzenia. „Jagr” to ponadto w Czechach nazwa fryzury, którą u nas określa się mianem „czeski piłkarz” lub „czeski metal”. Najkrócej rzecz ujmując: krótko z przodu, długo z tyłu.

Czytaj więcej

Aleksander Owieczkin. Legenda i zdjęcia z Putinem

Jagr w lutym przyszłego roku skończy 52 lata. Nadal ma ochotę do gry, a rywale oraz koledzy z drużyny są pod wrażeniem jego witalności. Jirzi Tichaczek, czyli obrońca drużyny z Kladna, w meczu z Pardubicami miał asystę przy tym samym golu, przy którym zapunktował Jarda. Jest o 29 lat młodszy od legendy. Gra w reprezentacji Czech.

Sport
NBA, NHL i NFL z wizytami poza USA. Amerykanie podbijają nowe lądy
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Sport
Jastrzębska Spółka Węglowa sponsorem Polskiego Komitetu Olimpijskiego
Sporty zimowe
Nie żyje Konstantin Kołcow. Policja ujawniła okoliczności śmierci partnera Aryny Sabalenki
Sporty zimowe
Puchar Świata w narciarstwie alpejskim. Slalomem po ósmy kryształ
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Sporty zimowe
Łyżwiarstwo szybkie. Polacy powalczą o medale mistrzostw świata