Czy stosowane przez Roberta Karasia substancje, do czego sam się przyznał, mogły mieć wpływ na jego wynik w zawodach w Brazylii?
Przepisy mówią jasno, że kwestia czy stosowanie środków dopingujących miało wpływ na wynik sportowca, nie jest rozpatrywana. Sam fakt przyjęcia takich substancji stanowi naruszenie przepisów i wiąże się z konsekwencjami. Federacja, która zorganizowała zawody w Brazylii, odsyła do przepisów Światowego Kodeksu Antydopingowego i generalnie nakazuje ich stosowanie. Dlatego w tym wypadku może zostać nałożona sankcja do czterech lat dyskwalifikacji oraz unieważnienie wyniku sportowego. Pamiętajmy, że to zawodnik ponosi odpowiedzialność za to, co zostanie wykryte w próbkach i za to, żeby nic zakazanego nie dostało się do organizmu.
Czytaj więcej
Robert Karaś, rekordzista świata w Ultra Triathlonie na dystansie dziesięciokrotnego Ironmana poi...
Nie ma w takim razie sensu bronić się argumentami, że to nic nie pomogło?
Pojawiają się artykuły naukowe mówiące, że sterydy anaboliczno-androgenne, o których tutaj mówimy, czyli drostanolon zostawia „pozytywny” ślad, czyli wzrost siły na bardzo długo, można w uproszczeniu powiedzieć, że nawet do końca życia. Dlatego pojawiają się postulaty, żeby ci, których złapano, byli zawieszani dożywotnio. Sportowcy, którzy zażywają takie środki, korzystają też w inny sposób, np. poprzez przyspieszenie regeneracji, która ma wpływ na kalendarz przygotowań . Odnoszą korzyść, jeśli nie bezpośrednio, to pośrednio.