Zobaczymy najlepszych

W niedzielę na placu Teatralnym startuje największy kolarski wyścig w Europie Środkowej. 152 kolarzy, wśród nich reprezentacja Polski, pokona ponad 1258 km między obecną i dawną stolicą kraju.

Aktualizacja: 12.09.2008 03:37 Publikacja: 11.09.2008 19:45

Reprezentacja Polski gotowa do startu.

Reprezentacja Polski gotowa do startu.

Foto: PAP

W tym roku obchodzący 80-lecie Tour de Pologne, najstarszy – po Tour de France i Giro d'Italia – europejski wyścig, pojedzie nową trasą. Zamiast w Karpaczu, gdzie niezmiennie gościł w ostatnich latach, zakończy się w Krakowie, odwiedzając po drodze wschodnią Polskę.

Jego atrakcją, jak przystało na imprezę z cyklu Pro Tour, jest udział wielu zawodników ze światowej czołówki, z mistrzami olimpijskimi z Pekinu Fabianem Cancellarą i Samuelem Sanchezem oraz Cadelem Evansem, dwukrotnie drugim w Tour de France 2007 i 2008, na czele. Dla kibiców kolarstwa w Polsce najważniejsze jest jednak, że tym razem, obok 18 grup zawodowych wystartuje w wyścigu reprezentacja Polski. Jej skład selekcjoner Piotr Wadecki ogłosił podczas czwartkowej konferencji prasowej w Warszawie.

Drużynę Polska BGŻ tworzą: Dariusz Baranowski, Łukasz Bodnar, Marcin Sapa (wszyscy DHL Author), Krzysztof Jeżowski, Tomasz Kiendyś (obaj CCC Polsat Polkowice), Bartłomiej Matysiak (Legia), Marek Rutkiewicz (Mróz Action Uniqa), Adam Wadecki (Kalev Sport).

– Przejechałem wiele wyścigów, wygrałem wiele etapów, ale w tej chwili przede mną najtrudniejsza próba w życiu – funkcja trenera reprezentacji Polski w Tour de Pologne – powiedział Piotr Wadecki. – Wybrałem ośmiu zawodników, choć wcale nie było to łatwe. Rozpoczynałem przygotowania z kadrą 26 kolarzy. Mam nadzieję, że ci, na których się zdecydowałem, będą widoczni na trasie.

36-letni Baranowski i 27-letni Rutkiewicz chcą walczyć o jak najlepsze lokaty w klasyfikacji generalnej. 33-letni Jeżowski (15 zwycięstw w tym sezonie) i 31-letni Wadecki są typowymi sprinterami – mają się pokazać na końcówkach etapów oraz na premiach lotnych. Pozostali otrzymają zadanie pomocy sprinterom oraz włączania się do akcji zaczepnych. – Chcielibyśmy, aby w każdej ucieczce znajdował się zawodnik naszej reprezentacji – mówi Wadecki.

W Tour de Pologne pojedzie w sumie dziesięciu Polaków, gdyż włoskie Liquigas i Lampre zgłosiły w swoich zespołach Macieja Bodnara i Sylwestra Szmyda.

– Tak przygotowaliśmy trasę wyścigu, by na poszczególnych etapach każdy znalazł coś dla siebie – mówi jego dyrektor Czesław Lang. – Rywalizacja wcale nie musi się rozstrzygnąć w górach. To impreza dla odważnych kolarzy. O końcowym sukcesie może zadecydować przewaga uzyskana w ucieczce na wcześniejszych etapach, zanim peleton wjedzie w góry.

Tour de Pologne rozpocznie się w niedzielę w Warszawie jazdą drużynową na czas ze startem i metą na placu Teatralnym. Pierwsza o 14.34 wyruszy na trasę niemiecka grupa Milram. Ostatnia o 16.40 – reprezentacja Polski.

Tour de Pologne transmitować będą TVP 1, TVP Sport i Eurosport 2(do 46 krajów europejskich). Telewizja publiczna codzienne relacje na żywo przeprowadzi w programie I w godzinach 15.15 - 16.55. Od poniedziałku do soboty około 12.00 TVP Sport planuje także relacje ze startów do kolejnych etapów. Na metach reporterką przeprowadzającą rozmowy z kolarzami po zakończeniu etapów będzie Maja Włoszczowska, srebrna medalistka igrzysk w Pekinie w kolarstwie górskim, która z powodzeniem ściga się także na szosie.

Sport
Czy Andrzej Duda podpisze nowelizację ustawy o sporcie? Jest apel do prezydenta
Materiał Promocyjny
Berlingo VAN od 69 900 zł netto
Sport
Dlaczego Kirsty Coventry wygrała wybory i będzie pierwszą kobietą na czele MKOl?
Sport
Długi cień Thomasa Bacha. Kirsty Coventry nową przewodniczącą MKOl
SPORT I POLITYKA
Wybory w MKOl. Czy Rosjanie i Chińczycy wybiorą następcę Bacha?
Materiał Partnera
Warunki rozwoju OZE w samorządach i korzyści z tego płynące
Sport
Walka o władzę na olimpijskim szczycie. Kto wygra wybory w MKOl?
Materiał Promocyjny
Suzuki Moto Road Show już trwa. Znajdź termin w swoim mieście